Reklama

Festiwal „Polskie Ojczyzny 2014” rozstrzygnięty

Podczas inauguracji roku akademickiego 2014 w Akademii Polonijnej w Częstochowie ogłoszono laureatów IX Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2014”. Na tegoroczny festiwal napłynęło ponad 70 filmów, programów radiowych i multimedialnych, ukazujących życie Polaków m.in. w: Australii, Argentynie, Korei, Kazachstanie, USA oraz w krajach europejskich. Jak podkreślił Zygmunt Gutowski, dyrektor festiwalu i sekretarz jury, w tegorocznej edycji liczba zgłoszonych prac była podobna jak w latach poprzednich, natomiast jej poziom w wymiarze duchowym był niezmiernie wysoki, co wynika z faktu, że wielu autorów zainspirowało się życiem, nauczaniem i twórczością św. Jana Pawła II. Prace nadesłane na festiwal są w wielu przypadkach unikatowymi dokumentami o życiu Polaków, którzy w różnym czasie podjęli decyzję o emigracji, i mogłyby stanowić cenny materiał dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, żadna z tych instytucji nie interesuje się festiwalem. - Mamy nadzieję, że w roku przyszłym, kiedy będziemy organizować dziesiąty, jubileuszowy festiwal, to się zmieni - podkreślił Zygmunt Gutowski.

Jury, któremu przewodniczył Paweł Woldan, przyznało tegoroczne Grand Prix Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk za filmy: „Granatowy zeszyt”, „Komeda, Komeda” i „Ks. Karol Wojtyła - Nasz Wujek”. Wśród laureatów jest współpracująca z „Niedzielą” Alina Czerniakowska, która tym razem otrzymała II nagrodę za film pt. „Zanim stąd odejdę, proszę was...” w kategorii: nagroda specjalna za film o św. Janie Pawle II. Natomiast II nagrodę w kategorii: programy TV i edukacyjne otrzymał ks. Andrzej Mulka za film „Święty Jan Paweł II” z serii „Aureola”. „Niedziela” objęła patronat medialny nad tą ciekawą, adresowaną do najmłodszych odbiorców serią filmową. Pełny werdykt jury - na stronie: www.warszawa.mazowsze.pl/festpol.

Prezentacja filmów nadesłanych na festiwal towarzyszyła zorganizowanemu w tym samym czasie w Akademii Polonijnej IX Międzynarodowemu Kongresowi Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii. Temat tegorocznego kongresu brzmiał: „Św. Jan Paweł II - Wielki Depozytariusz Dziedzictwa Kulturowego Polonii”.

2014-11-25 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję