Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 8

Opinia konserwatora

Stan Cudownego Obrazu Matki Bożej

Prof. Wojciech Kurpik dokonał 18 listopada br. kontroli konserwatorskiej Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Konserwacja została przeprowadzona wcześniej niż tradycyjnie przed Wielkanocą, ponieważ cały czas trwa badanie warunków klimatycznych, w jakich znajduje się Obraz, odkąd został umieszczony w nowej kasecie. Częstotliwość konserwacji jest teraz większa. - Obraz przebywa już w tej chwili ok. półtora roku w nowych warunkach - wyjaśnił konserwator jasnogórskiej Ikony. - Po przeglądzie powierzchni malowidła, po osłuchaniu jego powierzchni - bo to jest obecnie podstawowa czynność konserwatorska - musimy sprawdzać, czy materia podłoża i zaprawy, która trzyma farbę, jest w poprawnej relacji, czy następują odspojenia. Mogę powiedzieć, że wyraźnych odspojeń w tej chwili nie było, ale dwa miejsca pozostały do obserwacji. Możemy stwierdzić, że stan samego Obrazu jest w pełni zadowalający oraz że - co również jest ważne - urządzenie klimatyczne, które zostało zainstalowane, spełnia swoją funkcję.

Unia Apostolska Kleru

Modlitwa kapłanów i za kapłanów

Spotkanie i pielgrzymka Unii Apostolskiej Kleru trwały na Jasnej Górze w dniach 17-18 listopada br. Do sanktuarium przybyli księża unioniści, sympatycy UAK oraz kapłani, którzy chcieli zapoznać się z duchem Unii Apostolskiej - w sumie ok. 60 kapłanów. Hasło tegorocznego spotkania: „Najświętsze Serce Jezusa - źródłem duchowości kapłana diecezjalnego” to nawiązanie do przypadającej w przyszłym roku 250. rocznicy ustanowienia święta Najświętszego Serca Jezusowego. - Hasło łączy się z duchowością Unii Apostolskiej Kleru, w którą wpisane jest Najświętsze Serce Jezusa - pełna nazwa Unii brzmi: Unia Apostolska Kleru Najświętszego Serca Jezusa - przypomniał ks. Tomasz Rusiecki, dyrektor krajowy UAK.

Mszy św. na rozpoczęcie spotkania 17 listopada przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrował ją m.in. bp Paweł Socha. Równolegle ze spotkaniem i pielgrzymką UAK odbywały się rekolekcje dla kapłanów UAK, które prowadził bp Henryk Ciereszko z archidiecezji białostockiej.

Zapowiedzi

29 listopada - Ogólnopolski adwentowy dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich

30 listopada - Rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego

6 grudnia - 9. Pielgrzymka Dziewic, Wdów, Pustelnic i Pustelników

6-7 grudnia - Sesja misjologiczna i czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej, Róż Żywego Różańca i Misyjnego Apostolstwa Chorych

7 grudnia - 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy oraz 33. Pielgrzymka Romów

8 grudnia - Odpust w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-11-25 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

W zawieszeniu

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność i nadzieja. Złoty jubileusz Ruchu Światło-Życie

2022-12-02 08:11

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła po Soborze Watykańskim II. Założyciel dzieła, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, włączył w nie ludzi różnego wieku i stanu: dzieci, młodzież, dorosłych, małżeństwa, kapłanów, osoby życia konsekrowanego. Zadaniem oazy jest ukształtowanie dojrzałych chrześcijan, gotowych służyć Bogu i człowiekowi w Kościele i ojczyźnie. Szczególnym miejscem na mapie Ruchu jest Lublin, gdzie do połowy lat 70. XX wieku mieszkał i pracował ks. Franciszek Blachnicki. Tu idee zrodzone w sercu założyciela przekładały się na konkretne działania duszpasterskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję