Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Orędzie Synodu o Rodzinie

Bez zapisów o rozwodnikach, homoseksualizmie i Komunii duchowej

Reklama

Synod nadzwyczajny o rodzinie zakończył się 19 października br. Mszą św. na Placu św. Piotra w Rzymie, podczas której papież Franciszek zaliczył w poczet błogosławionych papieża Pawła VI. Na synodzie było wiele napięć. Na podstawie opinii przedstawionych przez 10 grup językowych, w których obradowali ojcowie, w drugim tygodniu synodu został opracowany dokument końcowy. Głosowano nie nad całością dokumentu, lecz nad jego poszczególnymi częściami. Trzy części nie uzyskały wymaganej liczby głosów. Abp Stanisław Gądecki jest zadowolony z ostatecznego kształtu dokumentu synodalnego. Jego zdaniem, praca w małych grupach, które radykalnie skorygowały relatio zaprezentowane kilka dni wcześniej, nie poszła na marne. – O dobrym poziomie tego dokumentu świadczy to, że na 62 punkty tylko 3 zostały odrzucone – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gądecki. – Najmniej głosów zyskał punkt 52., dotyczący tych, którzy się rozwiedli i zawarli nowe związki cywilne i którzy mieliby być dopuszczeni do sakramentu pojednania i Eucharystii, co jest niezgodne z dotychczasową praktyką Kościoła. Ten punkt stanowił takie oko cyklonu w całej medialnej propagandzie, która towarzyszyła synodowi. Odrzucony też został punkt 53., który mówi o Komunii duchowej w odniesieniu do rozwodników. Odrzucono punkt 55., który dotyczy osób o orientacji homoseksualnej. Dokument końcowy synodu pokazuje, że nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania, a zarazem zapewnia, że biskupi będą kontynuować poszukiwanie właściwego podejścia duszpasterskiego do różnych sytuacji w świecie, które nie sprzyjają rozwojowi normalnej rodziny, funkcjonującej zgodnie z planem Bożym.

Bliski Wschód

Groźby wobec Watykanu

Organ prasowy terrorystów Państwa Islamskiego (IS) w swoim najnowszym wydaniu zaatakował Watykan. Na okładce czwartego już numeru pisma „Dabiq” – magazynu o charakterze propagandowym, a zarazem mającego na celu rekrutację nowych bojowników – zamieszczono fotomontaż z Placu św. Piotra w Rzymie z powiewającą na obelisku czarną flagą IS.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W artykule wstępnym, zatytułowanym „Nieudana wyprawa krzyżowa”, rzecznik IS – Abu Mohammad al-Adnani określił inicjatywę państw zachodnich przeciwko bojownikom z tego ugrupowania jako „ostatnią kampanię krzyżowców”. Zapewnił, że nie powiedzie się ona: „zostaniecie pobici i powaleni podobnie jak w wielu waszych poprzednich kampaniach, tylko że teraz na koniec urządzimy na was polowanie”. Autor pisze dalej: „Zdobędziemy was w Rzymie, połamiemy wasze krzyże i – jeśli pozwoli Allah, Najwyższy – zniewolimy wasze kobiety”. A jeśli bojownicy IS sami nie osiągną tego celu – „to zrobią to nasze dzieci i ich dzieci, i poślą zniewolonych waszych synów na targ niewolników” – ostrzegł rzecznik IS.

* * *

Chrystus mówi o sobie, że w Nim skupiło się całe ludzkie cierpienie, które skutecznie zmieniło się w misterium Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Triumf krzyża nadaje cierpieniu ludzkiemu nowy wymiar – wartość odkupieńczą.

Jan Paweł II

Krótko

W Watykanie podczas III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów przewodniczący Konferencji Biskupiej Salwadoru – abp José Luis Escobar Alas zaproponował, by św. Józef został ogłoszony patronem rodzin. Nazwał go wzorem męża, ojca i opiekunem młodzieży. – Obecnie powinniśmy go uważać także za obrońcę praw kobiet i dzieci.

Ks. Mateusz Dziedzic, polski misjonarz z Republiki Środkowej Afryki, w nocy z 12 na 13 października br. został uprowadzony przez uzbrojoną grupę rebeliantów, zwanych „Ludźmi Miskina”. Porywacze chcą wymienić kapłana na swojego przywódcę, przebywającego w więzieniu.

W Mediolanie odbył się szczyt Azja-Europa. Po raz pierwszy od miesięcy w spotkaniu z czołówką liderów europejskich uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin, który spotkał się również z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką.

Liczba Ukraińców popierających przystąpienie ich kraju do NATO wzrosła zdecydowanie w tym roku po przejęciu przez Rosję Krymu i wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju – wynika z najnowszego sondażu. Jednocześnie Ukraińcy coraz częściej protestują, zmęczeni skutkami trwającej na wschodzie kraju wojny.

W Pakistanie trybunał apelacyjny podtrzymał wyrok śmierci dla chrześcijanki. Asia Bibi została skazana za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi.

W Syrii liczba ofiar wojny domowej przekroczyła już znacznie 200 tys. Końca konfliktu nie widać.

W Hongkongu nadal protestują studenci, domagając się pełnej demokracji. Działania policji wobec młodzieży są coraz brutalniejsze.

Po zejściu lawiny pod Annapurną zginęło co najmniej 3 Polaków. W sumie lawina pozbawiła życia przynajmniej 32 osoby.

2014-10-21 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowskie stowarzyszenie zapłaci za fałszywe oskarżenia wobec ks. prof. Guza

2025-09-11 20:40

[ TEMATY ]

ks. prof. Tadeusz Guz

fałszywe oskarżenia

żydowskie stowarzyszenie

BP KEP

Ks. prof. Tadeusz Guz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił zażalenia Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’ritt na postanowienie o umorzeniu postępowanie wobec ks. prof. Tadeusza Guza. Sprawa dotyczyła krótkiej dygresji ks. prof. Tadeusza Guza, wygłoszonej podczas wykładu w 2018 r., na temat dawnych oskarżeń o mordy rytualne formułowanych przeciw społeczności żydowskiej w krajach Europy. Sąd Okręgowy stwierdził, że ks. Guz korzystał z konstytucyjnej ochrony swobody wypowiedzi, a ponadto z materiału dowodowego wynika, że duchowny nie miał zamiaru obrazić ani znieważyć narodu żydowskiego, jak również nawoływać do nienawiści w odniesieniu do tej społeczności. Postanowienie jest prawomocne, a kosztami postepowania obciążono w całości Stowarzyszenie B’nai B’ritt. Ks. Guza w sprawie od początku reprezentowali prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

Sprawa dotyczyła wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza, z 26 maja 2018 roku która padła podczas wygłoszonego w Warszawie wykładu pod tytułem „Jak Pan Bóg dopełnił historii zbawienia?” Słowa kapłana odnosiły się do dawnych oskarżeń o mordy rytualne formułowanych przeciw społeczności żydowskiej w krajach Europy. Zdaniem Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’ritt (będącego w postępowaniu oskarżycielem subsydiarnym), ks. Guz nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych względem narodu żydowskiego, a w konsekwencji publicznie wzywał do antysemityzmu.
CZYTAJ DALEJ

Rowerem z Białegostoku do Rzymu. Dariusz Car spotkał Papieża

2025-09-11 15:12

[ TEMATY ]

rower

wyprawa

rowerowa pielgrzymka

Vatican Media

Dariusz Car z Papieżem Leonem XIV

Dariusz Car z Papieżem Leonem XIV

Ponad 2 tysiące kilometrów, pięć krajów i morze intencji niesionych w sercu – tak wyglądała rowerowa pielgrzymka do Rzymu Dariusza Cara. Dziennikarz „Radia i” Archidiecezji Białostockiej postanowił wyruszyć na dwóch kółkach do Watykanu z okazji Roku Jubileuszowego. W trakcie sobotniej audiencji jubileuszowej mógł spotkać się twarzą w twarz z Papieżem Leonem XIV.

Wyprawa rozpoczęła się 18 sierpnia i prowadziła przez Polskę, Czechy, Słowację, Austrię i Włochy. Pielgrzym wiózł ze sobą namiot, karimatę i sakwy, ale przede wszystkim intencje – własne i powierzone mu przez słuchaczy.
CZYTAJ DALEJ

Najpierw Msza, potem rzeźba, czyli… parafialna siłownia!

2025-09-11 21:50

[ TEMATY ]

Radomsko

siłownia

Maja Piotrowska

Ks. Zbigniew Wojtysek zachęca do korzystania z parafialnej siłowni

Ks. Zbigniew Wojtysek zachęca do korzystania z parafialnej siłowni

Kościół chce dbać nie tylko o duszę, ale i o całokształt, bo jak to mówią w zdrowym ciele, zdrowy duch! W parafii świętego Maksymiliana w Radomsku powstała więc... siłownia. Siłka u Maksa była przede wszystkim pomysłem młodzieży przy naszym duszpasterskim wsparciu – mówi wikariusz ksiądz Zbigniew Wojtysek.

– Cieszymy się, kiedy młodzi mogą się rozwijać całościowo, duchowo, ale też fizycznie. W haśle w zdrowym ciele, zdrowy duch odnajduje się również kształtowanie młodego człowieka i stąd inicjatywa Siłki u Maksa – mówi portalowi niedziela.pl ks. Wojtysek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję