Reklama

Niedziela Legnicka

4 tys. uśmiechów – festyn dla dzieci z legnicką Caritas

Niedziela legnicka 24/2014, str. 4

[ TEMATY ]

festyn

Dzień Dziecka

Ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 2 czerwca ponad 4 tys. dzieci z terenu diecezji uczestniczyło w spotkaniu zorganizowanym przez legnicką Caritas z okazji Dnia Dziecka. „Bądźmy razem” – to hasło, które towarzyszy tej inicjatywie już od kilku lat.

Święto dzieci rozpoczęło się od Mszy św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. W dialogowanej homilii mówił o roli pasterza, który troszczy się o powierzone mu owce. Ksiądz Biskup wskazał, że szczególnym pasterzem jest papież, który sprawuje pieczę nad całym Kościołem. Przy tej okazji przypomniał postać św. Jana Pawła II, który przed 17 laty odwiedził Legnicę i legnicką katedrę. – Ornat, w którym odprawiam Mszę św., miał na sobie Jan Paweł II podczas Mszy św. na legnickim lotnisku – mówił Biskup Marek. Zachęcił też wszystkie dzieci, by zaniosły radość i uśmiech do swoich szkół, rodzin, by były ambasadorami dobroci i uśmiechu. Po Mszy św. zostały wręczone dyplomy uznania dla Szkolnych Kół Caritas, które szczególnie wyróżniły się swoją pracą w mijającym roku szkolnym.

Reklama

– To dla nas wielka radość i duma, że zostaliśmy wyróżnieni – powiedziała Elżbieta Wojtala, katechetka ze Zbylutowa i opiekunka koła Caritas. Dzieci wraz z opiekunami i rodzicami dwa razy w roku w okresie przedświątecznym odwiedzają ośrodek opiekuńczo-leczniczy „Samarytanin”, prowadzony przez Caritas. Przywożą pensjonariuszom życzenia oraz upominki własnoręcznie wykonane. Dzieci pamiętają też o emerytowanych nauczycielach oraz o swoich bliskich. – W ten sposób uczymy nasze dzieci wrażliwości na potrzeby innych – dodała katechetka.

Część rozrywkowo-sportowa festynu odbyła się na obiektach sportowych przy stadionie Miedzi Legnica. Z katedry przeszedł ulicami miasta barwny korowód, który prowadziła, jak co roku, orkiestra górnicza. Wszystkie dzieci otrzymały kolorowe balony. Na festynie były występy artystyczne, konkursy, gry i zabawy. Jak co roku o swojej pracy mówili strażacy, policjanci, służba celna oraz pogotowie ratunkowe. Pokazywali też swoje samochody służbowe i możliwości sprzętu, jakim się posługują w pracy. Atrakcji było co niemiara. Dzięki sieci sklepów „Biedronka” każde dziecko otrzymało paczkę z upominkami.

W tym roku festyn Caritas zbiegł się z obchodami rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Legnicy. Miało to miejsce właśnie 2 czerwca 1997 r. Tym razem w ramach tego festynu odbył się także 4. Bieg Papieski, upamiętniający to wydarzenie.

Reklama

Ks. Wiesław Walendzik, główny pomysłodawca biegu, mówi: – Razem z organizatorami doszliśmy do wniosku, że taka forma będzie najlepsza. Już po raz czwarty chcemy przez zawody sportowe uczcić pamięć Papieża Polaka. Dla wielu dzieci jest to postać znana jedynie z opowieści rodziców i nauczycieli, dlatego tym bardziej chcemy propagować pamięć i wiedzę o nim. Zawody biegowe tym razem odbyły się na profesjonalnej bieżni.

Liczba uczestników pobiła rekord, tym razem wystartowało ponad 900 biegaczy. W pierwszym biegu wystartowały dzieci i młodzież niepełnosprawna. Następnie, kolejno w grupach wiekowych uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na zakończenie odbył się bieg główny na 1997 m, upamiętniający rok, w którym Ojciec Święty odwiedził Legnicę. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale oraz upominki. Wszyscy uczestnicy natomiast dostali koszulki oraz napoje.

Jak zauważył ks. Tomasz Biszko z legnickiej Caritas, tak wielkie spotkanie nie mogłoby się odbyć bez pomocy wielu instytucji i osób. Caritas organizuje ten festyn we współpracy z siecią sklepów „Biedronka” oraz Urzędem Miasta. Patronat honorowy od lat obejmują: Biskup legnicki oraz Prezydent Miasta Legnicy. Swój wielki wkład mają: OSiR, MCK, TPD, Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, Tauron czy Wojcieszowianka. Ponadto wiele innych instytucji, firm i osób prywatnych. Szczególne uznanie należy się także rzeszy wolontariuszy Caritas i innych młodych, którzy poświęcili swój czas i wysiłek, by zadbać o porządek i bezpieczeństwo uczestników festynu. Uśmiech ponad 4 tys. dziecięcych twarzy niech będzie dla nich najlepszą nagrodą.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teledysk na dzień dziecka - Małe TGD

Małe TGD to dziecięcy zespół wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Chór TGD, działający od 35 lat, doczekał się nowego pokolenia wokalistów. Została stworzona Szkółka TGD, a zespół Małe TGD jest jej reprezentacją. Skład tworzy 11-osobowa grupa dzieci. Repertuar stworzyli Kamila Pałasz (solistka TGD) oraz Piotr Nazaruk (dyrygent TGD, muzyk A. M. Jopek). Premiera płyty zaplanowana jest na jesień tego roku.

Szkółka TGD to grupowe zajęcia wokalne dla dzieci w wieku szkolnym oraz gimnazjalnym.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję