Reklama

Edukacja

Na Jasnej Górze obraduje 14. Forum Młodzieży Szkół Katolickich

O wartości i godności ludzkiego życia rozmawiają 17 września na Jasnej Górze uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Jednodniowe spotkanie, odbywające się pod hasłem „Człowiek staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie Prawdy” zaczerpniętym z nauczania św. Jana Pawła II, jest refleksją nad prawdą jako fundamentem ludzkiego życia. Bierze w nim udział ponad 1700 młodych z ok. 600 istniejących w kraju katolickich placówek oświatowych.

[ TEMATY ]

szkoła

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasna Góra

Jasna Góra

"Postawiliśmy na prawdę. Jest to wartość, która wyznacza kierunek pracy w szkole" – powiedział przewodniczący Rady Szkół Katolickich w Polsce ks. Zenon Latawiec. Podkreślił, że "nie można budować czegokolwiek bez prawdy. To ona jest fundamentem budowania rzeczywistości, budowania człowieka i jego istoty”.

Konferencje i panele dyskusyjne związane są z ukazywaniem prawdy jako naczelnej wartości w życiu człowieka. O odkrywaniu piękna daru życia mówił Piotr Klimas, ginekolog-położnik. Przekonywał, że w czasach, gdy wartość życia jest w przeróżny sposób deprecjonowana, należy ukazywać zakłamanie, tam gdzie się ono pojawia. Zdaniem mówcy, "młodzież ma to do siebie, że szuka prawdy, chce wiedzieć, jak jest i należy jej to powiedzieć". Gdy tzw. media mainstreamowe i całe społeczeństwo mówi coś innego, trudno iść pod prąd - dodał lekarz.

Reklama

Robert Jaczyński, wicedyrektor Liceum Katolickiego w Częstochowie, nawiązując do przypadającej dzisiaj 75. rocznicy inwazji Sowieckiej na Polskę, podkreślił, że wychowywanie młodych w duchu prawdy we wszystkich płaszczyznach życia, także w dziedzinie historii, to największy kapitał budowany przez szkoły katolickie. "Szkoły te, formując człowieka, przygotowując go do właściwego odbioru historii, zakorzeniając w wierze, budują największy kapitał, który możemy młodym ludziom przekazać. Bez korzeni drzewo usycha, bez prawdy człowiek także nie może normalnie funkcjonować" – powiedział pedagog.

Według Dominiki, uczennicy tejże szkoły Forum jest okazją nie tylko do umocnienia wiary we wspólnocie, ale też ciekawą formą wymiany myśli i opinii. "Próbujemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy dotyczących życia, kim jesteśmy, jakimi ludźmi jesteśmy. Np. zrozumiałam, jaka jest wartość człowieka; kim jest i jak powinien się zachowywać, by stawać się coraz lepszym" – wyjaśniła licealistka.

Forum jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. Wrześniowe spotkanie młodzieży ze szkół katolickich odbywa się od 2000 r. "Jest ono potrzebne, aby w dzisiejszym świecie pełnym chaosu poglądów, też różnych zagrożeń, dać możliwość spotkania młodzieży, tak jak w tym roku, z prawdą” – podkreśliła s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich. Forum powstało, jak zaznaczyła pomysłodawczyni, z potrzeb przeciwstawienia się propozycjom władz co do kształcenia młodych Polaków.

Reklama

W programie Forum znalazły się m.in. konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., Droga Krzyżowa w intencji pokoju na świecie, a także koncert dziękczynny za kanonizację papieża z Polski, przygotowany przez młodzież Szkół Stowarzyszenia św. Rodziny w Olsztynie pod opieką Anny Szybanow i Katarzyny Korol. Spotkanie zakończy ok. godz. 18.00 błogosławieństwo przy pomniku Jana Pawła II na Wałach Jasnogórskich.

Każdy uczestnik Forum otrzyma książeczkę pt. „Nie lękajcie się prawdy. Św. Jan Paweł II. Ojcowskie słowa do młodzieży”.

2014-09-17 17:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 38. ogólnopolska pielgrzymka katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Civitas Christiana

Piotr Drzewiecki

Przez wstawiennictwo sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego uczestnicy 38. ogólnopolskiej pielgrzymki katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” dziękowali za 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pielgrzymka była okazją do wkroczenia wraz z patronem stowarzyszenia Prymasem Tysiąclecia na Maryjne drogi wolności, podjęcia na nowo próby odczytania Maryjnego programu dla Kościoła w Polsce oraz sposobnością do modlitwy w intencjach Ojczyzny.

Zwieńczeniem dwudniowej pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Alojzego Meringa. Na początku homilii ordynariusz włocławski podziękował członkom katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” za ich aktywną obecność w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jutro początek 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy

2021-09-17 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

pielgrzymka Ludzi Pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze już jutro rozpocznie się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przybędą przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w niedzielę.

Pielgrzymkę po raz pierwszy zorganizował w 1982 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko (kapelan i obecnie patron NSZZ „Solidarność”) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję