Reklama

Niedziela Wrocławska

Caritas dzieciom

Dzień Dziecka w Polsce przypada 1 czerwca. Obchodzimy to święto już po raz 64. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1950 r. w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem Sztokholmskim. Od 1952 r. stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 r. w Warszawie w dniu 1 czerwca obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Niedziela wrocławska 22/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Każde dziecko cieszy się z prezentów, czy są to zabawki, czy słodycze. Tyle, że nie każde w tym samym stopniu. Staramy się, aby nasze pociechy były szczęśliwe, bo nic nie sprawia nam tyle radości, co ich uśmiech. Dzień Dziecka jest więc kolejną ku temu okazją. Niestety, w dzisiejszym świecie nie wszystkich rodziców stać na prezenty czy wycieczki dla swych pociech. Co gorsza, wiele dzieci wychowuje się bez rodziców, przebywa w domach dziecka.

Z pomocą najbardziej potrzebującym dzieciom przybywa Caritas. W tym roku mija 25 lat od reaktywowania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dlaczego reaktywowania? W 1981 r. z inspiracji ówczesnego metropolity wrocławskiego abp. Henryka Gulbinowicza ustanowiono Arcybiskupi Komitet Charytatywny oraz 21 Parafialnych Zespołów Charytatywnych. W łączności z laikatem katolickim powołano do istnienia także Wrocławskie Towarzystwo Opieki nad Więźniami. Jak wiadomo, wówczas był stan wojenny. Dopiero w wolnej Polsce, dokładnie 16 listopada 1989 r. dekretem kard. Gulbinowicza została przywrócona do istnienia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Edukacja

Reklama

Caritas to organizacja charytatywna, której pole działania jest bardzo szerokie. W jaki sposób pomaga dzieciom i młodzieży? Przede wszystkim inwestują w naukę, wychowanie i opiekę nad nimi. – Młodzieńcze ideały i marzenia nadają światu wciąż nowe i piękne oblicze, ale całe społeczeństwo i cały Kościół musi o nie dbać i o nie się troszczyć. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podejmuje się tego zadania i realizuje je w kilku placówkach dla dzieci i młodzieży – przeczytać można w publikacji „Kościół naszym domem – diecezja rodziną”. Dzięki Caritas 12 lat temu powstała Katolicka Szkoła Podstawowa w Kotowicach, w 2002 r. Caritas przejęło Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dobroszycach, a w 2008 r. powierzono Caritas Wielofunkcyjną Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą im. św. Mikołaja w Kątach Wrocławskich, funkcjonującą obecnie pod nazwą Dom Dziecka. Poza szkołami Caritas Archidiecezji Wrocławskiej prowadzi dwa kluby środowiskowe we Wrocławiu. Stałym elementem zajęć w każdym dniu pracy Klubu jest spotkanie przy stole. Dzieci razem spożywają ciepły posiłek, a doświadczenie atmosfery rodzinnej służy budowaniu właściwych relacji międzyludzkich.

Wypoczynek

Każdy człowiek po przepracowanym roku potrzebuje wypoczynku. Tak samo jak dorośli przewidują urlopy, tak i dzieci wyczekują wakacji i ferii. W ramach letniej Akcji Kolonijnej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej w trzech ośrodkach rekolekcyjno-wypoczynkowych. Są to: Ośrodek im. Jana Pawła II w Łebie, Centrum Szkolenia Wolontariatu w Sulistrowiczkach oraz Ośrodek w Pasterce.

Wiele programów

Caritas najmłodszym oferuje szereg programów. – Istnieje, m.in. program Srzydła, którego ideą jest wsparcie konkretnego dziecka – mówi Ewa Kłak, pracownik Caritas, redaktor publikacji „Kościół naszym domem – diecezja rodziną”. – Program został stworzony, aby pomagać dzieciom, które nie mogą uczyć się i odrabiać lekcji, ponieważ nie mają książek czy zeszytów. Są to dzieci, które nie potrafią skoncentrować się na zajęciach, ponieważ często są głodne, chorują i opuszczają lekcje, gdyż nie mają kurtki i butów na zimę. Są zdolne, ale bieda powoduje, że czują się gorsze od rówieśników – dodaje.

Reklama

Od 2011 r. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dołączyła do grona instytucji wspierających edukację dzieci z najuboższych regionów świata. Program wsparcia najuboższych dzieci w Indiach realizowany jest pod nazwą Adopcja na odległość, do którego włączyły się m.in. Parafialne Zespoły Caritas. – Program adopcyjny polega na comiesięcznym wpłacaniu 100 zł na jedno dziecko w Indiach – mówi Halina Winiarska, członek zarządu Caritas działającego przy kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu. – Dla nas to niewielka kwota, natomiast dla tych dzieci, to miesięczne wyżywienie, nocleg oraz nauka – dodaje. Dodatkowe programy pomocne dla najmłodszych to m.in.: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – ogólnopolska akcja związana z rozpoznawalnym symbolem świecy wigilijnej, Wyprawka dla Żaczka, której ideą jest wyposażenie najuboższych dzieci w wyprawki szkolne, oraz Złotówka dla Świętego Mikołaja, jest to zbiórka środków finansowych, które następnie służą dzieciom w ośrodkach opiekuńczych i wychowawczych, np. w domach dziecka.

Parafialne Zespoły Caritas

– Parafialne Zespoły Caritas prowadzą działalność charytatywną w ponad 100 parafiach archidiecezji wrocławskiej. Są one ważnym ogniwem łączącym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ze wspólnotami parafialnymi. Zadaniem Parafialnego Zespołu Caritas jest rozpoznawanie sytuacji w parafii, dostrzeganie problemów, z jakimi borykają się najubożsi parafianie, a następnie niesienie im pomocy – opisuje Ewa Kłak. W samym Wrocławiu taką pomoc niesie aż 36 Parafialnych Zespołów Caritas! To one docierają do dzieci potrzebujących wsparcia. Dofinansowują im kolonie, obiady w szkole, organizują mikołajki czy Dzień Dziecka.

* * *

Ks. Janusz Jastrzębski
Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
Caritas otacza dzieci szczególną troską. To dla nich prowadzimy wiele placówek i organizujemy wiele akcji. Pragniemy choć trochę pokolorować szarą i trudną rzeczywistość dzieci dotkniętych ubóstwem oraz wychowujących się bez rodziców. Dzieci te doświadczają wiele smutku i przykrości na co dzień. Nie są one niczemu winne, lecz są ofiarami braku odpowiedzialności ze strony dorosłych.
Dzieci też staramy się włączyć do wolontariatu Caritas. Pragniemy kształtować w nich „wyobraźnię miłosierdzia”, uwrażliwiać na potrzeby drugiego człowieka. Dla nich prowadzimy Szkolne Koła Caritas. W szkołach organizujemy też akcje dobroczynne, w które angażujemy uczniów wielu placówek z terenu naszej archidiecezji.

Ks. Czesław Majda
Proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu
Już w pierwszym miesiącu istnienia parafii, w lipcu 1982 r. przy kościele powstała komisja charytatywna, która wówczas zajmowała się rozdzielnictwem darów. Z czasem, gdy powstało zielone światło dla tworzenia zespołów Caritas, utworzyliśmy go także w naszej parafii. Był to 2002 r. Rokrocznie robimy mikołajowe paczki, sponsorujemy obiady w szkołach przynależących do parafii oraz wysyłamy paczki żywnościowe na Wschód. Z okazji Dnia Dziecka organizowany jest festyn w jednej z naszych szkół, który sponsoruje Caritas. Od niedawna przy naszej parafii działa Stowarzyszenie Si alla Vita, czyli Tak Życiu. Skąd się wzięła włoska nazwa? Kiedyś abp Gołębiewski przysłał nam pismo, żeby przy parafiach powstawały tzw. fundacje o obronie życia. Członkowie rady parafialnej podjęli decyzję, że stworzą stowarzyszenie, które będzie miało możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Chcieliśmy, aby nazywało się Tak Życiu, ale przy rejestracji w sądzie okazało się, że o tej nazwie istnieje już Stowarzyszenie w Rzeszowie. Postanowiliśmy nazwać je tak samo, ale po włosku. Si alla Vita pomaga już dwójce dzieci. A ponadto wsparło dzieci w Jaszkotle.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Włoch: pomagać ubogim, nie narażając ich i wolontariuszy

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

wolontariat

bezdomni

Włochy

Vatican News

Caritas Włoch: pomagać ubogim, nie narażając ich i wolontariuszy

Caritas Włoch: pomagać ubogim, nie narażając ich i wolontariuszy
CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję