Reklama

Niedziela Legnicka

Podziękowanie za 9 lat posługi i przyjaźni

W sobotę 21 czerwca w bazylice mniejszej w Legnickim Polu bp Stefan Cichy przewodniczył Mszy św., podczas której miało miejsce uroczyste pożegnanie przez osoby świeckie. Biskup Stefan po ukończeniu 75 lat życia i 9 latach posługi w naszej diecezji przeszedł na emeryturę

Niedziela legnicka 27/2014, str. 8

[ TEMATY ]

biskup

Monika Łukaszów

W Liturgii dziękczynnej za dotychczasową posługę biskupią wzięli udział księża pracujący w miejscowej parafii oraz przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, delegaci organizacji, instytucji i stowarzyszeń, które współpracowały z bp. Cichym przy różnych wydarzeniach oraz delegacje różnych środowisk, prezesi, dyrektorzy i właściciele zakładów pracy, związkowcy.

Na początku Eucharystii w imieniu zebranych słowa podziękowania Biskupowi Stefanowi złożył ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, który powiedział: – Eucharystia w tradycji Kościoła oznacza dziękczynienie. Na Eucharystii gromadzimy się w nowo ogłoszonej bazylice mniejszej w Legnickim Polu, by dziękować Bogu za 9-letnią posługę Biskupa Stefana jako naszego Pasterza, przewodnika, mistrza i dla wielu z nas przyjaciela. – Księże Biskupie – mówił – ta troska o dobro człowieka przez lata posługi prowadziła cię nie tylko przez wszystkie parafie naszej diecezji, ale odwiedzałeś wszystkie środowiska. Od ludzi gór w Karkonoszach po spotkania z ludźmi ciężkiej pracy, jakimi są górnicy i hutnicy. Jako honorowy dyrektor generalny górnictwa odwiedzałeś często KGHM Polska Miedź SA, ale miałeś też okazję zapoznać się z ciężką pracą górników w Bogatyni czy też w okolicach Lwówka Śląskiego. Udział w uroczystościach górniczych i hutniczych tzw. tradycyjnych karczmach były okazją do serdecznych spotkań i budowy nici porozumień miedzy bracią górniczą i hutniczą a ich biskupem. (…) Ta troska o dobro człowieka i autentyczne budowanie dobra wspólnego zaowocowały wielokrotnymi kontaktami z władzami państwowymi i samorządowymi na szczeblu centralnym, a przede wszystkim z władzami lokalnymi. Dzisiaj są tutaj przedstawiciele władz lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, aby ci jeszcze raz podziękować za to wszystko, co można ująć jednym określeniem – budowanie dobra wspólnego, które jakże mocno przez te 9 lat wynikało z twojego przepowiadania, ale również z tych codziennych kontaktów z ludźmi jako człowieka, który tak bardzo głęboko był zaangażowany w sprawy społeczne i budowanie naszej społeczności lokalnej na chrześcijańskich tradycjach i wartościach – powiedział na zakończenie Ksiądz Kanclerz.

Reklama

Bp Cichy w homilii, nawiązując do Ewangelii, mówił o przyznawaniu się do swojej wiary i mówieniu o niej. Przypominał, by być odważnym i nie bać się wyśmiewania i wytykania palcami faktu, że jest się wierzącym. Zachęcał zebranych, aby zawsze wyznawali swoją wiarę przed ludźmi. A nawiązując do swojego pożegnania z osobami świeckimi, wspomniał niektóre ze spotkań z różnymi grupami osób, w tym szczególnie odniósł się do spotkań z samorządowcami i górnikami. Kończąc homilię, podziękował zebranym. – Gromadzimy się dzisiaj, aby podziękować Panu Bogu za to, co udało się zrobić. Pragnę wam podziękować za waszą pomoc w różnych dziedzinach życia naszej diecezji. Starajmy się nadal pokazywać, kim jesteśmy. Pokazywać, że chcemy razem przy boku Chrystusa budować dobro wspólne – mówił Biskup Stefan.

Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup wręczył papieski medal Benemerenti Romanowi Sakowskiemu, pracownikowi Wydziału ds. Środków Unijnych Legnickiej Kurii Biskupiej za szczególne i długoletnie zasługi dla Kościoła legnickiego. Warto wiedzieć, że Order św. Grzegorza Wielkiego, to najwyższe odznaczenie papieskie, jakie może dostać osoba świecka za szczególne zasługi dla Kościoła.

Po Liturgii zebrani spotkali się z Księdzem Biskupem, by złożyć mu życzenia. Ksiądz Biskup, odpowiadając, zwrócił się szczególnie do parlamentarzystów, z którymi systematycznie spotykał się m.in. przy okazji organizowanych rokrocznie spotkań opłatkowych. Chcę podziękować za współpracę, budowanie wszystkiego, co jest związanie z życiem Kościoła legnickiego. Dziękuję tym, którzy wspomagali mnie w dotychczasowej posłudze, za wszystkie wypowiedziane słowa. Będę starał się spłacać tę życzliwość modlitwą – powiedział na zakończenie. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: polski franciszkanin biskupem w Republice Środkowoafrykańskiej

[ TEMATY ]

biskup

Bożena Sztajner/Niedziela

O. Tadeusz Kusy OFM, polski franciszkanin, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej.

O. Tadeusz Kusy OFM, polski franciszkanin, został mianowany przez Ojca Świętego biskupem koadiutorem diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję