Reklama

Niedziela Podlaska

Siemiatycze

Bogu i Polsce

Niedziela podlaska 48/2014, str. 6

[ TEMATY ]

bieg

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Bogate były w Siemiatyczach tegoroczne obchody dnia odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada. W mieście udekorowanym w biało-czerwone barwy już w nocy wyruszyła Sztafeta Niepodległości „Bogu i Polsce”. 11-godzinne biegi rozpoczęły się o godz. 1, pierwsi na bieżni byli dorośli, w dzień do biegających dołączyła młodzież, a także dzieci. Ze stadionu sztafeta przebiegła w finałowej paradzie ulicami Siemiatycz. Sportowcy w białych i czerwonych koszulkach, tworząc żywą flagę narodową, dołączyli do mieszkańców zgromadzonych przy obelisku Niepodległości.

Mieszkańcy modlili się za ojczyznę podczas nabożeństwa w cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji ojczyzny odprawiono Mszę św. udziałem pocztów sztandarowych, delegacji zakładów pracy oraz przedstawicieli duchowieństwa i władz. Widoczne były biało-czerwone kokardy, które mieszkańcy coraz licznej noszą w czasie świąt narodowych. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Stanisław Ulaczyk, który powitał wszystkich kochających Polskę. „Przyszliśmy do tej wiekowej świątyni pamiętającej lata chwały Rzeczypospolitej, lata jej niewoli i jej radość z zrzucenia kajdanów rozbiorowych, by Panu Bogu, który tu zamieszkał, podziękować za wolność, za niepodległość, za suwerenność naszej ojczyzny, która ma na imię Polska”. Kapłan przypominał o wydarzeniach w naszej historii, o których przez lata nie było wolno mówić. Zwracając się do zebranych, podkreślał, jak ważna jest pamięć, dzięki której przetrwał nasz naród i dziś możemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Mówiąc o historii miasta, wspominał postać księżnej Anny Jabłonowskiej i jej wkład w rozwój Siemiatycz. Podkreślał też, jak ważne jest poczucie tożsamości narodowej: „Naród jest nie tylko wielkim, chociaż pośrednim wychowawcą każdego człowieka, każdy wychowuje się w rodzinie na tych treściach i wartościach, jakie składają się na całość kultury danego narodu”.

Reklama

Po Eucharystii wierni przeszli pod obelisk Niepodległości przy ul. Legionów Piłsudskiego. Na czele pochodu podążali kawalerzyści ze Stowarzyszenia Szwadron, które od kilku lat bierze udział w uroczystościach patriotycznych i czynnie włącza się w życie społeczne Siemiatycz. Dalej maszerowały przedszkolaki z biało-czerwonymi balonikami, następnie poczty sztandarowe, delegacje i pozostali uczestnicy uroczystości. Pochód zatrzymał się na pl. Jana Pawła II, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.

Pod obeliskiem do uczestników uroczystości dołączyli sportowcy biegnący w sztafecie „Bogu i Polsce”. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił burmistrz Piotr Siniakowicz. Następnie złożono kwiaty pod obeliskiem, a orkiestra OSP zaprezentowała kompozycję melodii legionowych. Na zakończenie tej części uroczystości swe niezwykłe umiejętności zaprezentowali kawalerzyści z grupy „Szwadron”.

W dalszej części spotkania na program artystyczny pt. „Pisk Białego Orła” zaprosili uczniowie Szkoły Muzycznej, którzy zaprezentowali swoje liczne talenty, pokazując, że potrafią nie tylko śpiewać i grać na instrumentach. Świetnie odnaleźli się w roli aktorów w poruszającej opowieści o losach Polski i Polaków. Po południu mieszkańców Siemiatycz czekał jeszcze koncert „Tobie, Ojczyzno…”. Tym razem uczniowie Szkoły Muzycznej wystąpili wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bieg dla Wyklętych

W niedzielę poprzedzającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu Stowarzyszenie Odra-Niemen zorganizowało druga już edycję Biegu Wilczym Tropem. Bieg był jedną z wielu form upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Wystartowało ponad 300 zawodników, najmłodszy miał 4 a najstarszy 75 lat. Uczestnicy dumnie prezentowali koszulki startowe: z wyraźnymi sylwetkami Wyklętych, znanymi coraz powszechniej wizerunkami ich postaci. Wyraźnie też widać na koszulkach pseudonimy i nazwiska: Lalek, Feluś, Młot, Krzysztof, Warszyc, Nil, Ragner, Orlik, Żelazny.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję