Reklama

Z Polski

Ks. prof. Henryk Wejman

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Papież Franciszek mianował nowym biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. Henryka Wejmana, profesora duchowości i dziekana na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Święcenia biskupie przyjmie 20 grudnia br.

Ks. Wejman ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. i został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu. Studiował duchowość na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie, gdzie się doktoryzował. Po powrocie do Polski pracował w Szczecinie, był kolejno dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej, proboszczem parafii św. Kazimierza, a następnie św. Brata Alberta w Szczecinie oraz ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym. W 1997 r. habilitował się z teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Następnie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Szczecińskim, a po dwóch latach - także na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. Jest autorem 19 monografii oraz 211 artykułów naukowych i popularnonaukowych. (RV)Księdzu Biskupowi Nominatowi życzymy, aby - zgodnie z myślą przewodnią swojego posługiwania - skutecznie niósł prawdę o Chrystusie Miłosiernym w najdalsze zakątki pasterskiego posługiwania. Niech Maryja ogarnie Matczyną troską biskupstwo Waszej Ekscelencji. Z zapewnieniem o modlitwie - Redakcja „Niedzieli”

Kraków

Naukowa refleksja nad statusem dziecka w Kościele

Naukowa refleksja nad statusem dziecka w Kościele, jego prawami i ich ochroną uświadamia wielką wagę tego zagadnienia - mówił kard. Stanisław Dziwisz, gdy otwierał sympozjum naukowe „Ochrona praw dziecka w Kościele”, które odbyło się 20 listopada br. w Krakowie. Konferencję zorganizował Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Referat pt. „Działania papieży oraz Stolicy Apostolskiej na rzecz ochrony osób nieletnich” wygłosiła także była premier Hanna Suchocka, która w tym roku została powołana do Papieskiej Rady ds. Ochrony Nieletnich.

Reklama

W czasie sympozjum przypomniano, że trwa proces zatwierdzania „Wytycznych i Aneksów regulujących postępowanie Kościoła w Polsce wobec sprawców molestowania seksualnego osób niepełnoletnich oraz pomocy ofiarom”. Bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, który przysłuchiwał się referatom i dyskusjom w czasie krakowskiego sympozjum, wyjaśnił, że Stolica Apostolska zgłosiła uwagi, które zostały wprowadzone do dokumentu w październiku br. Możliwe, że do końca roku te normy zostaną ostatecznie zatwierdzone.

(KAI)

Czerna

Nowoczesne muzeum przybliża ducha Karmelu

Z udziałem władz zakonnych i zaproszonych gości w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej - kolebce polskich karmelitów bosych - otwarto 20 listopada br. nowe multimedialne muzeum, gromadzące niecodzienne pamiątki związane z życiem zakonników i opowiadające o duchowości Karmelu. W nowoczesnej ekspozycji, przygotowanej przez Barbarę i Jarosława Kłaputów - twórców koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach - znalazły się także unikatowe pamiątki po św. Rafale Kalinowskim, najsłynniejszym przeorze klasztoru w Czernej. - Chcieliśmy przybliżyć pielgrzymom emanujące z klasztoru spokój i prostotę - mówili twórcy.

Praca nad realizacją koncepcji muzeum karmelitańskiego w Czernej trwała 2 lata i przebiegała równolegle z budową domu pielgrzyma przy sanktuarium.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ważną rzeczą dla wychowania społecznego jest poświęcać jak najmniej czasu dla siebie, by było jak najwięcej czasu naszego dla Boga i bliźnich.

Krótko

Rosja głośno odpowiedziała na wydalenie z Polski czterech rosyjskich agentów - czterej polscy urzędnicy z ambasady w Moskwie dostali 48 godzin na opuszczenie terenu Federacji Rosyjskiej.

Gen. Paweł Bielawny, wiceszef BOR, stanął przed sądem. Śledczy zarzucają mu, że nie dopełnił obowiązków przed wizytą prezydenta RP w Smoleńsku w 2010 r. Grożą mu 3 lata więzienia.

NIK, która wszczęła kontrolę w PKW w związku z nieprawidłowościami wyborczymi oraz chaosem przy liczeniu głosów, już po kilkudziesięciu godzinach ostrzegła, że Komisja nie jest w stanie przeprowadzić wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2015 r.

PiS i SLD postulują powtórzenie wyborów - twierdzą, że zostały one sfałszowane przez „cuda” nad urnami. PO, PSL i Twój Ruch są przeciw.

Protestujący przeciw nieprawidłowościom w wyborach samorządowych zajęli na kilka godzin budynek PKW. Usunęła ich policja.

Internauci zorganizowali akcję bojkotu sieci salonów Empik. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciw wykorzystaniu w kampanii bożonarodzeniowej sylwetek przyznającego się do satanizmu Adama Darskiego „Nergala” i Marii Czubaszek, która publicznie wyraża zadowolenie z zabicia swoich nienarodzonych dzieci.

Afera w polskiej siatkówce. Agenci CBA zatrzymali prezesa i wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który organizował niedawno mistrzostwa świata. Obaj mieli przyjąć milion zł łapówki.

Awaria systemu komputerowego sprawiła, że mimo zapowiedzi nie można było kupić przez Internet biletów na Pendolino.

Polska znalazła się w czołówce 20 krajów świata, z których nielegalnie wyprowadza się najwięcej kapitału.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radio Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-11-25 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję