Reklama

Aspekty

Dogadajmy się

Wiadomo, że lepiej szukać porozumienia, zamiast mnożyć konflikty. Ale jak się do tego zabrać? Caritas naszej diecezji w te wakacje rusza z projektem „Dogadajmy się. Od konfliktu do porozumienia – warsztaty”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2014, str. 6

[ TEMATY ]

warsztaty

Bożena Sztajner/Niedziela

Widzimy dużą potrzebę takich warsztatów – podkreśla koordynatorka projektu Barbara Szuszkiewicz. – Żyjemy w świecie, w którym z jednej strony łatwo zdobywamy informacje, ale z drugiej – nie radzimy sobie z komunikacją, asertywnością i ten problem dotyczy w największym stopniu młodzieży, ale dorosłych też. Dlatego takie cenne jest, kiedy możemy nauczyć się konfrontować z sytuacją trudną, problemową, konfliktem, kiedy umiemy się zachować, wyrazić swoje emocje, kiedy nie oceniamy innych, kiedy potrafimy odmówić, jeżeli ktoś proponuje nam rzeczy, których nie chcemy robić. To wcale nie jest łatwe, a szkoła niestety nie gwarantuje zdobycia takich umiejętności. Dlatego właśnie jako Caritas chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom i umożliwić ludziom zdobycie tych kompetencji.

Dla kogo?

Oferta skierowana jest do mieszkańców Gorzowa Wlkp. (jest współfinansowana przez tamtejszy urząd miasta). Projekt składa się z trzech odsłon. Przygotowano dwa moduły w terminach 23-28 czerwca (dla młodzieży) oraz 7-12 lipca (dla nauczycieli, pedagogów, opiekunów, rodziców). Poruszana tematyka: komunikacja interpersonalna, bariery w komunikacji, umiejętność słuchania, asertywność – uległość – agresja, konstruktywna krytyka, gwara młodzieżowa, konflikt interpersonalny, przyczyny konfliktów, techniki rozwiązywania konfliktów, przeciwdziałanie przemocy i agresji, mediacja sposobem rozwiązywania konfliktów.

Reklama

– Trzecią odsłoną tego projektu jest konkurs fotograficzny, skierowany do wszystkich mieszkańców Gorzowa. Tytułu konkursu to „Emocje zapisane w twarzy”. Oficjalnie zostanie ogłoszony w okolicach sierpnia i nabór prac będzie trwał ok. miesiąca. Potem zbierze się komisja, która rozstrzygnie konkurs, i w listopadzie zostanie otwarta wystawa, na której będzie można obejrzeć nadesłane fotografie – nie tylko te nagrodzone – mówi Barbara Szuszkiewicz.

Indywidualne podejście

Projekt zakończy się w grudniu. – Chociaż moduły i konkurs trwać będą w okresie letnim, to tak naprawdę realizacja projektu rozpocznie się już w maju. To zawsze w ten sposób wygląda, bo trzeba doliczyć czas na rekrutację i promocję projektu, jego ewaluację (czyli sprawdzanie, czy i w jakim stopniu projekt jest realizowany) oraz etap końcowy – wyjaśnia koordynatorka.

Do prowadzenia warsztatów została wybrana kadra złożona z wykwalifikowanych specjalistów. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, co pozwoli na indywidualne podejście do uczestników i zapewnia czas potrzebny na przećwiczenie nowych umiejętności. Warsztaty patronatem objęły: „Aspekty”, „Gość Zielonogórsko-Gorzowski” i Radio Gorzów.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Licheń

Tomasz Mreńca

Po raz czwarty w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Startym odbywają się warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. W tygodniowym spotkaniu weźmie udział niemal 200 osób pragnących uczyć się celebrowania i posługiwania do Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Warsztaty rozpoczęły się w czwartek, 20 lipca. Każdego dnia, podczas zajęć warsztatowych, uczestnicy doskonalą swoje umiejętności w posługiwaniu do Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję