Reklama

Niedziela Legnicka

Stacja kongresowa w Lubinie

Poniedziałek 9 czerwca był w naszej diecezji dniem Kongresu Eucharystycznego, poświęconego Środowisku Ludzi Pracy. Obchodzony był pod hasłem: „Dzień święty święcić”. Miastem, które gościło uczestników kongresu był Lubin

Niedziela legnicka 25/2014, str. 1, 5

[ TEMATY ]

praca

Solidarność

Ks. Piotr Nowosielski

Spotkanie rozpoczęło się sympozjum: „W trosce o godność pracy i świętowania”, które odbyło się w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Zgromadzonych powitał Bogdan Orłowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Zagłębie Miedziowe oraz moderator spotkania ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii. Za stołem prezydialnym zasiedli: administrator apostolski diecezji legnickiej bp Stefan Cichy, starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda oraz prelegenci: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który zaprezentował dokument KEP pt. „W trosce o człowieka i dobro wspólne”; Stanisława Repa, była marszałek województwa legnickiego w latach 1994-98, która przedstawiła kilka refleksji nt. obecności i roli katolickiej nauki społecznej w życiu samorządu, oraz Alfred Bujara z Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, który zaprezentował działania i inicjatywy społeczne na rzecz świętowania niedzieli podejmowane przez NSZZ „Solidarność” wobec prawa do wolnej niedzieli.

Podczas sympozjum odbyła się też projekcja filmu, przygotowanego przez Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli pt.: „Niedziela jest święta”.

Reklama

Druga część uroczystości miała miejsce w lubińskim kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego.

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, a homilię wygłosił bp Stefan Cichy, poświęcając ją rozważaniu Matki Bożej czczonej jako Matka Kościoła. Wśród uczestników wspólnej modlitwy znaleźli się przedstawiciele świata pracy. Dominowali górnicy wraz z rodzinami zarówno z Zagłębia Miedziowego, jak i Zagłębia Turoszowskiego, którzy przybyli do Lubina z duszpasterzami z Bogatyni i okolic. Nie zabrakło także przedstawicieli kolejarzy, strażaków, leśników, hutników, służb ratowniczych, przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i wielu innych zawodów. Ale modlono się nie tylko o Boże błogosławieństwo dla ludzi świata pracy, ale także dla tych, którzy pozostali bez pracy, o co prosił na początku Mszy św. gospodarz parafii ks. prał. Wiesław Migdał, witając przybyłych. W imieniu Świata Pracy Księży Biskupów powitali przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Podczas Mszy św. miała także miejsce uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia Benemerenti, czyli „Dobrze zasłużonym” (jest to odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego). Tak wyróżniona została Stanisława Repa, od lat zaangażowana nie tylko w krzewienie katolickiej nauki społecznej w działalności samorządowej, ale także w działalność Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Reklama

Liturgia zakończyła się procesją eucharystyczną ulicami miasta na Wzgórze Zamkowe, gdzie Świat Pracy został zawierzony Jezusowi Chrystusowi Zbawicielowi Świata.

Więcej na ten temat na stronach: www.diecezja.legnica.pl i www.legnica.fm.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: duszpasterze z całej Polski rozmawiają o problemach ludzi pracy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

praca

Bożena Sztajner

Swoiste przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II przeżywają na Jasnej Górze duszpasterze ludzi pracy. Kapłani reprezentujący kilkadziesiąt diecezji w Polsce uczestniczą w dorocznych rekolekcjach. To czas nie tylko modlitwy i ćwiczeń duchowych, ale także okazja do rozmów duszpasterskich i zastanawiania się nad sposobami pomocy pracującym i bezrobotnym.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję