Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wręczono Cieszynianki

Niedziela bielsko-żywiecka 48/2014, str. 6

[ TEMATY ]

nagroda

UM Skoczów

Nagrodzeni Cieszyniankami

Nagrodzeni Cieszyniankami

Co roku powiat cieszyński nagradza zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego. Osoby, które szczególnie zasłużyły się dla gmin regionu cieszyńskiego, od 1997 r. są nagradzane tzw. laurami Ziemi Cieszyńskiej – Srebrną oraz Honorową Złotą Cieszynianką.

Tegoroczna gala z wręczeniem statuetek organizowana przez Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej, tradycyjnie odbyła się 11 listopada w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Składała się na nią uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej oraz wręczenie statuetek i występy artystyczne.

– Dzisiaj patrzymy na ludzi, którzy wyznaczają nowe standardy i kierunki, którzy pokazują nam, jak możemy współcześnie żyć, dawać przykład, cieszyć się naszą pasją i pracą i zarażać tą pasją innych – powiedział o laureatach starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk, otwierając uroczystość.

Reklama

Srebrna Cieszynianka jest wręczana od 18 lat. Otrzymują ja osoby zaangażowane w prace społeczne, rozwój i promocję regionu cieszyńskiego, które wyróżniają się osiągnięciami w działalności kulturowej, samorządowej czy społecznej.

W tym roku Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymali dwaj księża: ks. kan. Leopold Zielasko za szczególne osiągnięcia dla Śląska Cieszyńskiego w sferze społecznej oraz wkład w promocję regionu, i ks. prał. Alojzy Zuber za wieloletnią i owocną pracę duszpasterską, kulturową i społeczną na rzecz gminy Skoczów. A oprócz nich osoby świeckie: gmina Brenna – Zofia Chrapek, Chybie – Jan Puchałka, Cieszyn – Halina Sajdok-Żyła, Dębowiec – Jan Wojnar, Goleszów – Andrzej Lacel, Hażlach – Zygmunt Wawrzyczek, Istebna – Jan Waszut, Jaworze – Eryka Binek-Pytlowany, Strumień – Marian Górnik, Ustroń – Dorota Kohut, Wisła – Jerzy Kufa, Zebrzydowice – Helena Wawrzyczek

Oprócz srebrnych, przyznano również Honorową Złotą Cieszyniankę. Otrzymał ją Krzysztof Wójtowicz ze Strumienia za wkład w dziedzinie kultury, aktywność pedagogiczną i społeczną.

Rozdaniu laurów towarzyszył koncert przygotowany przez artystów z Gminy Goleszów. Przed publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Goleszów” pod kierownictwem Barbary Gacek. A uczniowie gimnazjum pod kierownictwem Weroniki Glajc i Aliny Kubaszczyk przygotowali program słowno-muzyczny pt. „Historia… i wiesz kim jesteś dziś”. Publiczność wysłuchała również Orkiestry Kameralnej pod kierunkiem Jeana Clauda Hauptmanna.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książki, dyskusje, warsztaty – ruszają Targi Wydawców Katolickich

[ TEMATY ]

nagroda

targi

Artur Stelmasiak

Blisko 130 oficyn książkowych zaprezentuje swoją ofertę podczas 21. Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli 16-19 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Szczególną atrakcją tegorocznej edycji będzie Salon Stolicy Apostolskiej, który zaprezentuje m.in. fragment rękopisu "Boskiej Komedii" Dantego. W namiocie "Muza Dei" będzie można uczestniczyć w warsztatach dla blogerów.

Spotkania autorskie, prezentacje, debaty i promocje odbędą się także w specjalnym namiocie w pobliżu Arkad Kubickiego. "Poprzednie edycje naszych Targów ukazały, że to dobre miejsce dla naszej wciąż rozwijającej się imprezy targowej" – ocenia ks. Roman Szpakowski, organizator imprezy i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję