Reklama

Kleryckie mistrzostwa rozstrzygnięte

Mało kto wie, że biskup rzeszowski Jan Wątroba, jeszcze jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, w roku 1999, wpadł na pomysł zorganizowania kleryckich mistrzostw w tenisie stołowym. I pewnie nikt wówczas nie przypuszczał, że w niedługim czasie ta impreza stanie się dla większości polskich seminarzystów głównym wydarzeniem sportowym w ciągu roku

Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 56

Graziako

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej już po raz 17. zorganizowało Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. Prawie 50 zawodników z 15 polskich seminariów, diecezjalnych i zakonnych, przyjechało do Częstochowy, by w dniach 17-20 listopada br. po raz kolejny zawalczyć o mistrzowskie tytuły. Gdańsk, Warszawa, Pelplin, Drohiczyn, Kraków, Sosnowiec - lista drużyn była naprawdę imponująca.

Po wylosowaniu składów grup rozpoczęły się pierwsze rozgrywki. Jak zawsze, zmagania odbywały się w dwóch kategoriach: drużynowej i indywidualnej. Imprezę uroczyście zainaugurował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który po raz kolejny objął wydarzenie patronatem honorowym.

Rozgrywki drużynowe przyniosły wiele emocji, tym bardziej że każda z drużyn, które doszły do półfinałów, prezentowała profesjonalny poziom. Trzecie miejsce zajęli klerycy z Drohiczyna, a finał okazał się wyjątkowo ciekawy, wystąpili w nim bowiem mieszkańcy jednego seminaryjnego domu - drużyna WSD Częstochowa oraz klerycy sosnowieccy. Ostatecznie ekipa WSD archidiecezji częstochowskiej pokonała drużynę WSD Sosnowiec. Wynik 3:0 pozwolił częstochowskim klerykom zostać mistrzami Polski już po raz trzeci. Drużyna sosnowiecka, podobnie jak przed rokiem, stanęła na środkowym stopniu podium.

W turnieju indywidualnym najlepszy okazał się kl. Ireneusz Gierczycki z WSD w Opolu (ubiegłoroczny srebrny medalista), drugie miejsce zajął kl. Tomasz Moczulski z seminarium drohiczyńskiego, a tuż za nim uplasował się kl. Norbert Turczynowski z Legnicy. Częstochowski seminarzysta Dariusz Masztalerski, który przed rokiem zdobył brązowy medal, znalazł się zaraz za zwycięską trójką.

Przy organizacji pierwszych mistrzostw czynny udział brał dr Wiesław Pięta - ówczesny wiceprezes Klubu Uczelnianego AZS Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, dzisiaj prezes AZS Częstochowa. Po dziś dzień mistrzostwa odbywają się przy jego nieocenionej pomocy. Trzy pierwsze turnieje miały miejsce w auli WSP, jednak już czwarty, w roku 2002, rozegrano w nowo otwartej hali sportowej WSD w Częstochowie.

Reklama

Warto wspomnieć, że seminarium w Częstochowie to pierwsza tego typu uczelnia w Polsce, przy której powstał Klub Uczelniany AZS. Powołano go uchwałą zarządu głównego z dnia 19 grudnia 1998 r. Od tamtego czasu klub stale się rozwija.

XVII Mistrzostwa Polski zakończyły się 20 listopada. Dzień wcześniej, podczas uroczystej Eucharystii kończącej oficjalne obchody mistrzostw, ks. dr Andrzej Przybylski, rektor WSD w Częstochowie, mówił w kazaniu: „Każdemu z nas Pan dał jakieś cenne dary. Jednak najcenniejszym skarbem każdego człowieka jest jego życie. Dar jest dany zawsze po coś. Nie można go zachowywać tylko dla siebie, ale trzeba go pielęgnować i dzielić się nim z innymi”. Na koniec ks. Przybylski dodał: „Pielęgnujcie więc w sobie dar życia, ale również każdy, nawet najdrobniejszy talent - choćby ten sportowy. Pamiętajcie, że życiodajny jest tylko ten dar, którym dzielimy się z bliźnim”.

Serdeczne podziękowania składamy wspomnianemu już dr. Wiesławowi Pięcie, a także sportowemu opiekunowi częstochowskich kleryków Januszowi Haszczowi, który z wielkim zapałem angażuje się w przygotowanie rozgrywek oraz prowadzi dla alumnów zajęcia z wychowania fizycznego. Na wyróżnienie zasługuje szczególnie kl. Michał Sokalski, prezes seminaryjnego AZS, który każdy szczegół imprezy dopiął na ostatni guzik. Na pewno przyszłoroczne mistrzostwa zgromadzą jeszcze więcej zawodników i dostarczą przynajmniej tyle samo wrażeń, co te zakończone niedawno. Ich patronem medialnym, jak zwykle, będzie „Niedziela”.

2014-11-25 14:59

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Karol Porwich

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję