Reklama

Niedziela Sandomierska

By pamięć nie odeszła

Niedziela sandomierska 44/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

cmentarz

Archiwum SKOCK

Prace nad renowacją nagrobków

Prace nad renowacją nagrobków

Lubię stare cmentarze, z sędziwymi nagrobkami, na których przysiadły zasmucone anioły. Z przekrzywionymi krzyżami i napisami, które ściera powoli czas. Bywa, że zatrzyma mój wzrok cytat ze starej poezji, albo jakieś łacińskie motto, czy prośba o modlitwę. Czasem zdarza się poszarzałe zdjęcie czyjejś twarzy w niemodnej już dziś sukni czy mundurze. Nowe cmentarze nie mają już tego klimatu zadumy nad przemijaniem tego świata i nas samych. Jak cytat z kamiennej płyty: „Kim jesteś ja byłem. Kim jestem, ty będziesz”.

Co roku zapalam znicze na nagrobkach zasłanych tylko zwiędłymi liśćmi. Na takich, których nikt już nie odwiedza. Płomień lampki i krótkie „Wieczne odpoczywanie”, a na koniec datek do puszek kwestujących. Bo nieobce jest mi pragnienie ocalenia od zniszczenia i zagłady pięknych starych nagrobków. Jestem wdzięczna ludziom, którzy swój czas i energię oddają ratowaniu tych, czasem prawdziwych dzieł sztuki kamieniarskiej. Jestem wdzięczna za ich starania, bo sama nie mam czasu, a tym bardziej możliwości, by ocalać historię zaklętą w naszych nekropoliach.

Kamienie i ludzie

Reklama

Ludzie, którym należy się nasza wdzięczność, to choćby członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu, w skrócie SKOCK. Prezesem Stowarzyszenia jest Janusz Sobolewski, a w skład zarządu wchodzą: Wojciech Czerwiec, Waldemar Białousz, Tadeusz Frańczak oraz ks. Jerzy Dąbek. Czym zajmuje się Stowarzyszenie? Najkrócej rzecz ujmując – odnawianiem najcenniejszych sandomierskich grobowców. Fundusze na te kosztowne prace – kosztowne, bo zlecane profesjonalnym firmom – uzyskuje się z corocznych listopadowych kwest. Kwesta w 2013 r. przyniosła wynik ponad 16 tys. zł. (średni wynik kwest z ostatnich 5 lat to kwota ponad 15 tys. zł). Niebagatelne znaczenie ma też wsparcie od rozmaitych instytucji. Np. w bieżącym roku SKOCK otrzymał dotację z Urzędu Miasta, od Rady Izby Notarialnej w Krakowie i od Zarządu Oddziału PTTK.

– Wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, współorganizatorom kwesty składamy serdeczne podziękowania. Zachęcamy do podjęcia podobnego trudu w bieżącym roku, efekty tegorocznej zbiórki wpłyną na zakres prac w 2015 r. – wyjaśnia Prezes SKOCK.

Efekty działań

Janusz Sobolewski wyjaśnia, że w roku 2014, SKOCK za zgodą Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków postanowił odrestaurować 3 zabytkowe pomniki na cmentarzu katedralnym – nagrobek rodziny Bodulskich, nagrobek rejenta Zdzisława Dembskiego i nagrobek rodzinny Targowskich/Lewkowiczów. Wszystkie te XIX-wieczne obiekty o dużych walorach artystycznych, znajdujące się w sektorze III Cmentarza Katedralnego, były w złym stanie technicznym i wymagały niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich. Przeprowadziła je firma Andrzeja Zdyry z Zawoi. Efekt tych prac został później bardzo wysoko oceniony przez członków komisji ds. odbioru. Stowarzyszenie powierzyło tej samej firmie kompleksowy serwis 22 obiektów zabytkowych, odrestaurowanych w poprzednich latach oraz posadowienie piaskowcowej plinty na Cmentarzu św. Pawła (pod żeliwny nagrobek Konstantego Burzyńskiego, który w przyszłym roku powróci na cmentarz). Dzięki działalności SKOCK w latach 2009-14 zostało uratowanych 14 nagrobków oraz odnowiona brama główna Cmentarza Katedralnego, wykonano alejkę z kostki i objęto serwisem ponad 50 nagrobków.

Reklama

– To hojność i zaangażowanie Szanownych Państwa, odwiedzających sandomierskie nekropolie, pozwoliła na tak szeroki zakres prac i wysoką ocenę pracy SKOCK w ubiegłej kadencji. Mamy nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana w najbliższych latach. Wiele jeszcze zostało do zrobienia. – akcentuje Janusz Sobolewski.

Pamięć i modlitwa

Przychodzimy na cmentarze po pamięć. Żeby pamiętać o człowieku i o modlitwie. A raczej o modlitwie za duszę człowieka. Bo tylko to realnie możemy mu ofiarować. Okazałe wieńce i wiązanki ze świeżych kwiatów, nawet światło zniczy – to dary, które docenią jedynie żyjący. Modlitwa przechodzi na drugą stronę, ma moc przynoszenia dobra w rejony dla nas, żyjących, niedostępne. Uświadomienie sobie tego faktu jest teraz najważniejsze.

2014-10-30 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” rozpoczęta!

Niedziela świdnicka 31/2017, str. 1

[ TEMATY ]

kresy

cmentarz

akcja

Ryszard Wyszyński

Organizatorzy wyjazdu, wolontariusze, opiekunowie i rodzice uczniów zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na schodach Publicznego Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu

Organizatorzy wyjazdu, wolontariusze, opiekunowie i rodzice uczniów
zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na schodach Publicznego Gimnazjum
nr 6 w Wałbrzychu

Wraz z wakacjami rozpoczęła się organizowana już po raz ósmy akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, która jest głośną inicjatywą Grażyny Orłowskiej-Sondej ze Studia Wschód TVP Wrocław i Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty

Akcja ma na celu porządkowanie starych polskich nekropolii, na których są pochowani nasi przodkowie na dawnych polskich Kresach, obecnie Ukraina, a które popadły w zapomnienie. Oprócz porządkowania cmentarzy młodzież przy okazji wyjazdu na Kresy odwiedza najważniejsze miejsca związane z polską historią. Do blisko 1100 wolontariuszy ze szkół z całego Dolnego Śląska wyjeżdżających w tym celu na Ukrainę 8 lipca dołączyła 20-osobowa grupa wolontariuszy z Wałbrzycha. Są to uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję