Reklama

Niedziela Małopolska

Czas na zmiany

Niedziela małopolska 48/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Kraków

miasto

Małgorzata Cichoń

Tytuł ten zapewne wielu z nas kojarzyć się będzie z wyborami samorządowymi. Jakakolwiek władza zostanie wybrana – czy dotychczasowa, czy nowa – musi wprowadzić jakieś zmiany. Bo te zmiany są potrzebne, choćby dla samej higieny psychicznej rządzących i obywateli. A że zmian potrzeba – widać gołym okiem. Wybory przejdą, a problemy do rozwiązania pozostaną, tak jak ma to miejsce z lokalami promującymi niemoralność w centrum Krakowa. Kard. Stanisław Dziwisz w liście do wiernych zwracał uwagę na to, że Kraków dziś staje się symbolem rozpusty. Czy tak ma wyglądać stolica Miłosierdzia Bożego w przededniu Światowych Dni Młodzieży? To oczywiście problem nie tylko w wymiarze religijnym. Nawet środowiska feministyczne, chcąc dostrzec prawdziwe dobro kobiet, mogłyby powalczyć choć trochę o godność dziewczyn, które decydują się na taką poniżającą „pracę”, która bez wątpienia odciśnie ślad na całym ich życiu.

Aby wprowadzać zmiany, potrzeba odwagi. Dotyczy to spraw wagi państwowej, lokalnych, ale i osobistych. Ta odwaga potrzebna jest nam po to, aby być „zimnym albo gorącym”, czyli jednoznacznym. Męstwo zaś jest jednym z darów Ducha Świętego, o który możemy prosić dobrego Boga.

Tę odwagę otrzymał także św. Józef, którego życie zmieniło się tak diametralnie, kiedy dowiedział się, że Maryja nosi pod swoim sercem Dzieciątko. O tej odwadze św. Józefa będziemy mogli usłyszeć podczas rekolekcji akademickich, które 30 listopada o godz. 19 rozpoczną się w kościele św. Marka w Krakowie. „Józefie, synu Dawida, nie bój się...” – to temat rozważań, jakie poprowadzi duszpasterz akademicki UPJPII, ks. Lucjan Bielas.

Reklama

Ks. Bielas wyjaśnia, dlaczego postać św. Józefa jest tak ważna w dzisiejszej rzeczywistości: – Józef nie sięgał po tłumaczenie, że ma za mało środków, by podjąć odpowiedzialność za swoją rodzinę. On – prosty cieśla – zaopiekował się Dzieciątkiem i Maryją i ochronił ich przed niebezpieczeństwem zagrażającym im ze strony Heroda. Jak to dobrze, że św. Józef wrócił do kanonu! – cieszy się kapłan.

Niech zatem św. Józef wprowadza nas w rozpoczynający się Adwent i czas zmian we wszystkich przestrzeniach naszego życia – osobistych, społecznych, krakowskich...

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Recydywa afery na bemowie?

Niedziela warszawska 48/2014, str. 4

[ TEMATY ]

miasto

Artur Stelmasiak

Na Bemowie wygrał komitet byłego burmistrza Jarosława Dąbrowskiego. Mieszkańcy dzielnicy wybrali skompromitowane osoby, które niebawem mogą zasiąść na ławie oskarżonych

O Dąbrowskim zrobiło się głośno, gdy wybuchła tzw. afera bemowska. – Śledztwo nadal trwa. Nie zakończy się zbyt szybko, bo postępowanie jest wielowątkowe – mówi „Niedzieli” prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej. – Nawet pan Dąbrowski nie został jeszcze przesłuchany, bo logika tego postępowania wskazuje na to, że będzie on zeznawał na samym końcu.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję