Reklama

Niedziela Legnicka

Podziękowanie za 9 lat posługi i przyjaźni

W sobotę 21 czerwca w bazylice mniejszej w Legnickim Polu bp Stefan Cichy przewodniczył Mszy św., podczas której miało miejsce uroczyste pożegnanie przez osoby świeckie. Biskup Stefan po ukończeniu 75 lat życia i 9 latach posługi w naszej diecezji przeszedł na emeryturę

Niedziela legnicka 27/2014, str. 8

[ TEMATY ]

biskup

Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Liturgii dziękczynnej za dotychczasową posługę biskupią wzięli udział księża pracujący w miejscowej parafii oraz przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, delegaci organizacji, instytucji i stowarzyszeń, które współpracowały z bp. Cichym przy różnych wydarzeniach oraz delegacje różnych środowisk, prezesi, dyrektorzy i właściciele zakładów pracy, związkowcy.

Reklama

Na początku Eucharystii w imieniu zebranych słowa podziękowania Biskupowi Stefanowi złożył ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, który powiedział: – Eucharystia w tradycji Kościoła oznacza dziękczynienie. Na Eucharystii gromadzimy się w nowo ogłoszonej bazylice mniejszej w Legnickim Polu, by dziękować Bogu za 9-letnią posługę Biskupa Stefana jako naszego Pasterza, przewodnika, mistrza i dla wielu z nas przyjaciela. – Księże Biskupie – mówił – ta troska o dobro człowieka przez lata posługi prowadziła cię nie tylko przez wszystkie parafie naszej diecezji, ale odwiedzałeś wszystkie środowiska. Od ludzi gór w Karkonoszach po spotkania z ludźmi ciężkiej pracy, jakimi są górnicy i hutnicy. Jako honorowy dyrektor generalny górnictwa odwiedzałeś często KGHM Polska Miedź SA, ale miałeś też okazję zapoznać się z ciężką pracą górników w Bogatyni czy też w okolicach Lwówka Śląskiego. Udział w uroczystościach górniczych i hutniczych tzw. tradycyjnych karczmach były okazją do serdecznych spotkań i budowy nici porozumień miedzy bracią górniczą i hutniczą a ich biskupem. (…) Ta troska o dobro człowieka i autentyczne budowanie dobra wspólnego zaowocowały wielokrotnymi kontaktami z władzami państwowymi i samorządowymi na szczeblu centralnym, a przede wszystkim z władzami lokalnymi. Dzisiaj są tutaj przedstawiciele władz lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, aby ci jeszcze raz podziękować za to wszystko, co można ująć jednym określeniem – budowanie dobra wspólnego, które jakże mocno przez te 9 lat wynikało z twojego przepowiadania, ale również z tych codziennych kontaktów z ludźmi jako człowieka, który tak bardzo głęboko był zaangażowany w sprawy społeczne i budowanie naszej społeczności lokalnej na chrześcijańskich tradycjach i wartościach – powiedział na zakończenie Ksiądz Kanclerz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Cichy w homilii, nawiązując do Ewangelii, mówił o przyznawaniu się do swojej wiary i mówieniu o niej. Przypominał, by być odważnym i nie bać się wyśmiewania i wytykania palcami faktu, że jest się wierzącym. Zachęcał zebranych, aby zawsze wyznawali swoją wiarę przed ludźmi. A nawiązując do swojego pożegnania z osobami świeckimi, wspomniał niektóre ze spotkań z różnymi grupami osób, w tym szczególnie odniósł się do spotkań z samorządowcami i górnikami. Kończąc homilię, podziękował zebranym. – Gromadzimy się dzisiaj, aby podziękować Panu Bogu za to, co udało się zrobić. Pragnę wam podziękować za waszą pomoc w różnych dziedzinach życia naszej diecezji. Starajmy się nadal pokazywać, kim jesteśmy. Pokazywać, że chcemy razem przy boku Chrystusa budować dobro wspólne – mówił Biskup Stefan.

Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup wręczył papieski medal Benemerenti Romanowi Sakowskiemu, pracownikowi Wydziału ds. Środków Unijnych Legnickiej Kurii Biskupiej za szczególne i długoletnie zasługi dla Kościoła legnickiego. Warto wiedzieć, że Order św. Grzegorza Wielkiego, to najwyższe odznaczenie papieskie, jakie może dostać osoba świecka za szczególne zasługi dla Kościoła.

Po Liturgii zebrani spotkali się z Księdzem Biskupem, by złożyć mu życzenia. Ksiądz Biskup, odpowiadając, zwrócił się szczególnie do parlamentarzystów, z którymi systematycznie spotykał się m.in. przy okazji organizowanych rokrocznie spotkań opłatkowych. Chcę podziękować za współpracę, budowanie wszystkiego, co jest związanie z życiem Kościoła legnickiego. Dziękuję tym, którzy wspomagali mnie w dotychczasowej posłudze, za wszystkie wypowiedziane słowa. Będę starał się spłacać tę życzliwość modlitwą – powiedział na zakończenie. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elbląg: święcenia biskupie ks. prał. Janusza S. Urbańczyka

[ TEMATY ]

biskup

Episkopat News

Ojciec Święty Franciszek ustanowił w dniu 25 stycznia 2024 r. ks. prałata dr. Janusza Stanisława Urbańczyka (lat 57), arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe. Arcybiskup nominat jest księdzem diecezji elbląskiej. Od ponad 20 lat pełni służbę w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, na różnych kontynentach. Obecnie papież powierza nowemu arcybiskupowi urząd nuncjusza w Afryce, w Republice Zimbabwe.

Święcenia biskupie odbędą się w najbliższą sobotę (6 kwietnia 2024, o godz. 11.00) w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Do udziału w uroczystości święceń serdecznie zapraszam. Proszę też o modlitwę w intencji nowego Arcybiskupa.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się modlić w konkretnej sprawie?

2025-07-25 09:40

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Opowiadam o wydarzeniach, które nie mieszczą się w logice, a jednak naprawdę się wydarzyły. Osoba, po ciężkim wypadku - została uzdrowiona. Kobieta, która całe życie żyła w ciemności, aż… przeczytała jedno zdanie. Kapłan, który szedł przez piekło wojny, by odprawić Mszę. Kolejny raz przekonajmy się, że modlitwa to nie ostatnia deska ratunku — to pierwsza linia frontu.

– o głodnych muzykach z oblężonego Leningradu,
CZYTAJ DALEJ

Włoski rząd planuje gigantyczne wsparcie dla rolników, szef ludowców myśli o aborcji i rozwodach

2025-07-27 20:59

[ TEMATY ]

polityka

rolnictwo

Studio Gi/fotolia.com

W Brukseli Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Trzy najważniejsze zmiany względem poprzedniego budżetu, to solidne zwiększenie wydatków na obronność, ogromne zmniejszenie wydatków na rolnictwo i całą Wspólna Politykę Rolną oraz nowe unijne podatki, które pozwolą sfinansować zakładane wydatki budżetowe.

Rolnicy są najbardziej dotknięci planem Unii Europejskiej, który zakłada ograniczenie Wspólnej Polityki Rolnej i likwidację Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Komisja chce obciąć o 20% finansowanie sektora rolnego - w nowym budżecie na rolnictwo przewidziano 302 mld euro, gdy w poprzednim budżecie było to 387 mld euro. Jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację, cięcia te będą jeszcze bardziej dotkliwe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję