KS. JACEK MOLKA: – Jak się Siostrze pracuje w szkole, która często bywa nazywana szkołą pod skrzydłami „Niedzieli”?
S. KSAWERIANA BORECKA: – Pracuje mi się bardzo dobrze. Uczę tu drugi rok, jestem nauczycielem języka polskiego w szkole podstawowej i gimnazjum. Jestem też wychowawcą pierwszej klasy gimnazjum. Od początku mile zaskoczyła mnie rodzinna atmosfera, której sprzyja mniejsza, w porównaniu z innymi szkołami, liczba uczniów w klasach. To pozwala też na bliższy kontakt z uczniem, poświęcenie mu większej uwagi...
– A język polski to najważniejszy przedmiot...
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Oczywiście, że tak (uśmiech).
– Siostra powiedziała o pewnej ważnej cesze tej szkoły – rodzinności. Czym jeszcze szkoła ta wyróżnia się spośród innych szkół?
– Jest to szkoła katolicka, więc przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fundament, którym są wartości ewangeliczne i patriotyczne. Te chcemy przekazać naszym uczniom.
– Patronka szkoły – św. Jadwiga Królowa zobowiązuje niejako do takiej postawy...
– Zgadza się...
– Jak wygląda współpraca szkoły z rodzicami w procesie wychowania uczniów?
Reklama
– Staramy się jak najbardziej współpracować z rodzicami, utrzymujemy z nimi stały kontakt. Myślę, że bez tego ten proces byłby bardzo zubożony. Sama praca nauczycieli i wychowawców na pewno nie jest wystarczająca. W szerszym gronie spotykamy się dosyć często – kilka razy w roku są organizowane specjalne zebrania. Nie są to jednak typowe, tradycyjne spotkania z rodzicami...
–...takie wywiadówki…
– Tak. Nie są to wywiadówki, które polegają tylko na przekazaniu rodzicom informacji o tym, jak ich dziecko się uczy i zachowuje, ale spotkania te mają wymiar duszpasterski. Spotkania pz wychowawcami oprzedzone są zazwyczaj jakimś ciekawym wykładem, np. z pedagogiki. Regularnie odbywają się również Msze św. szkolne, w które coraz częściej i coraz liczniej włączają się rodzice.
– Z tego, co wiem, w szkole jest też sporo zajęć pozalekcyjnych...
– Dzieci mają możliwość rozwijania się zarówno w przedmiotach, które je interesują, jak również w organizowanych dla nich zajęciach m.in. z plastyki, gry na instrumentach, różnych sportów (np. tenis stołowy). Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodziców.
– Często możemy dziś usłyszeć słowa o kryzysie ethosu nauczyciela, o tym, że upada autorytet nauczycieli. W przeddzień ich święta zapytam: Kim, zdaniem Siostry, ma być nauczyciel wobec dziecka w szkole?
Reklama
– Słowo „nauczyciel”kojarzy się przede wszystkim z kimś, kto przekazuje wiedzę. Myślę jednak, że choć jest to ważny aspekt, to na pewno niejedyny tej pracy. Jeśli od troski o intelektualny rozwój oddzielimy kwestię wychowania, to będzie niedobrze. Sądzę, że nauczyciel ma być przede wszystkim tym, kto mądrze towarzyszy uczniowi. Z jednej strony przekazuje mu konkretne wiadomości i wymaga, by uczeń je opanował, ale z drugiej chce być z nim, wsłuchiwać się w to, co on przeżywa, wchodzić w dialog.
– Ale nie ma zastępować rodziców...
– Nie zastępuje i nigdy nie zastąpi rodziców. Często jednak jest tak, że dzieci więcej czasu spędzają w szkole niż w domu. A dorastając, mają sporo pytań, różnych wątpliwości, zmagań, warto więc i trzeba poświęcić im wiele czasu, również tego, którym dysponuje nauczyciel.
* * *
O szkole z „górnej półki”
Gimnazjum Katolickie powstało w 1999 r., a Katolicka Szkoła Podstawowa w 2000 r. Właścicielem i organem prowadzącym obie szkoły jest Archidiecezja Częstochowska.
Archidiecezję reprezentuje delegat wyznaczony przez Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego. Od 2012 r. w szkole pracują Siostry Nazaretanki. Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni s. Immolata Jastrzębska. Siedziba obu szkół mieści się przy ul. Górnej 12 w Częstochowie. Zarówno szkoła podstawowa, jak i gimnazjum są szkołami niepublicznymi, posiadającymi uprawnienia szkół publicznych. Nadzór pedagogiczny nad nimi sprawuje Kuratorium Oświaty w Katowicach. System wychowawczy oparty jest na wartościach ewangelicznych. Celem tych placówek jest wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży w atmosferze życzliwości i poczuciu bezpieczeństwa. Kompetentna i zaangażowana w swą pracę kadra nauczycielska, nowoczesne wyposażenie szkół (pracownia komputerowa, sprzęt multimedialny, pomoce naukowe) przynoszą efekty m.in. w uzyskiwaniu bardzo dobrych wyników w zewnętrznych sprawdzianach, egzaminach gimnazjalnych i konkursach przedmiotowych. Więcej informacji na: www.szkola-katolicka.com.pl.
(jłm)