Reklama

Zdrowie

Wyreguluj swój sen

Na pytania odpowiada dr Michał Rabijewski, endokrynolog, który był gościem poradnika medycznego „Na zdrowie”, emitowanego na antenie TV Trwam

Niedziela Ogólnopolska 43/2014, str. 47

[ TEMATY ]

zdrowie

dr n. med. Michał Rabijewski

dr n. med. Michał
Rabijewski

– Jak sobie radzić z problemami ze snem?

– Bezsenność, częste przebudzenia w nocy, zmęczenie i otumanienie rano po nieprzespanej nocy – większość z nas doskonale zna te sytuacje. Z badań wynika, że połowa Polaków przynajmniej raz w tygodniu śpi mniej niż 6 godzin na dobę. Z zaburzeniami snu można i należy walczyć. Na pomoc w tej sytuacji przychodzi m.in. melatonina.

– Czy brak snu to wynik niskiego poziomu melatoniny?

– Funkcjonujemy w rytmie dobowym. Kiedy dochodzi do rozregulowania naszego wewnętrznego zegara, zaczynają się zaburzenia w wydzielaniu melatoniny w ogranizmie, a przez to – kłopoty z bezsennością. Melatonina to naturalna substancja wytwarzana w organizmie. Ma ona duży wpływ na cykl dobowy i odpowiada za zdrowy sen.

Reklama

– Kto może mieć niski poziom melatoniny?

– Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za spadek produkcji melatoniny w organizmie jest wiek. Już po 40. roku życia obserwuje się silny spadek stężeń nocnych melatoniny, który postępuje wraz z wiekiem, początkowo powoli, a od 50. roku życia coraz szybciej. To powoduje, że u osób w podeszłym wieku różnice w poziomie między dziennym a nocnym wydzielaniem melatoniny są znikome.
Obserwuje się również, że nieregularny tryb życia, brak kontaktu z naturalnym światłem oraz coraz częstsze przebywanie w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach wpływają negatywnie na syntezę tej substancji bez względu na wiek.
Zaburzenia snu dosięgają więc także ludzi młodych, głównie mieszkańców dużych aglomeracji. Są to osoby, które zmagają się z rosnącymi wyzwaniami zawodowymi. Nadmiar pracy często uniemożliwia wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek i regenerację sił witalnych. Większość dnia osoby te spędzają w zamkniętych pomieszczeniach przy sztucznym oświetleniu, które ma zbyt słabe natężenie i w przeciwieństwie do naturalnych promieni słonecznych nie reguluje cyklu dobowego. Problemy z zaburzeniami snu mogą wynikać też z cyklu pracy zmianowej i wystąpić u osób pracujących w nocy, jak np. lekarze, pielęgniarki, kierowcy, piloci czy stewardesy.
Reasumując: wiek, praca zmianowa i niekorzystne czynniki cywilizacyjne mają znaczący wpływ na funkcjonowanie człowieka w naturalnym rytmie dobowym i to one prowadzą do zaburzeń snu.

– Jak długo trzeba zażywać melatoninę, aby wyregulować swój sen?

– W odróżnieniu od środków nasennych – również tych pochodzenia roślinnego – melatonina w naturalny sposób reguluje pracę wewnętrznego zegara, przywracając organizmowi właściwe rozpoznanie dnia i nocy. Przez to organizm nabiera naturalnej chęci do spania. Człowiek śpi zdrowo i głęboko, a o poranku jest rześki i wypoczęty. Trzeba jednak czasu, aby wyregulować sen, więc należy stosować melatoninę regularnie przez minimum 2 tygodnie. Dzięki regularnemu stosowaniu melatoniny uzupełniamy niedobory substancji, której organizm potrzebuje dla prawidłowego snu.

– Czy można się uzależnić od melatoniny?

– Melatonina nie uzależnia, a wydatnie poprawia jakość snu.

* * *

Dr n. med. Michał Rabijewski
Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

2014-10-21 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak używać, a nie nadużywać

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 57

[ TEMATY ]

zdrowie

dzieci

Adobe Stock

Dzieci, które spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami smartfonów, tabletów lub telewizorów, mogą mieć problemy z mówieniem, myśleniem lub czytaniem. Co zatem zrobić, by tego uniknąć?

Problem jest bardzo poważny, dlatego trzeba się zastanowić, jak zminimalizować zagrożenia dla dzieci, by obyło się bez uszczerbku na ich rozwoju oraz zdrowiu fizycznym i psychicznym. Posłużę się przykładem kurtki. W jesienny dzień mówimy dziecku, żeby przed wyjściem z domu założyło kurtkę, by nie zmarzło. Nie ma znaczenia, czy dziecko wychodzi do szkoły, do kościoła, na zakupy czy na dwór do kolegów – każdy z tych powodów wyjścia z domu wymaga bowiem założenia kurtki.

CZYTAJ DALEJ

Znajomość Pisma Świętego jest znajomością Chrystusa

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Jak czytać Pismo Święte, aby przemieniało nasze życie?

Nie rezygnujmy ze słowa Bożego. Jest to list miłosny napisany dla nas przez Tego, który zna nas jak nikt inny. Gdy je czytamy, słyszymy na nowo Jego głos, widzimy Jego twarz, otrzymujemy Jego Ducha” – powiedział papież Franciszek w Niedzielę Słowa Bożego w styczniu 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Podróż z kolędą przez świat

Przyszli jak dawni kolędnicy: z uśmiechem, z kolędą, z pastorałką i z dobrymi życzeniami. 23 stycznia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie najpiękniejsze polskie kolędy i utwory świąteczne z różnych zakątków świata wykonał Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka.

– To niezwykły dar i przywilej móc pełnym głosem i w pełnej harmonii śpiewać o tych wielkich tajemnicach, kiedy Bóg zszedł na ziemię. Chcemy jeszcze raz ogłosić, że Bóg się rodzi, a moc truchleje – podkreślił prowadzący koncert Darek Madejski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję