Reklama

Wiadomości

IMGW ostrzega przed deszczem i wzrostem stanów wody

Przed intensywnymi opadami na wschodzie kraju ostrzega IMGW. Alerty dotyczą pięciu województw i będą obowiązywały do 11 lipca do godz. 8.00. Prognozowana suma opadów może sięgnąć do 130 mm. Instytut wydał też ostrzeżenia hydrologiczne I i II st. dla Wybrzeża, wschodu, południa i południowego wschodu kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostrzeżenia I stopnia zostały wydane dla części województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Jak poinformował Instytut, na tych obszarach prognozuje się „opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, a prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 45 mm”. Alerty będą obowiązywały do piątku 11 lipca do godz. 8.00.

Dla części województwa lubelskiego i podkarpackiego IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami II stopnia. W czasie występowania zjawiska, prognozowana suma opadów wyniesie od 60 do 90 mm, lokalnie do 130 mm. Ostrzeżenia pozostają aktywne do 10 lipca do godz. 20.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla Wybrzeża (woj. pomorskie i zachodniopomorskie oraz dla zlewni w woj. dolnośląskim (zlewnia Koszarawa), małopolskim (zlewnie: Stryszawka, Skawica, Czarna Orawa, Dunajec do ujścia Białego Dunajca, Biały Dunajec, Białka, Niedziczanka, Dunajec wraz ze zb. Sromowce Wyżne, Grajcarek, Poprad, Kamienica i Łubinka, Białka do ujścia Rzepianki, Sękówka) i podkarpackim (zlewnia Lubaczówka i Szkło), a także dla Zlewni Elbląg w woj. warmińsko-mazurskim.

Ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia - gwałtowne wzrosty stanów wody, zostało wydane dla zlewni w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

2025-07-10 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościoły w Niemczech ostrzegają przed nuklearnym wyścigiem zbrojeń

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

Kościoły w Niemczech

nuklearny wyścig zbrojeń

Adobe Stock

Kościoły w Niemczech ostrzegają przed nowym nuklearnym wyścigiem zbrojeń

Kościoły w Niemczech ostrzegają przed nowym nuklearnym wyścigiem zbrojeń

Dwa największe Kościoły w Niemczech ostrzegają przed nowym nuklearnym wyścigiem zbrojeń. Atak Rosji na Ukrainę przyczynił się do niepewności. Spowodowało to w wielu krajach apele o nową broń jądrową jako środek odstraszający, głosi wspólne oświadczenie opublikowane przez Kościoły katolicki i ewangelicki.

„Nawet jeśli jest to zrozumiałe, musi być również jasne, że samo odstraszanie militarne, a zwłaszcza nie za pomocą broni jądrowej, nie gwarantuje pokoju”, stwierdza oświadczenie Kościołów Niemiec i apeluje, że to najwyższy czas, aby poszukać alternatyw dla odstraszania środkami nuklearnymi.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież do katechetów z Polski: stawiacie czoła trudnym wyzwaniom

2025-09-27 19:56

[ TEMATY ]

katecheci

Papież Leon XIV

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Tysiące uczestników Jubileuszu Katechetów z całego świata wzięło udział w sobotniej audiencji papieża Leona XIV z okazji Roku Świętego. Pozdrawiając katechetów z Polski, papież mówił, że stawiają czoła trudnym wyzwaniom.

Na trzydniowy Jubileusz Katechetów, jak podano w Watykanie, przybyli pielgrzymi ze 115 krajów świata. Z Polski przyjechało około 200 osób, między innymi z diecezji pelplińskiej, toruńskiej, bydgoskiej, włocławskiej, łódzkiej i obu diecezji warszawskich.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie

2025-09-27 17:55

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Fot. Archidiecezja Gnieźnieńska/ B. Kruszyk

Wierni świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie, dlatego są wezwani do aktywnego i odpowiedzialnego zatroszczenia się o swój dom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji kolejnego roku w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie, w którym przygotowanie do przyjęcia posług rozpoczynają m.in. przyszli katechiści, akolici i lektorzy.

Wierni świeccy nie są gośćmi w Kościele, są u siebie, dlatego są wezwani do aktywnego i odpowiedzialnego zatroszczenia się o swój dom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji kolejnego roku w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie, w którym przygotowanie do przyjęcia posług rozpoczynają m.in. przyszli katechiści, akolici i lektorzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję