Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Lotnicze święto w Jaworznie

19-21 września w Jaworznie miało miejsce Lotnicze święto, którego zwieńczeniem była Msza św. z ceremoniałem wojskowym w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas Eucharystii wniesiono urnę z ziemią z mogił lotników polskich z Kanady oraz przekazano precjoza do kaplicy lotników, a także odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe bohaterskich pilotów

Niedziela sosnowiecka 40/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

kaplica

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Kaplica Matki Bożej Loretańskiej w Sanktuarium MB Niesutającej Pomocy w Jaworznie

Kaplica Matki Bożej Loretańskiej w Sanktuarium MB Niesutającej Pomocy  w Jaworznie

Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej organizuje każdego roku uroczystości, którym patronują słowa: „Chwalebne dzieje lotnictwa polskiego”. Podczas tegorocznego, wrześniowego święta w Jaworznie przypadło wiele rocznic i jubileuszy, m.in.: 96. rocznica polskiego lotnictwa wojskowego, 95-lecie utworzenia Aeroklubu Polskiego, 85-lecie powołania PLL LOT, 80-lecie powstania „Marsza lotników”, 80-lecie Challange 1934 w Katowicach-Muchowcu, 50-lecie Portu Lotniczego Kraków-Balice, 10-lecie powstania Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej oraz 15. rocznica istnienia kaplicy Matki Bożej Loretańskiej – Patronki Lotników w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym, która tworzy swoistą izbę tradycji i pamięci.

Reklama

W słoneczne, niedzielne południe 21 września Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Lucjan Bielas. Wraz z nim Najświętszą Liturgię sprawował gospodarz miejsca, proboszcz parafii, kustosz maryjnego sanktuarium, ks. prał. Józef Lenda. W słowie Bożym kaznodzieja zaznaczał, że wszelkie wojny i cierpienia z nimi związane są spowodowane grzechem. – Polacy muszą się nawrócić i oddać pod opiekę Matki Bożej. Skończmy z grzechem! – nawoływał ks. Lucjan Bielas. Po Mszy św. goście oraz mieszkańcy Jaworzna przemaszerowali w pochodzie do parku Lotników na piknik, podczas którego miał miejsce koncert orkiestry wojskowej, występ Zespołu Wojskowego „Czasza” oraz pokaz 6. Brygady Powietrznodesantowej. Organizatorem święta było Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej, na czele z jego założycielem i prezesem Tadeuszem Zemułą, który jeszcze jako członek Stowarzyszenia Lotników Polskich, przed zbliżającym się 80-leciem Lotnictwa Polskiego pobudził społeczną inicjatywę ufundowania pamiątkowej tablicy ku czci mjr. pil. Karola Pniaka – dowódcy Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego. Stowarzyszenie jest organizatorem obchodów Chwały Polskich Skrzydeł w Krakowie oraz Międzynarodowych Targów Lotniczych Samolotów Lekkich i Ultralekkich w Katowicach, a także innych imprez promujących lotnictwo. W strukturach Stowarzyszenia działa również ognisko młodzieżowe „Orliki”. Stowarzyszenie współpracuje z Wojskiem Polskim, z władzami państwowymi i samorządowymi różnych szczebli, służbami mundurowymi, licznymi stowarzyszeniami i instytucjami.

Oczkiem w głowie Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej jest kaplica Matki Bożej Loretańskiej – Patronki Lotników, której wystrój był ubogacany przez lata, aby pokazać ciągłość pokoleniową. W kaplicy Matki Bożej Loretańskiej odbywają się wszystkie uroczystości religijne Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej. Ambicją Stowarzyszenia stało się podniesienie rangi kaplicy. Utworzono więc nekropolię – martyrologium oręża Lotnictwa Polskiego i pamięci wielkich bohaterów walczących o wolność ojczyzny. W kaplicy, jako jednej z kilku na całym świecie, są umieszczane lotnicze wota i ziemia z cmentarzy i grobów znajdujących się w całej Europie, na których leżą polscy lotnicy. Z każdym rokiem przybywa tu urn z ziemią z miejsc pochówku. Kaplica otrzymała zaszczytny tytuł „Kaplicy Pamięci Narodu”.

Program wrześniowych obchodów lotniczych był niezwykle bogaty i urozmaicony. Obejmował m.in.: uroczyste otwarcie wystawy poświęconej sylwetce kard. Augusta Hlonda (podczas którego wykład „Matka Boża Patronką Lotników – Kard. August Hlond, wielki orędownik Matki Bożej” wygłosił ks. dr Lucjan Bielas), wernisaż ikon Agaty Macugi „Koronowane Madonny polskie” oraz wykłady i warsztaty dotyczące lotnictwa. Uroczystościom honorowo patronowali: płk Jerzy Gutowski – dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, prezydent Jaworzna Paweł Silbert, wojewoda śląski Piotr Litwa, przewodniczący Sejmiku Śląskiego Andrzej Gościniak oraz Paweł Bańkowski – przewodniczący Rady Miasta Jaworzna.

2014-10-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica pamięci

Niedziela wrocławska 40/2014, str. 4

[ TEMATY ]

kaplica

Marek Zygmunt

KAPLICA PAMIĘCI

KAPLICA PAMIĘCI

O budowie kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, którą uroczyście poświęcono 28 września w 75. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego, z Wojciechem Myśleckim rozmawia Krzysztof Kunert

KRZYSZTOF KUNERT: – Skąd się zrodził pomysł na kaplicę Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję