Reklama

Niedziela Wrocławska

Kaplica pamięci

O budowie kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, którą uroczyście poświęcono 28 września w 75. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego, z Wojciechem Myśleckim rozmawia Krzysztof Kunert

Niedziela wrocławska 40/2014, str. 4

[ TEMATY ]

kaplica

Marek Zygmunt

KAPLICA PAMIĘCI

KAPLICA PAMIĘCI

KRZYSZTOF KUNERT: – Skąd się zrodził pomysł na kaplicę Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej?

WOJCIECH MYŚLECKI: – W roku 2008 Ordynariat Polowy Wojska Polskiego w porozumieniu z ówczesnym proboszczem kościoła ks. płk. Januarym Wątrobą podjął decyzję o poświęceniu jednej z odbudowywanych kaplic we wrocławskim kościele garnizonowym pamięci Armii Krajowej i zaproponował realizację tego projektu Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski. Początkowo przyznano na ten cel kaplicę Dumlosych, ale po pogłębionych analizach konserwatorskich i ideowych ostatecznie projekt zrealizowano w byłej kaplicy Sauermana von Jeltsch.

– Bardzo mocno zabiegał o powstanie kaplicy śp. Jerzy Woźniak. Dziś jego marzenia stają się faktem.

– Śp. płk. dr Jerzy Woźniak był od początku głównym promotorem i organizatorem budowy kaplicy. Pod jego kierunkiem przyjęto założenia historyczne i ideowe kaplicy, ustalając, że będzie to de facto mauzoleum Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Za życia płk. Woźniaka wykonano pierwsze studia architektoniczne, artystyczne i budowlane mauzoleum oraz przeprowadzono wstępne ustalenia dotyczące możliwych źródeł finansowania budowy. Śmierć dr. Jerzego Woźniaka oraz decyzja o zmianie kaplicy z Dumlosych na Sauremannów, a także zmiana proboszcza bazyliki św. Elżbiety spowodowały, że konieczne było podjęcie wszystkich prac od nowa. Zdecydowano o przeprowadzeniu gruntownego rozeznania konserwatorskiego, architektonicznego i budowlanego kaplicy Sauermannów oraz przyjęto założenia artystyczne, konserwatorskie i ideowe kaplicy-mauzoleum PPP i AK i na tej podstawie rozpisano w 2012 r. konkurs na projekt mauzoleum, który w maju 2013 r. wygrał wybitny polski artysta Jerzy Kalina.

Reklama

– A dlaczego wybór padł na kościół garnizonowy?

– Była to decyzja Ordynariatu wynikająca z inspiracji ks. płk. Januarego Wątroby i dr. Jerzego Woźniaka.

– Środowiska akowskie od dawna mówiły o potrzebie takiego miejsca. Dziś ich zabiegi przyniosły skutek. Dlaczego tak późno?

– Środowisko dolnośląskie AK chciało i oczekiwało decyzji władz regionalnych o zbudowaniu we Wrocławiu pomnika AK. Jednak po otrzymaniu propozycji kaplicy-mauzoleum uznano, że warto zrealizować ten projekt, przy czym nie oznacza to rezygnacji z budowy pomnika AK.

– Skąd pozyskiwane były środki finansowe na kaplicę?

– Prace przygotowawcze, projekty i ekspertyzy oraz koszty konkursu pokryto z dotacji i wsparcia finansowego firm: Bank Zachodni WBK S.A. – mecenas kaplicy; PKO Bank Państwowy S.A. – mecenas kaplicy; Elektrotim S.A. z Wrocławia – darczyńca; Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Brzegu – darczyńca oraz ze środków własnych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski. Istotnego wsparcia organizacyjnego i finansowego udzieliło stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna z siedzibą we Wrocławiu. Całość kosztów wykonania prac konserwatorsko-budowlanych oraz wykonania dzieła artystycznego wystroju kaplicy pokryli główni fundatorzy: Miasto Wrocław wraz z Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Instytucją Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

– Kaplica realizuje określony cel. Jaki?

– 28 września 2014 r., w 75. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia Armii Krajowej, powstało we Wrocławiu mauzoleum, które godnie realizuje określony cel: oddanie czci i utrwalenie pamięci o Polskim Państwie Podziemnym i żołnierzach Armii Krajowej poprzez stworzenie miejsca zadumy i religijnej refleksji. Celem jest równocześnie upamiętnienie walk o wolność Rzeczpospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach po wojnie, a także przypomnienie obecnym i przyszłym pokoleniom postawy i dzieła Polskiego Państwa Podziemnego i jego ochotniczych sił zbrojnych – żołnierzy Armii Krajowej. Równocześnie w zabytkowej bazylice powstało wybitne dzieło, które najprawdopodobniej otwiera nowy kierunek w nowoczesnym wystroju gotyckich kaplic i w sztuce upamiętnia wielkie czyny historyczne. W ołtarzu znajduje się urna zawierająca ziemię zebraną z cmentarzy i pól walk Armii Krajowej a także utrwalone w brązie symbole Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Kolejnym ważnym elementem wnętrza kaplicy jest nigdy niegasnące światło wydobywające się ze szczelin pomiędzy ścianami. Swoim wewnętrznym światłem urzeka również krzyż wkomponowany w zarys okna.

2014-10-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

35-lecie kaplicy w Dzięgielowie

Niedziela bielsko-żywiecka 18/2018, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

kaplica

Monika Jaworska

Uroczystości jubileuszowe w kaplicy w Dzięgielowie

Uroczystości jubileuszowe w kaplicy w Dzięgielowie

Budowniczy kaplicy, ks. Karol Tomala, jest wcieleniem Jezusa Dobrego Pasterza. Odkrywanie kapłaństwa w moim życiu zawdzięczam ks. Tomali, który jest dla mnie wzorem. Przez lata szkoły podstawowej, liceum i całe seminarium prowadził mnie do kapłaństwa. Był dla mnie nie tylko nauczycielem, ale i wzorem dobrego kapłana i dobrego pasterza – powiedział wikariusz generalny diecezji ks. dr Marek Studenski, który przewodniczył Sumie odpustowej w kaplicy pw. Dobrego Pasterza w Dzięgielowie. 22 kwietnia wierni świętowali jubileusz 35-lecia powstania filialnej świątyni parafii w Puńcowie.

Odpustową Eucharystię koncelebrował ks. Jerzy Matoga – proboszcz z Wapienicy, ks. Leszek Kostrzewa, ks. Zbigniew Macura – proboszcz parafii w Skoczowie na Górnym Borze i ks. Benedykt Fojcik – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Chybiu, który w homilii przybliżył historię budowy kaplicy.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję