Reklama

Niedziela Sandomierska

Różańcowi razem

Kolejnym miejscem, po Janowie Lubelskim, Radomyślu nad Sanem i Sulisławicach, goszczącym przedstawicieli Kół Żywego Różańca z naszej diecezji stało się sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. To już czwarte takie spotkanie. Goszczący modlitewnych pielgrzymów kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Wiatrek, witając wszystkich, zapoznał przybyłych z historią miejsca oraz przesłaniem objawień maryjnych w La Salette. Następnie młodzież przedstawiła program artystyczny: „Maryjo, naucz nas uwielbiać Chrystusa”. Wprowadzeniem do Eucharystii była adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową oraz Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadzili wraz z ks. Zbigniewem Gajewskim przedstawiciele z różnych kół różańcowych. Kulminacyjnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wśród licznie przybyłych kapłanów. Wzięło w niej udział blisko 3 tys. osób z całej diecezji. Podczas homilii bp Nitkiewicz, w nawiązaniu do patrona dnia św. Franciszka z Asyżu, mówił o jego maryjnej pobożności. – Św. Franciszek szedł w swoim życiu drogą Maryi. Matka Boża była mu bliska przez modlitwy znane od dzieciństwa i rycerskie pieśni. Od Niej uczył się bezgranicznego posłuszeństwa Bogu, pokory i łączności z cierpiącym Chrystusem. Był wybranym naczyniem, przez które Bóg rozlewał na świat swoją miłość. Św. Franciszek posiadał, podobnie jak Matka Najświętsza, dar jednoczenia ludzi – mówił Kaznodzieja. – Także modlitwa różańcowa jest drogą prowadzącą do jedności, a różaniec złożony z dziesiątków paciorków wyraża tę jedność w sposób widzialny. Niech jego odmawianie złączy nas bardziej z Bogiem i między sobą – zachęcał Biskup Ordynariusz.

Uczestnicy zlotu, a szczególnie zelatorzy poszczególnych kół, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w organizowanych rekolekcjach oraz dekanalnych spotkaniach formacyjnych. Zaplanowano również przyszłoroczny zjazd diecezjalny, który odbędzie się w ożarowskim sanktuarium. Obecni w Ostrowcu Świętokrzyskim byli przedstawicielami ponad 40 tys. wszystkich członków Kół Żywego Różańca z róż męskich i żeńskich, młodzieżowych i dziecięcych. Podkreślano wagę i potrzebę tworzenia szkolnych i podwórkowych róż różańcowych. Nowością natomiast okazały się powstające coraz to nowe koła różańcowe internetowe, skupiające tych, którzy chcą się wspólnie modlić, a są rozsiani po różnych częściach Polski, a nawet świata.

2014-10-09 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie nie do odrzucenia: Żywy Różaniec

Od połowy XIX wieku najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie w roku 1826. Papież Grzegorz XVI zatwierdził to stowarzyszenie, a jego patronką uczynił rzymską męczenniczkę – św. Filomenę.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję