Reklama

Niedziela Podlaska

Siemiatycze

Bogu i Polsce

Niedziela podlaska 48/2014, str. 6

[ TEMATY ]

bieg

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Bogate były w Siemiatyczach tegoroczne obchody dnia odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada. W mieście udekorowanym w biało-czerwone barwy już w nocy wyruszyła Sztafeta Niepodległości „Bogu i Polsce”. 11-godzinne biegi rozpoczęły się o godz. 1, pierwsi na bieżni byli dorośli, w dzień do biegających dołączyła młodzież, a także dzieci. Ze stadionu sztafeta przebiegła w finałowej paradzie ulicami Siemiatycz. Sportowcy w białych i czerwonych koszulkach, tworząc żywą flagę narodową, dołączyli do mieszkańców zgromadzonych przy obelisku Niepodległości.

Mieszkańcy modlili się za ojczyznę podczas nabożeństwa w cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji ojczyzny odprawiono Mszę św. udziałem pocztów sztandarowych, delegacji zakładów pracy oraz przedstawicieli duchowieństwa i władz. Widoczne były biało-czerwone kokardy, które mieszkańcy coraz licznej noszą w czasie świąt narodowych. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Stanisław Ulaczyk, który powitał wszystkich kochających Polskę. „Przyszliśmy do tej wiekowej świątyni pamiętającej lata chwały Rzeczypospolitej, lata jej niewoli i jej radość z zrzucenia kajdanów rozbiorowych, by Panu Bogu, który tu zamieszkał, podziękować za wolność, za niepodległość, za suwerenność naszej ojczyzny, która ma na imię Polska”. Kapłan przypominał o wydarzeniach w naszej historii, o których przez lata nie było wolno mówić. Zwracając się do zebranych, podkreślał, jak ważna jest pamięć, dzięki której przetrwał nasz naród i dziś możemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Mówiąc o historii miasta, wspominał postać księżnej Anny Jabłonowskiej i jej wkład w rozwój Siemiatycz. Podkreślał też, jak ważne jest poczucie tożsamości narodowej: „Naród jest nie tylko wielkim, chociaż pośrednim wychowawcą każdego człowieka, każdy wychowuje się w rodzinie na tych treściach i wartościach, jakie składają się na całość kultury danego narodu”.

Reklama

Po Eucharystii wierni przeszli pod obelisk Niepodległości przy ul. Legionów Piłsudskiego. Na czele pochodu podążali kawalerzyści ze Stowarzyszenia Szwadron, które od kilku lat bierze udział w uroczystościach patriotycznych i czynnie włącza się w życie społeczne Siemiatycz. Dalej maszerowały przedszkolaki z biało-czerwonymi balonikami, następnie poczty sztandarowe, delegacje i pozostali uczestnicy uroczystości. Pochód zatrzymał się na pl. Jana Pawła II, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.

Pod obeliskiem do uczestników uroczystości dołączyli sportowcy biegnący w sztafecie „Bogu i Polsce”. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił burmistrz Piotr Siniakowicz. Następnie złożono kwiaty pod obeliskiem, a orkiestra OSP zaprezentowała kompozycję melodii legionowych. Na zakończenie tej części uroczystości swe niezwykłe umiejętności zaprezentowali kawalerzyści z grupy „Szwadron”.

W dalszej części spotkania na program artystyczny pt. „Pisk Białego Orła” zaprosili uczniowie Szkoły Muzycznej, którzy zaprezentowali swoje liczne talenty, pokazując, że potrafią nie tylko śpiewać i grać na instrumentach. Świetnie odnaleźli się w roli aktorów w poruszającej opowieści o losach Polski i Polaków. Po południu mieszkańców Siemiatycz czekał jeszcze koncert „Tobie, Ojczyzno…”. Tym razem uczniowie Szkoły Muzycznej wystąpili wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłodzko: pierwszy „Bieg do Serca” w diecezji świdnickiej

[ TEMATY ]

bieg

Josiah Mackenzie / Foter.com / CC BY

Ponad 420 osób wzięło udział 12 kwietnia w pierwszym „Biegu do Serca”, w niedzielę Bożego Miłosierdzia, w Kłodzku i Boguszynie. Do akcji włączyło się 40 osadzonych z Zakładu Karnego w Kłodzku, którzy biegli po deptaku więziennym.

Bieg na dystansie 4,5 km rozpoczął się o godz. 14.00 przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Głównym cele tego wydarzenia, było uczczenie Bożego Miłosierdzia, lepsze poznanie Boga i budowanie z Nim relacji oraz bezpośrednie przygotowanie diecezji świdnickiej do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

2023-01-26 20:47

[ TEMATY ]

sejm

ceny

ciepło

PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję