Reklama

Niedziela Podlaska

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Łochowie odsłonięty i poświęcony

Niedziela podlaska 48/2014, str. 4

[ TEMATY ]

pomnik

Ks. Artur Płachno

Pomnik Ignacego Paderewskiego w Łochowie

Pomnik Ignacego Paderewskiego w Łochowie

Łochów i okolice są związane z osobami Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego żony Heleny. Cztery lata temu powstał zamysł zbudowania monumentu, przypominającego tę niezwykłą postać z czasów II Rzeczypospolitej. Ostatecznie zajął się nim Komitet Budowy pod kierunkiem Andrzeja Suchenki.

Odsłonięcia pomnika przedstawiającego popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, pod którym widnieją jego słowa: „Uwielbiam muzykę, ale jeszcze bardziej kocham moją Ojczyznę”, w Narodowe Święto Niepodległości dokonali symbolicznie mieszkańcy Łochowa i goście, a poświęcił go biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

Odpowiedzialność za Ojczyznę

W homilii podczas Eucharystii, celebrowanej w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele parafialnym, Ksiądz Biskup powiedział, że musimy prosić Boga, aby przymnożył nam wiary. Zaś abyśmy umieli żyć w wolności, potrzebna jest nam pomoc Boga. Obecność Boga daje natomiast gwarancję, że będziemy zdolni żyć według Jego nauki, że będą pokój i bezpieczeństwo, a codzienne życie będzie godne. Podkreślił też, że każdy z nas jest za to odpowiedzialny. Przypomniał, iż Polska straciła niepodległość dlatego, że stała się krajem słabym z przyczyn politycznych i gospodarczych, a także sporów i niezgody. Największym bowiem przeciwnikiem staje się ten, kto odgadnie, że kraj jest słaby – podkreślił bp Pikus.

Świadomość historyczna

Proboszcz parafii ks. Ryszard Nicpoń powiedział, że Polacy w czasach zaborów zrozumieli, że trzeba działać i tworzyć własne struktury państwowości niepodległej Ojczyzny. Powiedział też, że na czele postaci historycznych z czasu odzyskiwania niepodległości przez Polskę stali m.in: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. Aby świadomość historyczna towarzyszyła nam na co dzień, władze samorządowe zdecydowały, aby postawić obelisk poświęcony związanemu z tym rejonem Ignacemu Janowi Paderewskiemu. „Znany był on na świecie jako pianista i kompozytor, to mu jednak nie przeszkodziło, a wręcz ułatwiło zaangażowanie się w odbudowę niepodległej Polski. Został premierem i ministrem spraw zagranicznych. Godził zwaśnionych, przyczynił się do uznania niepodległej Polski na mapach świata, a swoje działanie tak organizował, aby wspierać biednych rodaków” – powiedział.

Reklama

Zasługi i cechy charakteru tego wielkiego Polaka, potrafiącego wybić się ponad podziały polityczne, a przez swe zdolności i mądrość być też wielkim ambasadorem Polski, poświęcając dla niej wszystko, aby była silna, wolna i godna, przypomnieli także w swych przemówieniach burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł oraz starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Podkreślili oni, że chociaż związki Ignacego Jana Paderewskiego z tym terenem są znaczące, to jednak był on często pomijany w świadomości tutejszych mieszkańców. Przekazał on nie tylko dziedzictwo materialne w postaci dworku i ziemi, ale też kulturowe z przesłaniem życiowym. Należał bowiem do rzadkiej grupy polityków, którzy od siebie dają dla ojczyzny, a nie od ojczyzny wydzierają dla siebie.

Uczestnicy uroczystości

Eucharystię koncelebrowali ks. Henryk Boguszewski – rodak łochowski, pracujący od wielu lat w Moskwie, oraz ks. Krzysztof Małachowski z ośrodka Nadliwie w diecezji warszawsko-praskiej. Na uroczystości przybyli także: inni duchowni z parafii dekanatu łochowskiego, przedstawiciel parlamentu, przedstawiciele władz samorządowych z Ukrainy, współtwórca pomnika, grupa młodzieży, reprezentacje szkół oraz mieszkańcy Łochowa i goście. Obecne były też liczne poczty sztandarowe, orkiestra dęta z Liwa oraz grupa muzyczna pod kierunkiem ks. Marka Wróbla, proboszcza z Budzisk.

Po uroczystości odbyło się pod pomnikiem wspólne patriotyczne śpiewanie oraz miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta w Łochowie.

2014-11-27 10:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest porozumienie z burmistrzem Jersey City!

Golubiewski: "Pomnik zostaje na wybrzeżu 60 metrów od miejsca gdzie się teraz znajduje".

Pomnik Katyński w Jersey City zostaje na wybrzeżu 60 metrów od miejsca, gdzie teraz się znajduje – informuje konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. To efekt porozumienia zawartego z burmistrzem miasta Stevenem Fulopem.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki obóz Auschwitz – miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi

2023-01-27 07:21

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Adobe.Stock

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy – mówi były więzień

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy –
mówi były więzień

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Historycy centrum badań w Muzeum Auschwitz dr Jacek Lachendro i dr Piotr Setkiewicz wskazali, że obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany - w rezultacie obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję