Reklama

Kościół

Znamy datę beatyfikacji arcybiskupa-męczennika Eduarda Profittlicha

Wyznaczono nową datę beatyfikacji estońskiego arcybiskupa Eduarda Profittlicha (1890-1942), który zginął śmiercią męczeńską w niewoli sowieckiej w 1942 roku. Uroczystości 6 września w Tallinie będzie przewodniczył legat papieski kardynał Christoph Schönborn, emerytowany arcybiskup Wiednia. Pierwotnie beatyfikacja była planowana na 17 maja, jednak nie doszło do niej w związku ze śmiercią papieża Franciszka. Teraz nową datę wydarzenia w stolicy Estonii oficjalnie zatwierdził papież Leon XIV.

[ TEMATY ]

beatyfikacja

wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta beatyfikacja odbędzie się podczas Eucharystii na placu Wolności (Vabaduse väljak) w centrum Tallina. Jest to pierwsza beatyfikacja w historii Kościoła katolickiego w Estonii i jedna z pierwszych w krajach nordyckich od czasów reformacji. Po ceremonii zaplanowano modlitwę ekumeniczną na placu Wolności, poświęconą pamięci wszystkich ofiar sowieckich deportacji.

Abp Eduard Profittlich urodził się w 1890 roku w Birresdorfie w Nadrenii-Palatynacie. Po studiach filozoficznych i teologicznych w Valkenburgu uzyskał doktorat z obu przedmiotów w Polsce w 1922 roku. Następnie pracował jako ksiądz w Opolu i Hamburgu. W 1930 roku niemiecka prowincja jezuitów wysłała go do Estonii, gdzie odegrał kluczową rolę w budowaniu Kościoła katolickiego w ciągu następnych dziesięciu lat. Był proboszczem w Tallinie, od maja 1931 roku pełnił funkcję administratora apostolskiego Estonii. W 1936 roku został mianowany arcybiskupem tytularnym Hadrianopolis in Haemimonto (dzisiejsze Edirne w europejskiej części Turcji), a 27 grudnia tego samego roku został konsekrowany na biskupa w Tallinie przez nuncjusza apostolskiego abp. Antonina Aratę. Pod jego kierownictwem Kościół katolicki w Estonii przeżył wzmożony rozwój duszpasterski i organizacyjny, co w znacznym stopniu przyczyniło się do dalszego istnienia Kościoła w trudnych, późniejszych latach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po zaanektowaniu Estonii w 1940 roku przez Związek Radziecki sytuacja Kościoła znacznie się pogorszyła. Profittlich stanął przed decyzją, czy opuścić Estonię, czy pozostać w swojej parafii. Jezuita postanowił pozostać uzasadniając, że jego obowiązkiem jako pasterza, jest pozostać ze swoją trzodą i dzielić jej los. W nocy 27 czerwca 1941 roku Profittlich został aresztowany przez władze sowieckie i zabrany do więzienia w Kirowie. Tam był przesłuchiwany przez kilka miesięcy i skazany na śmierć 28 listopada 1941 roku pod zarzutem wspierania emigracji kościelnej i działalności antyrewolucyjnej. Zmarł 22 lutego 1942 roku w więzieniu, zanim wykonano wyrok

Proces beatyfikacyjny abp. Profittlicha rozpoczął się w 2003 roku i zakończył w grudniu 2024 roku, gdy papież Franciszek uznał męczeństwo jezuity pochodzącego z niemieckiej diecezji Trewiru. „Beatyfikacja naszego zamęczonego arcybiskupa Eduarda Profittlicha jest przesłaniem nadziei i optymizmu dla całego społeczeństwa estońskiego” - powiedział biskup Tallina, Philippe Jourdan podczas oficjalnego ogłoszenia zapowiedzi beatyfikacji i przypomniał, że biskupią dewizą Profittlicha były słowa: „Wiara i pokój”. Słowa te zachęcają chrześcijan, aby „zawsze zachowywali wiarę i pokój w swoich sercach, nawet w najtrudniejszych chwilach”.

Dla Kościoła katolickiego w Estonii ta beatyfikacja to „historyczny kamień milowy”, oświadczyła diecezja w Tallinie. Beatyfikacja abp. Profittlicha jest pierwszą w historii Kościoła katolickiego w Estonii i jedną z pierwszych w krajach nordyckich od XVI wieku.

Z okazji zbliżającej się beatyfikacji abp. Profittlicha diecezja w Tallinie otworzyła stronę internetową informującą o życiu arcybiskupa-męczennika (www.profittlich.eu).

2025-06-22 13:09

Ocena: +22 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku beatyfikacji ks. Antoniego Dujlovicia

Niedziela legnicka 51/2014, str. 3

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Monika Łukaszów

Bp Franjo Komarica był gościem diecezji legnickiej

Bp Franjo Komarica był gościem diecezji
legnickiej
Diecezję legnicką na początku grudnia odwiedził bp Franjo Komarica z diecezji Banja Luka w Bośni, a zarazem przewodniczący Episkopatu Bośni i Hercegowiny. Podczas kilkudniowego pobytu w naszej diecezji Ksiądz Biskup uczestniczył w kilku spotkaniach m.in. z mieszkańcami Ocic, członkami stowarzyszenia reemigrantów z Bośni i ich potomków, a także z przedstawicielami władz samorządowych niektórych miejscowości naszego regionu. Warto wspomnieć, że Ksiądz Biskup kolejny już raz odwiedza nasz kraj, w tym wieś Ocice. Ta miejscowość i jej mieszkańcy szczególnie związani są z bośniackim ks. Antonim Dujloviciem. W tamtejszym kościele parafialnym znajduje się portret ks. Dujlovicia, bohaterskiego kapłana, o którym pamięć w Ocicach jest ciągle żywa. Obraz zawiesili w 1946 r. polscy repatrianci z dawnej Jugosławii. Ci sami, którzy mieszkali na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny, a dokładnie we wsi Gumjera, gdzie ks. Dujlović był proboszczem.
CZYTAJ DALEJ

Tramwaj na Jagodno w interesie Świdnicy? Znamy założenia rozbudowy linii kolejowej 285

2025-12-17 13:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Wrocław

pociąg

PKP

Linia kolejowa 285

Hubert Gościmski

Przejazd kolejowy na ul. Bardzkiej we Wrocławiu - w perspektywie kilku lat biegnąca w poziomie jezdni linia kolejowa 285 zostanie wyniesiona na widoczny w tle wiadukt towarowej obwodnicy.

Przejazd kolejowy na ul. Bardzkiej we Wrocławiu - w perspektywie kilku lat biegnąca w poziomie jezdni linia kolejowa 285 zostanie wyniesiona na widoczny w tle wiadukt towarowej obwodnicy.

W połowie listopada ogłoszono plan przebudowy wrocławskiego węzła kolejowego. Wśród licznych prac znalazło się przedsięwzięcie, które z jednej strony umożliwi budowę słynnej na całą Polskę trasy tramwajowej, zaś z drugiej – usprawni podróże koleją do stolicy województwa.

Choć linia kolejowa z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę wróciła na kolejową mapę zaledwie trzy lata temu, patrząc na coraz większe zainteresowanie pasażerów połączeniami na tej trasie, śmiało można mówić o sukcesie. Jednak mieszkańcy południowych osiedli Wrocławia patrzą też na drugą stronę medalu, którą są przejazdy kolejowe zlokalizowane przy najbardziej ruchliwych ulicach w tej części miasta. Dodatkowo jeden z nich – przy ul. Bardzkiej – utrudnia budowę trasy tramwajowej na osiedle Jagodno.
CZYTAJ DALEJ

UWAGA! ODWOŁANE REKOLEKCJE O EUCHARYSTII

2025-12-18 16:10

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

BPJG

Zaplanowane spotkanie na #JasnaGóra (27-28 grudnia) nie odbędzie się!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w ostatni weekend stycznia 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję