Reklama

Niedziela Legnicka

Święto służby liturgicznej

Poniedziałek 16 czerwca to kolejny dzień kongresowej modlitwy. Dzień, któremu patronował św. Jacek, został poświęcony służbie liturgicznej. Do Legnicy przyjechało ponad pół tysiąca osób, które na co dzień służą przy ołtarzu. Wśród nich byli: ministranci, lektorzy, ceremoniarze, psałterzyści, schole, chóry, organiści, nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz stali lektorzy i akolici z terenu diecezji legnickiej. Wspólnej modlitwie przyświecało hasło: „Do świętej przystępuję służby”.

Reklama

Świętowanie dla młodszej części uczestników rozpoczęło się o godz. 16 w sanktuarium św. Jacka. Tam ks. Piotr Dębski przygotował ich do śpiewania pieśni mszalnych, które ubogaciły późniejszą liturgię.

W tym samym czasie w kościele pw. Świętej Trójcy spotkali się dorośli członkowie służby liturgicznej. Konferencje dla tej grupy wygłosił ks. Mariusz Majewski. Mówił m.in. o owocach, jakie powinien przynieść 1. Kongres Eucharystyczny Diecezji Legnickiej w wymiarze diecezjalnym, parafialnym i indywidualnym. Następnie o godz. 17.30 uczestnicy kongresowego spotkania przeszli w procesji eucharystycznej z kościoła pw. Świętej Trójcy do kościoła pw. św. Jacka. Tam uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył bp Stefan Cichy. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej. Zachęcał tych, którzy służą przy ołtarzu, by wzorując się na św. Jacku, odmawiali Różaniec i gorliwie wypełniali powierzone im obowiązki, aby nie bali się mówić o Chrystusie w swoim otoczeniu. – Św. Jacek wytrwale głosił Ewangelię. Nie bał się przeszkód, przeciwników, bo postawił na Eucharystię i Maryję. Przez to odnowił i umocnił wiele narodów. Takimi musimy się stawać – mówił ks. Wolański. Powołując się na słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do ministrantów w Rzymie 30 sierpnia 1990 r., mówił: – Już od dzisiaj nie bójcie się mówić innym o Chrystusie w waszym otoczeniu. Na wzór Apostołów wychodźcie naprzeciw innym ludziom z sercem przepełnionym wiarą. Mówcie o Nim waszym przyjaciołom, szczególnie tym, którzy nie znają Go tak dobrze jak wy. Niech wasze słowa będą zawsze naznaczone miłością i wiarą wobec Pana. Niech wasze dążenia czerpią inspirację ze Słowa Bożego: „do świętej przystępuję służby ołtarza”. Bycie członkiem służby liturgicznej zobowiązuje, więcej Bóg daje i więcej wymaga. Dlatego słuchajmy codziennie wołającego Jezusa, idźmy za Nim i bądźmy Jego Apostołami. Usłyszeć – pójść – działać – powiedział na zakończenie ks. Bogusław.

Spotkanie uczestników w tej stacji kongresowej służby liturgicznej zakończyła wspólna agapa.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcja pokory i wiary na górskich szlakach

Niedziela rzeszowska 31/2019, str. 3

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Tomasz Szybka

Liturgiczna Służba Ołtarza w Zakopanem

Liturgiczna Służba Ołtarza w Zakopanem

Każdy chrześcijanin potrzebuje stałej formacji, która nie powinna ustawać na czas wakacyjnego odpoczynku.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję