Reklama

Leon XIV

Leon XIV o ekumenizmie i relacjach z innymi religiami

Leon XIV przyjął przedstawicieli niekatolickich Kościołów i wspólnot kościelnych, a także religii niechrześcijańskich, którzy wczoraj wzięli udział w inauguracji jego pontyfikatu. Podkreślił, że dążenie do widzialnej jedności chrześcijan, opartej na wierności Jezusowi, jest dla niego priorytetem. Zwracając się do niechrześcijan, przyznał, że religie mogą przyczynić się do pokoju, jeśli będą wolne od ideologicznych i politycznych uwarunkowań.

2025-05-19 09:50

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedność chrześcijan tylko jednością w wierze

Zwracając się do przedstawicieli wyznań chrześcijańskich Leon XIV przypomniał, że jego wybór na Stolicę Piotrową zbiega się w czasie z 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego, który wypracował wspólne dla wszystkich Kościołów wyznanie wiary. „Podążając drogą ku przywróceniu pełnej komunii między wszystkimi chrześcijanami, uznajemy, że jedność ta może być jedynie jednością w wierze – zastrzegł Papież. - Jako biskup Rzymu uważam za jeden z moich priorytetowych obowiązków dążenie do przywrócenia pełnej i widzialnej wspólnoty między wszystkimi, którzy wyznają tę samą wiarę w Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Im bardziej wierni Jezusowi, tym bardziej zjednoczeni

Leon XIV przyznał, że jedność była jego stałą troską. Świadczą o tym słowa, które obrał na biskupie zawołanie. „In Illo uno unum, wyrażenie św. Augustyna z Hippony, przypomina, że nawet jeśli jest nas wielu, to ‘w Tym jednym – to znaczy w Chrystusie – jesteśmy jedno’ (Enarr. in Ps., 127, 3). Nasza komunia urzeczywistnia się bowiem w takim stopniu, w jakim zbliżamy się do Pana Jezusa Chrystusa. Im bardziej jesteśmy Mu wierni i posłuszni, tym bardziej jesteśmy zjednoczeni między sobą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Religie wolne od uwarunkowań

Reklama

Zwracając się z kolei do przedstawicieli religii niechrześcijańskich Leon XIV podkreślił, że „dzisiaj jest czas dialogu i budowania mostów”. Zwrócił też uwagę na szczególny wkład, jaki wniósł na tym polu Franciszek. „W świecie zranionym przemocą i konfliktami – powiedział Papież – każda z reprezentowanych tu wspólnot wnosi swój wkład w postaci mądrości, współczucia, zaangażowania na rzecz dobra ludzkości i ochrony wspólnego domu. Jestem przekonany, że jeśli będziemy zgodni i wolni od ideologicznych i politycznych uwarunkowań, będziemy mogli skutecznie powiedzieć ‘nie’ wojnie i ‘tak’ pokojowi, ‘nie’ wyścigowi zbrojeń i ‘tak’ rozbrojeniu, ‘nie’ gospodarce, która zubaża narody i Ziemię, i ‘tak’ integralnemu rozwojowi”.

Szczególne relacje z judaizmem

Z osobnym pozdrowieniem Leon XIV zwrócił się do wyznawców judaizmu i islamu. „Ze względu na żydowskie korzenie chrześcijaństwa - powiedział Papież – wszyscy chrześcijanie mają szczególną relację z judaizmem. Deklaracja soborowa Nostra aetate (nr 4) podkreśla wielkość wspólnego dziedzictwa duchowego chrześcijan i żydów, zachęcając do wzajemnego poznania i szacunku. Dialog teologiczny między chrześcijanami i żydami pozostaje zawsze ważny i bardzo mi leży na sercu. Nawet w tych trudnych czasach, naznaczonych konfliktami i nieporozumieniami, konieczne jest kontynuowanie z zapałem naszego tak cennego dialogu”.

Dialog z islamem, wolność sumienia

Również w słowach skierowanych do przedstawicieli islamu, Papież odwołał się do tego, co na temat tej religii mówi Sobór Watykański II, wskazując przy tym na potrzebę wzajemnego szacunku i respektowania wolności sumienia. ‘Stosunki między Kościołem katolickim a muzułmanami – powiedział Leon XIV - charakteryzują się rosnącym zaangażowaniem na rzecz dialogu i braterstwa, któremu sprzyja szacunek dla tych braci i sióstr, ‘czcicieli jedynego Boga, żywego i samoistnego, miłosiernego i wszechmocnego, Stworzyciela nieba i ziemi, który przemówił do ludzi” (Nostra aetate., 3). Takie podejście, oparte na wzajemnym szacunku i wolności sumienia, stanowi solidną podstawę do budowania mostów między naszymi wspólnotami”.

Poniżej publikujemy przemówienie, które Papież skierował do nich podczas audiencji w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy Bracia i Siostry!

Reklama

Z wielką radością pozdrawiam was wszystkich, przedstawicieli innych Kościołów i wspólnot kościelnych, a także innych religii, którzy zechcieliście wziąć udział w uroczystościach inauguracyjnych mojej posługi jako Biskupa Rzymu i następcy św. Piotra. Wyrażając braterską miłość Jego Świątobliwości Bartłomiejowi, Jego Świątobliwości Teofilowi III i Jego Świątobliwości Mar Awa III, jestem głęboko wdzięczny każdemu z was: wasza obecność i modlitwa są dla mnie wielkim pocieszeniem i otuchą.

Jednym z najważniejszych punktów pontyfikatu papieża Franciszka było powszechne braterstwo. W tym zakresie Duch Święty naprawdę „pobudził” go do poczynienie wielkich postępów w otwartości i inicjatywach podjętych już przez poprzednich papieży, zwłaszcza od czasów św. Jana XXIII. Papież encykliki Fratelli tutti promował zarówno ekumenizm, jak i dialog międzyreligijny, a czynił to przede wszystkim poprzez pielęgnowanie relacji międzyludzkich, tak aby, nie umniejszając w niczym więzi eklezjalnych, zawsze podkreślany był ludzki wymiar spotkania. Niech Bóg pomoże nam czerpać z jego świadectwa!

Mój wybór miał miejsce w 1700. rocznicę Pierwszego Soboru Powszechnego w Nicei. Sobór ten stanowi fundamentalny etap w opracowaniu Credo wspólnego dla wszystkich Kościołów i wspólnot kościelnych. Podążając drogą ku przywróceniu pełnej komunii między wszystkimi chrześcijanami, uznajemy, że jedność ta może być jedynie jednością w wierze. Jako biskup Rzymu uważam za jeden z moich priorytetowych obowiązków dążenie do przywrócenia pełnej i widzialnej jedności wszystkich wyznających tę samą wiarę w Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Reklama

Jedność zawsze była faktycznie moją stałą troską, o czym świadczy motto, które wybrałem dla mojej posługi biskupiej: In Illo uno unum, wyrażenie św. Augustyna z Hippony, które przypomina, że my również, choć jest nas wielu, „w Nim jednym - to znaczy w Chrystusie - stanowimy jedność” (Objaśn. Ps., 127, 3). Nasza wspólnota realizuje się bowiem w takim stopniu, w jakim zbliżamy się do Pana Jezusa. Im bardziej jesteśmy Mu wierni i posłuszni, tym bardziej jesteśmy zjednoczeni między sobą. Dlatego jako chrześcijanie wszyscy jesteśmy wezwani do modlitwy i wspólnej pracy, aby krok po kroku osiągnąć ten cel, który jest i pozostaje dziełem Ducha Świętego.

Świadomy ponadto, że synodalność i ekumenizm są ze sobą ściśle powiązane, pragnę zapewnić o moim zamiarze kontynuowania zaangażowania papieża Franciszka w promowanie synodalnego charakteru Kościoła katolickiego oraz w rozwijanie nowych i konkretnych form coraz intensywniejszej synodalności w dziedzinie ekumenizmu.

Nasza wspólna droga może i musi być rozumiana również w szerokim sensie, obejmującym wszystkich, w duchu braterstwa ludzkiego, o którym wspomniałem powyżej. Dzisiaj jest czas prowadzenia dialogu i budowania mostów. Dlatego cieszę się i jestem wdzięczny za obecność przedstawicieli innych tradycji religijnych, którzy podzielają poszukiwanie Boga i Jego woli, która jest zawsze i wyłącznie pragnieniem miłości i życia dla mężczyzn i kobiet oraz dla wszystkich stworzeń.

Reklama

Byliście świadkami znacznych wysiłków papieża Franciszka na rzecz dialogu międzyreligijnego. Poprzez swoje słowa i działania otworzył on nowe perspektywy spotkania, aby promować „kulturę dialogu jako drogę; wzajemną współpracę jako kodeks postępowania; wzajemne porozumienie jako metodę i standard” (Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia, Abu Zabi, 4 lutego 2019 r.). Dziękuję też Dykasterii do spraw Dialogu Międzyreligijnego za istotną rolę, jaką odgrywa w tej cierpliwej pracy zachęcania do spotkań i konkretnych wymian, mających na celu budowanie relacji opartych na ludzkim braterstwie.

Chciałbym zwrócić się ze szczególnym pozdrowieniem do naszych braci i sióstr, wyznawców judaizmu i islamu. Ze względu na żydowskie korzenie chrześcijaństwa - powiedział Papież - wszyscy chrześcijanie mają szczególną relację z judaizmem. Deklaracja soborowa Nostra aetate (nr 4) podkreśla wielkość wspólnego dziedzictwa duchowego chrześcijan i żydów, zachęcając do wzajemnego poznania i szacunku. Dialog teologiczny między chrześcijanami i żydami pozostaje zawsze ważny i bardzo mi leży na sercu. Nawet w tych trudnych czasach, naznaczonych konfliktami i nieporozumieniami, konieczne jest kontynuowanie z zapałem naszego tak cennego dialogu.

Stosunki między Kościołem katolickim a muzułmanami charakteryzują się rosnącym zaangażowaniem na rzecz dialogu i braterstwa, któremu sprzyja szacunek dla tych braci i sióstr, „czcicieli jedynego Boga, żywego i samoistnego, miłosiernego i wszechmocnego, Stworzyciela nieba i ziemi, który przemówił do ludzi” (Nostra aetate, 3). Takie podejście, oparte na wzajemnym szacunku i wolności sumienia, stanowi solidną podstawę do budowania mostów między naszymi wspólnotami.

Reklama

Wszystkim wam, przedstawicielom innych tradycji religijnych, wyrażam wdzięczność za udział w tym spotkaniu i za wasz wkład w pokój. W świecie zranionym przemocą i konfliktami każda z reprezentowanych tu wspólnot wnosi swój wkład w postaci mądrości, współczucia, zaangażowania na rzecz dobra ludzkości i ochrony wspólnego domu. Jestem przekonany, że jeśli będziemy zgodni i wolni od uwarunkowań ideologicznych i politycznych, będziemy mogli skutecznie powiedzieć „nie” wojnie a „tak” pokojowi, „nie” wyścigowi zbrojeń a „tak” rozbrojeniu, „nie” gospodarce, która zubaża narody i Ziemię, a „tak” integralnemu rozwojowi.

Świadectwo naszego braterstwa, które, mam nadzieję, będziemy mogli okazać skutecznymi czynami, z pewnością przyczyni się do budowania bardziej pokojowego świata, czego pragną w głębi serca wszyscy ludzie dobrej woli.

Najmilsi, jeszcze raz dziękuję za waszą bliskość. Prośmy w naszych sercach o błogosławieństwo Boga: niech Jego nieskończona dobroć i mądrość pomogą nam żyć jako Jego dzieci i jako bracia i siostry między sobą, aby na świecie narastała nadzieja. Serdecznie wam dziękuję.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egzorcyzm papieża Leona XIII

W tak zwanej „starej liturgii”, przed Soborem Watykańskim II, kapłan sprawujący Eucharystię wraz z wiernymi, po zakończeniu celebracji odmawiał modlitwę do Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Słowa tej ostatniej ułożył papież Leon XIII, a wiązało się to z pewną niezwykłą wizją, w której sam uczestniczył.

Opisana ona została w krótkich słowach przez przegląd Ephemerides Liturgicae z 1955 r. (str. 58-59). O. Domenico Pechenino pisze: „Pewnego poranka (13 października 1884 r.) wielki papież Leon XIII zakończył Mszę św. i uczestniczył w innej, odprawiając dziękczynienie, jak to zawsze miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili zauważono, że energicznie podniósł głowę, a następnie utkwił swój wzrok w czymś, co się unosiło nad głową kapłana odprawiającego Mszę św.
CZYTAJ DALEJ

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

2025-05-19 07:04

[ TEMATY ]

wybory 2025

PAP/Andrzej Jackowski

PKW podała pełne wyniki wyborów prezydenckich z 99 proc. komisji wyborczych. Wszystkie głosy policzono już za granicą, na statkach i platformach oraz w dziesięciu województwach. Według sondażu late poll prowadzi Rafał Trzaskowski z wynikiem 31,2 proc. głosów; Karol Nawrocki - 29,7 proc.

Pierwszym województwem, w którym policzono wszystkie głosy było opolskie. Dane z wszystkich komisji spłynęły też z kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.
CZYTAJ DALEJ

SO w Warszawie: proces ks. Olszewskiego i innych osób ws. Funduszu Sprawiedliwości - jesienią

2025-05-19 11:35

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Olszewski

Ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

ks. Michał Olszewski

Proces ks. Michała Olszewskiego z Fundacji Profeto, a także innych osób, w tym byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości planowany jest na jesień - dowiedziała się PAP w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Sędzią-referentem w tej sprawie będzie Justyna Koska-Janusz - przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Anna Ptaszek, dodając, że postanowienie sądu w tej sprawie zapadło w piątek.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję