Reklama

Niedziela Świdnicka

Jan Paweł II w sztuce medalierskiej

Medale poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II i jego pontyfikatowi od początku trwania jego posługi na Stolicy Piotrowej do ostatnich dni życia złożyły się na wielką wystawę, która jest prezentowana w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej. Ekspozycję zatytułowano „Na spotkanie człowieka – Jan Paweł II w sztuce medalierskiej”.

Medale pochodzą z kolekcji Adama Piotra Tyszera, jednego z najbardziej uznanych kolekcjonerów w medali w naszym kraju, w którego zbiorach uprzywilejowane miejsce zajmują medale papieskie z całego świata z najważniejszych religijnych spotkań Papieża z rodu Polaków, pozyskiwane przez zbieracza od początku trwania pontyfikatu Jana Pawła II. W inauguracji wystawy, której uroczyście dokonano w święto Królowej Polski Maryi, uczestniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, który obejrzał ją jako jeden pierwszych i pogratulował miastu jej przygotowania. Zaprezentowano na niej blisko ćwierć tysiąca medali z obszernych zbiorów wałbrzyskiego kolekcjonera. Są to przede wszystkim medale, które ukazały się w kraju i na świecie w krótkich seriach, niekiedy nawet kilku sztuk. Wszystkie prezentują bardzo wysoki artystyczny poziom. Adam Tyszer, który uczestniczył w otwarciu wystawy, chętnie opowiadał o swojej pasji.

Reklama

– Stolica Apostolska od dawna wydawała medale okolicznościowe – dokumentujące najważniejsze wydarzenia papieskiego pontyfikatu, a pierwsze z nich pochodzą jeszcze z 1417 r. – wyjaśniał. – Medale papieskie były projektowane według jednej wspólnej zasady „awers przedstawia Ojca Świętego, natomiast rewers ukazywał główną ideę spotkania, budowle sakralne, herby miast itp. Gdy papieżem został Jan Paweł II, który rozpoczął swoje pielgrzymowanie, wzrosło zapotrzebowanie na pamiątki z jego pobytu – mówił. – Bogactwo papieskich medali jest przeogromne. Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów możemy oglądać prace najwybitniejszych polskich artystów sztuki medalierskiej, jak: prof. Józef Stasiński z Poznania, Zbigniew Łukowiak oraz Kazimierz Adamski, Bronisław Chromy, Stanisława Wątróbska, Edward Gorol.

Do medali nietypowych, które zobaczymy w tym zbiorze, należy medal z umieszczoną na awersie sentencją „Byłem więziony, a odwiedziłeś mnie” wykonany przez więźnia Zakładu Karnego z Płocka, którego Papież odwiedził w 1991 r., wybity w nakładzie zaledwie dwóch sztuk.

Adam Tyszer zachęcił też do zwrócenia uwagi na medal, który szczególnie sobie ceni i który go ogromnie wzruszył. To medal domykający pontyfikat Jana Pawła II, na którym artysta utrwalił scenę przy łożu ciężko już chorego papieża Jana Pawła II z przyjęcia przez niego sakramentu ostatniego namaszczenia. Oleje święte na czoło Ojca Świętego nakłada metropolita lwowski – kard. Marian Jaworski.

Reklama

Wystawa w Strzegomiu jest trzydziestą prezentacją medali poświęconych tematycznie Janowi Pawłowi II, którą zredagował w oparciu o swoje zbiory Adam Tyszer, a którą można było podziwiać, choć w mniejszym wydaniu, już w wielu miejscach w kraju. Na przygotowanie jednej z pierwszych wystaw zbieracz medali uzyskał specjalną zgodę z Watykanu, a na jego ręce nadszedł wówczas list z własnoręcznym podpisem Ojca Świętego.

– To jeden z eksponatów bardzo bliski mojemu sercu, który też umieściłem na wystawie – wyjaśnił kolekcjoner.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydarzenie roku – Kaplica Sykstyńska we Wrocławiu

Niedziela wrocławska 18/2019, str. 5

[ TEMATY ]

wystawa

Michał Anioł

Agnieszka Bugała

Jedna z części wystawy poświęcona bohaterom Starego Testamentu

Jedna z części wystawy poświęcona bohaterom Starego Testamentu

Odwiedziła już 34 miasta i obejrzało ją ponad milion osób. Po Berlinie, Nowym Jorku, Montrealu, Wiedniu, Dallas i Szanghaju wyjątkowa wystawa zawitała do Wrocławia

W kolegiacie Świętego Krzyża 27 kwietnia otwarto wystawę pt. „Michał Anioł. Kaplica Sykstyńska”. Wystawa składa się z 34 fresków w stu procentach wiernych oryginałom. Można je podziwiać w takich rozmiarach, w jakich zostały namalowane, ale z bardzo bliska. Rozmiary replik ustawione na specjalnych stelażach lub zawieszone tak, aby tworzyć sufit oryginalnej Sykstyny, robią na widzu ogromne wrażenie. Rozmiary malowideł są imponujące. Obraz „Stworzenie Adama” ma 2,7 m wysokości i 5,7 m szerokości, gdy stajemy pod wielkim palcem Stworzyciela wzruszenie rodzi się samo. W Kaplicy malowidła na suficie oglądamy z odległości 20 m, tutaj są na wyciągniecie ręki. Warto też wiedzieć, że łączna powierzchnia wszystkich malowideł Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej zajmuje powierzchnię prawie 700 m2. Wystawa, która zawitała do Wrocławia pozwala więc na kontakt ze sztuką najwyższego kunsztu na ogromnej przestrzeni.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję