Reklama

Niedziela Małopolska

Będzie go śpiewał cały świat!

Niedziela małopolska 43/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Jakub Blycharz

87 muzyków brało udział w nagraniu krakowskiego hymnu ŚDM w studiu w Alwerni

87 muzyków brało udział w nagraniu krakowskiego hymnu ŚDM w studiu w Alwerni

W dniu 28 października w auli św. Jana Pawła II na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia po raz pierwszy usłyszymy hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Jego autorem jest Jakub Blycharz – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania muzyk. Wraz z żoną i córką angażuje się w życie krakowskiej wspólnoty „Głos na Pustyni”.

Biorący udział w nagraniu hymnu gitarzysta, a zarazem lider tej wspólnoty, Karol Sobczyk, nie kryje radości: – Pamiętam, jak Kuba pierwszy raz powiedział mi o tym, że czuje Bożą zachętę, by pisać ten hymn. Gdy się modlił, otworzył słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: „Zapiszcie sobie ten oto hymn” (Pwt 31, 19). W połowie maja, podczas cotygodniowego spotkania naszej wspólnoty (uczestniczyło w nim blisko 100 osób) Kuba prosił nas o modlitwę, by to, co usłyszał jako obietnicę – „stało się ciałem”.

Reklama

Zaangażowanych w dzieło było wielu, z „Głosu”, ale także ze Wspólnoty Uwielbienia i Ewangelizacji „Janki” oraz innych środowisk szeroko związanych z dominikanami. Ćwiczyli w kilku miejscach: w siedzibie swojej wspólnoty, w kościele dominikanów, w salce perkusisty. Osoby, które pracowały nad nagraniem, często odsłuchiwały ten utwór na swoich telefonach i komputerach, żeby się nim...modlić.

– Czuło się wyraźnie, że jest w nim coś szczególnego... Ale przychodziły również momenty zwątpienia – wspomina Karol Sobczyk. – Kiedy jednak dowiedzieliśmy się, że to „ten” hymn, byliśmy pod wrażeniem Bożej wierności! Ta pieśń mnie ogromnie porusza! Mówi o tym, że Bóg jest miłosierny, nie patrzy na nasz grzech, kocha nas miłością ponad wszystko. Prawda o tym jest bardzo potrzebna każdemu, bez względu na miejsce, w którym się znajduje – dodaje lider wspólnoty.

Dla osób związanych ze wspólnotą to wydarzenie jest także symboliczne. – Już sama nazwa „Głos na Pustyni” zawiera w sobie chęć bycia czymś, co się słyszy. Wierzymy, że to nasza misja: być głosem, który przekazuje słowo Boga. Ta mała wspólnota, która powstała 3 i pół roku temu, w swym wielkim pragnieniu chce podejmować działania na rzecz odnowy Kościoła, ale też wnoszenia do niego bardzo autentycznej, prawdziwej Bożej miłości.

Nowa, mała, a jednak uprzywilejowana przez Boga. Bo właśnie ten hymn będzie śpiewał cały świat!

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowe Dni Młodzieży – krótki przegląd historyczny

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Piotr Drzewiecki

Młodzi są przyszłością Kościoła

Młodzi są przyszłością Kościoła

Od 1986 w każdą Niedzielę Palmową Kościół katolicki na całym świecie obchodzi także Światowy Dzień Młodzieży - w tym roku wypada on dziś, 25 marca. Co roku odbywa się on na szczeblu parafialnym i diecezjalnym a raz na dwa-trzy lata są organizowane w innym terminie jego obchody ogólnoświatowe w wybranym przez papieża mieście za każdym razem na innym kontynencie. Najbliższe takie spotkanie globalne zaplanowano na styczeń 2019 w Panamie. Przypomninamy pokrótce dzieje tego wydarzenia.

Jan Paweł II u zarania Dni

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

2021-12-07 20:19

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Adobe Stock

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję