Reklama

Niedziela Wrocławska

4 dni ze św. Jadwigą

Podczas trwających od 16 do 19 października uroczystości odpustowych ku czci św. Jadwigi do Trzebnicy przybyło ok. 18 tysięcy pielgrzymów z Wrocławia, Dolnego Śląska, a także wielu zakątków Polski. Przybyli, by za wstawiennictwem Śląskiej Księżnej i św. Jana Pawła II wypraszać u Boga potrzebne łaski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 października

Kilkaset kobiet uczestniczyło w trzebnickim sanktuarium w Mszy św. z okazji wspomnienia św. Jadwigi Śląskiej. Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył abp Józef Kupny. Metropolita Wrocławski wygłosił piękne kazanie dotyczące świętej, jej życia i doświadczeń. – Święta Jadwiga doświadczona była przez krzyż. Straciła męża i prawie całe potomstwo. Ale nawet krzyż nie był w stanie odwieść jej od dalszej pomocy bliźniemu – mówił. Liturgiczne wspomnienie Patronki Śląska zgromadziło w sanktuarium setki osób, a przede wszystkim kobiety w stanie błogosławionym. Na zakończenie Mszy św. arcybiskup udzielił specjalnego błogosławieństwa relikwiami świętej matkom oczekującym potomstwa. – Mam już dwójkę dzieci i kolejne w drodze. Święta Jadwiga jest mi bardzo bliska i cieszę się, że udzielono mi błogosławieństwa jej relikwiami – mówi Paulina Ziembińska, przyszła mama z Trzebnicy. Na uroczystości odpustowe oraz na grób Patronki Śląska przybyli pielgrzymi z całej Polski. – Przyjechałem wraz z żoną i naszą znajomą z Radwanic – mówi Kazimierz Mikoda. – Moja małżonka jest imienniczką świętej, dlatego bardzo chcieliśmy uczestniczyć w tym duchowym wydarzeniu – dodaje.

Tego samego dnia trzebniczanie wyruszyli z rynku, by wspólnie pielgrzymować do bazyliki, gdzie znajduje się grób patronki ich miasta. Na zakończenie pierwszego dnia obchodów jadwiżańskich odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, z homilią o. prof. Kazimierza Lubowickiego OMI. O. Lubowicki podkreślał, że kobiety związane z Trzebnicą trzęsły światem – wśród nich m.in. św. Kinga, św. Małgorzata i bł. Jolanta. – Ich przykład – podkreślał o. Kazimierz – pokazuje, że największym sukcesem dla człowieka jest świętość. Jadwiga była taką właśnie „kobietą sukcesu”, oddaną żoną i matką, której ambicją jest służyć, dźwigać, ratować. AB

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

17 października

Tego dnia osoby przygotowujące się do kapłaństwa i życia zakonnego odbyły swój dzień skupienia. 17 października odbyła się m.in. konferencja prowadzona przez ks. Roberta Nęcka, poświęcona mediom i ich odpowiedniemu wykorzystaniu w dziele ewangelizacji. Punktem centralnym była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. ŁR

18 października

W tym roku do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy ponad 10 tys. pielgrzymów szło w znakomitym towarzystwie: niosąc relikwie bł. Karoliny Kózkówny oraz bł. Czesława. Zgodnie z hasłem pielgrzymki – Tajemnica Ewangelii – medytację nad przekazem ewangelisty Łukasza podjęło 17 pątniczych grup wrocławskich oraz dwie dodatkowe z Milicza i Obornik Śl.

Wysiłek fizyczny pomagał pątnikom: – Ta wędrówka paradoksalnie pomaga zatrzymać się na chwilę w życiu, odizolować od codzienności. Idąc, człowiek spędza czas w grupie, ale tak naprawdę poznaje siebie i dowiaduje się ważnych rzeczy o sobie i swoim życiu – mówi Tyberiusz Kossowski, który trzeci raz pielgrzymuje tu z rodziną.

30 kilometrów było dużym wysiłkiem, ale niczym w porównaniu z radością na dziedzińcu jadwiżańskiej bazyliki. – Bo mamy promieniować miłością i wiarą – mówił główny przewodnik pielgrzymki ks. Stanisław Orzechowski w kazaniu podczas Mszy św. polowej, której przewodniczył ks. dr Marian Biskup w koncelebrze 137 kapłanów. Orzech przypomniał encyklikę papieża Franciszka „Evangelii gaudium”, przestrzegając pątników, że smutek rodzi się z nadmiernej wygody i chciwości serca.

Wielkie serca mają jak zawsze gospodarze, jak Elżbieta Pudłowska, trzebniczanka: – Całe życie przyjmowaliśmy pielgrzymów, a mieszkając tuż przy ołtarzu polowym mieliśmy ku temu doskonałą okazję. Dla naszych dzieci było to zawsze wielkie święto, bo kiedy nasz dom był pełen pielgrzymów – my spaliśmy w namiocie. Dzieci biegały do późnego wieczora wśród gości, pytając, kto chce kawy, kto zupy, a kto pod prysznic. Nasze intencje zawsze powierzaliśmy pielgrzymom, a oni widać zanosili je w swoim trudzie, bo czuliśmy to wyraźnie. W ub. roku pierwszy raz sama poszłam na pielgrzymkę w ważnej intencji. W tym roku szłam z podziękowaniem.

Reklama

Gościnne siostry boromeuszki są już przyzwyczajone do pielgrzymów: – Naśladujemy w tym św. Jadwigę, nie męczy nas to, mamy wypracowane procedury – uśmiecha się s. Krzysztofa Kubaj SMCB, która będąc od 35 lat w zakonie zawsze podejmuje pątników. – Zapraszamy ich na zupę, rozdajemy kołaczki z serem i dżemem, które same pieczemy, opatrujemy nogi – wylicza siostra.

W tym roku siostry ugotowały ponad 1500 litrów zupy, rozdały ponad 60 bochenków chleba, setki bułeczek i jabłek z trzebnickich sadów. LS

19 października

Uroczystości jadwiżańskie w Trzebnicy zakończyły się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, którą sprawowali także: abp Józef Kupny, abp Marian Gołębiewski oraz bp Andrzej Siemieniewski. Wzięło w niej udział również wielu pielgrzymów, parlamentarzyści i przedstawiciele władz lokalnych. W homilii abp Mokrzycki przypomniał, że każdy z nas powołany jest do świętości. – Upłynęło tyle wieków od śmierci św. Jadwigi, a droga jej świętości ciągle przemawia i nie straciła na aktualności. W naszym kraju nadal musimy uczyć zachowania drogi Bożych przykazań, które bardzo często lekceważone, są nadal prawem Boga i nigdy nie przestaną nim być, o czym wielu wierzących zapomniało i chce dokonać ich korekty – mówił. Abp Mokrzycki dziękował także za kanonizację św. Jana Pawła II, opowiadał o jego duchowości i codziennych praktykach religijnych, których był świadkiem, jako bliski współpracownik świętego papieża. – Spotkaliśmy dzisiaj na drodze naszego życia dzielną kobietę, której wartość przewyższa perły i spotkaliśmy papieża, który nie lękał się opowiedzieć po stronie prawdy, wolności i szacunku wobec każdego człowieka. Spotkaliśmy się, by podziękować za ich święte życie i zaprosić ich, by kroczyli z nami po drogach wiary jako dobrzy przewodnicy ku niebu. Zatem naśladujmy ich – prosił.

Reklama

Metropolita Lwowski prosił także o modlitwę za Ukrainę: – Ostatnie miesiące bardzo naznaczone są cierpieniem. Przybywa ofiar, które liczone są w tysiącach i coraz częściej słychać płacz matek i ojców, stojących nad trumnami swoich dzieci. Wobec tej bezsensownej wojny naszą jedyną bronią jest modlitwa nie tylko za ofiary śmiertelne i rannych, ale także za wrogów, którzy odważyli się strzelać do swoich braci, by się nawrócili i żałując swych czynów prosili o wybaczenie.

Z rąk kustosza trzebnickiego sanktuarium, ks. Jerzego Olszówki, abp Mokrzycki otrzymał relikwie św. Jadwigi, by jako patronka budowanych kościołów wspomagała budowę duchowej wspólnoty wierzących na Ukrainie. ML

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Pielgrzymka do Łososiowic

[ TEMATY ]

pielgrzymka

św. Jadwiga Śląska

Anna Majowicz

Pogodna nie zniechęciła pielgrzymów

Pogodna nie zniechęciła pielgrzymów

9 km - tyle pokonali pielgrzymi, którzy 5 października wyruszyli z kościoła pw. NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym do świątyni św. Jadwigi Śląskiej w Łososiowicach, aby wziąć udział w uroczystościach związanych z odpustem Patronki pojednania.

- Tym razem spodobało się Panu Bogu nas trochę deszczowo oczyścić, ale myślę że nikt nie żałuje przebytej drogi, która była takim posmakiem prawdziwej pielgrzymki - przywitał pątników ks. Jacek Włostowski, proboszcz wspólnoty pw. NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym. Eucharystię koncelebrowali księża z sąsiednich parafii.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: w rękach policji wandal, który zniszczył kapliczkę maryjną przy ruchliwej trasie

2024-03-27 14:47

www.diecezja.kielce.pl

Kieleccy policjanci zatrzymali wandala, który we wtorek 26 marca zniszczył niedawno odnowioną kapliczkę Matki Bożej, znajdującą się przy rondzie w Czerwonej Górze, przy trasie Kielce - Kraków w gminie Chęciny. Kapliczka jesienią 2023 r. została odnowiona i pozostawiona na tym miejscu, mimo budowy ronda i remontu drogi.

Jak informuje mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wczoraj wpłynęło zgłoszenie świadka, który zaobserwował sytuację, gdy do figurki tuż obok ronda, podjechał pojazd osobowy. Wysiadł z niego mężczyzna, który przewrócił i zniszczył tę figurkę, po czym oddalił się z miejsca.

CZYTAJ DALEJ

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

homilia

ks. Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Publikujemy tekst rozważań:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję