Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dziękczynienie w Krasnej

18 maja miały miejsce obchody 100-lecia świątyni pw. Niepokalanego Serca NMP w Krasnej koło Strzyżowa, którym przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. Do uroczystości parafia przygotowywała się przez rekolekcje, które prowadził ks. dr Stanisław Mazur. W obchodach jubileuszu wzięli udział goście z Ukrainy – potomkowie ofiarnych budowniczych świątyni oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z Polski i Podkarpacia, przyjaciele, ofiarodawcy, dobroczyńcy i parafianie

Niedziela rzeszowska 22/2014, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Jolanta Łobaza

Jak podkreśla obecny proboszcz parafii w Krasnej ks. Władysław Kołodziej, podczas jubileuszowych uroczystości wspominano budowniczego świątyni ks. Aleksandra Przysłupskiego, który z istniejącą wówczas parafią greckokatolicką podjął się budowy murowanej cerkwi w stylu narodowo-bizantyjskim. Projekt świątyni przygotował architekt lwowski Wasylij Nahirnyj. Dzięki niezwykłej ofiarności i udziałowi parafian, kościół zbudowano w ciągu trzech lat, zaczynając od 1914 r. Do końca II wojny światowej służył jako cerkiew parafii greckokatolickiej.

Reklama

Po II wojnie w ramach komunistycznych rozporządzeń tzw. Akcji Wisła społeczność tamtą przymusowo wysiedlono, a do kraju zaczęli przybywać Polacy w różnych stron kraju, także ze Wschodu. Osiedlając się na tym terenie zadbali również o wyposażenie świątyni dostosowane do potrzeb katolickiej modlitwy i liturgii. Pierwszą Mszę św. w rycie rzymskim odprawił w tej świątyni ks. Walerian Motyka we wrześniu 1945 r. Dwa lata później Kuria w Przemyślu, dekretem z 19 lipca 1947 r., ustanowiła tutaj placówkę duszpasterską, która z czasem stała się parafią rzymskokatolicką w Krasnej. Przez 70 lat księża proboszczowie wraz z parafianami starali się dbać o wygląd świątyni, cmentarza oraz innych obiektów parafialnych. Obecnie na stulecie odnowiono świątynię, wybudowano kaplicę przedpogrzebową obok świątyni oraz dokonano generalnego remontu starej plebanii.

Uroczystości jubileuszowe były dziękczynieniem za świątynię parafialną i wszelkie dobra, które dzięki łasce Bożej i współpracy ludzi dobrego serca dokonały się w parafii.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20-lecie Korpusu NATO

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2019, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

NATO

Leszek Wątróbski

Uroczyste odchody odbywały się na Wałach Chrobrego w Szczecinie

Uroczyste odchody odbywały się na Wałach Chrobrego w Szczecinie

Uroczyste obchody 20-lecia Korpusu NATO odbywały się w dniach 20-22 września br. na Wałach Chrobrego. Część oficjalna miała miejsce w sobotę. W jej programie znalazły się: przemarsz pododdziałów, przemówienia dowódcy Korpusu, prezydenta Szczecina, przedstawicieli Danii, Niemiec oraz Polski, wręczenie odznaczeń, przelot samolotów i śmigłowców, defilada.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję