W tym roku to „pielgrzymowanie w rytm nadziei”, czyli kierunek programów duchowych nadaje temat Roku Jubileuszowego w Kościele: „nadzieja, która zawieść nie może”.
Największe natężenie ruchu pielgrzymkowego pieszego przypada w sierpniu. 15 i 26 sierpnia obchodzone będą główne uroczystości ku czci Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W sierpniu, w grupach zorganizowanych, które do chwili obecnej zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy (z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą) i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta spodziewanych jest ok. 78 tys. pielgrzymów pieszych i rowerowych.
„Kilometry nadziei”
Reklama
Najdłuższa trasa pieszej pielgrzymki na Jasną Górę zaczyna się tuż obok nadmorskiej plaży - w Pustkowie. To spod Bałtyckiego Krzyża Nadziei wyszli już dziś wytrwali pątnicy, którzy do pokonania mają aż 651,8 km. To jedna z grup Pieszej Pielgrzymki Szczecińskiej. Pielgrzymi arch. szczecińsko-kamińskiej spędzą w drodze 20 dni, miną prawie 100 miejscowości, cel osiągną 13 sierpnia. Natomiast 640 km ma do pokonania Kaszubska Piesza Pielgrzymka, która dziś również wyruszyła z Helu. Zajmie im to 19 dni. - Pielgrzymka Kaszubska dzieli się na Kaszubów z Kaszub i Kaszubów z południa Polski – uśmiecha się ks. Robert Jahns i wyjaśnia, że w tej pielgrzymce pod kaszubskim godłem chętnie idą pątnicy z różnych części Polski, zdarzały się lata, że takich pielgrzymów była połowa. - Ale okazuje się, że kiedy idziemy, to wszyscy jesteśmy wesołą kaszubską ferajną, bez względu na to czy jesteśmy z Warszawy, ze Śląska, z Podhala czy z Kaszub – uważa ks. Jahns. Kaszubi dotrą 12 lipca w ramach pielgrzymki arch. gdańskiej, wtedy to na Błoniach jasnogórskich zabrzmi „Kaszebsko Królewo”. Wśród grup, które pokonują setki kilometrów są też pielgrzymki z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, diec. pelplińskiej czy drohiczyńskiej.
„Kilometry rozmów”
Pielgrzymka Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg i Kultur gromadzi osoby z różnych miejsc Polski i z zagranicy. To polski ewenement, bo kiedyś szli w niej punkowcy, metalowcy, rastafarianie, ale przede wszystkim hipisi, ludzie w różnym wieku „głodni wolności”, jak i teraz powtarzający „szukający człowieka”. Grupa ta wychodzi pod koniec lipca z różnych miejsc, w tym roku, z sanktuarium maryjnego w Różanymstoku. To co mocno spaja całą grupę, bo jak się uśmiechają, „po drodze się trochę wleczemy”, to Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu do późnych godzin nocnych, „kilometry” rozmów. To miejsce jest dla ludzi jak ich osobista parafia – tutaj przyjmują śluby, tu są przyjmowane sakramenty. Dotrą 12 sierpnia.
„Kilometry - w mundurze”
Przybędą zarówno diecezjalne pielgrzymki, jak i inne grupy jak np. pątnicy w mundurach: strażacy i żołnierze. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę łączy w swoich szeregach strażaków zawodowych, ochotników i ich rodziny. Organizatorem 32. Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę jest Ordynariat Polowy Wojska Polskiego w Warszawie. Odbywa się ona w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej. Obie „mundurowe pielgrzymki” na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.
„Kilometry historii”
Reklama
Pielgrzymką, która ma największą numerację to kompania pabianicka. W tym roku wyruszy 557 raz. Przychodzą na Jasną Górę 23 sierpnia i pozostają na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
Jedną z najstarszych jest Pielgrzymka Żywiecka. W tym roku będzie to 414. Pierwsza odbyła się w 1611 roku, a zorganizowało ją Bractwo Różańca Świętego. Przyjdzie 29 sierpnia. Jest dość nietypowa. Pierwszy człon, tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca. Druga dojeżdża autokarami do Myszkowa i stamtąd wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych, prowadzona jest przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podział żywieckiej pielgrzymki nawiązuje do czasów zaborów. W latach, gdy z galicyjskiego Żywca nie można było swobodnie przejść do położonej w granicach Królestwa Kongresowego Częstochowy, pielgrzymi dojeżdżali koleją do oddalonego od celu pielgrzymki o ok. 30 kilometrów Myszkowa, skąd okrężną drogą szli na Jasną Górę.
Od 388. lat nieprzerwanie na Jasną Górę pielgrzymują mieszkańcy Kalisza i terenów obecnej diecezji kaliskiej. Pątnicy przychodzą 13 sierpnia na odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, a dzień po uroczystości, 16 sierpnia, z Jasnej Góry także pieszo wracają do Kalisza. W pielgrzymce kaliskiej od pięciu lat biegną tez ministranci. Przyjeżdża kilka grup rowerowych, od jakiegoś czasu z kaliskim biskupem pomocniczym, paulinem, Łukaszem Buzunem.
Udokumentowaną w kronikach jest też 379. Pielgrzymka Gliwicka. Wyruszyła w 1626 r. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. W tym roku przybędą 23 sierpnia.
Pielgrzymka Warszawska wychodząca z paulińskiego kościoła w Warszawie nieprzerwanie notuje swoje dzieje od 314. lat. Tradycyjnie przychodzi w wigilię Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny 14 sierpnia. Przez ponad trzy wieki stała się symbolem polskiego pieszego pielgrzymowania, dziedzictwem Zakonu Paulinów i dobrem narodowym wpisanym na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest znakiem pielgrzymiej wierności, nawet za cenę męczeńskiej krwi, o czym przypomina do dziś pomnik zamordowanych pątników w 1792r. w Woli Mokrzeskiej. Pielgrzymka nazywana bywa „matką”, bo stała się źródłem i wzorem pielgrzymowania dla wielu pielgrzymek diecezjalnych.
Z XVII w. datowana jest także Praska Pielgrzymka Piesza, która po raz pierwszy wyszła w 1657 roku. Ostatnia - w roku 1917, lecz nie dotarła na Jasną Górę z powodu działań wojennych na froncie w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. W 1983 r. została wznowiona przez Pomocników Maryi Matki Kościoła. Docierają w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, która jest ich świętem patronalnym. Do Sanktuarium wchodzą 25 sierpnia.