Reklama

Niedziela Lubelska

Zakonny alfabet

Od A jak Albertynki po Z jak Zmartwychwstanki rozciąga się cała panorama zgromadzeń zakonnych, obecnych w naszej archidiecezji przez modlitwę i apostolską pracę. Tworzy ją kilkadziesiąt zgromadzeń żeńskich i kilkanaście męskich. To setki kobiet i mężczyzn, zakochanych w Bogu i z miłością służących bliźnim. W prostych habitach przemierzają wielkomiejskie ulice i wiejskie dróżki, budząc zaciekawienie i wdzięczność.

Rok Życia Konsekrowanego, który rozpoczyna się w 1. niedzielę Adwentu, jest okazją, by ukazać światu piękno i głębię życia zakonnego. „Pragniemy z mocą pokazać światu, ile wśród nas jest świętości i żywotności; jak wiele jest świętości ukrytej w naszych domach i klasztorach” – powiedział papież Franciszek. Zachęceni przez Ojca Świętego do odkrywania skarbów ukrytych w klasztorach, w roku poświęconym życiu zakonnemu będziemy starali się na naszych łamach ukazywać bogactwo życia osób konsekrowanych, wpisanych w krajobraz naszej diecezji. Panoramę tworzą aż 44 zgromadzenia żeńskie i kilkanaście męskich. Perłą wśród nich jest klasztor kontemplacyjny sióstr karmelitanek w Dysie. W niemal setce domów zakonnych, rozsianych od Krasnegostawu i Żułowa po Lubartów, od Chełma po Puławy i Kraśnik, mieszka aż 598 sióstr, które na drodze rad ewangelicznych niosą Chrystusa światu. Rozmodlone w klasztornych kaplicach, roześmiane wśród katechizowanych dzieci, pochylone nad cierpiącymi w szpitalach i domach opieki, czy rozśpiewane przy kościelnych organach – jaśnieją Bożym światłem.

Zapraszamy zatem do wędrówki zakonnym szlakiem naszej diecezji (pierwsza prezentacja już za tydzień), a nade wszystko do modlitwy za tych, którzy ukochali Boga ponad wszystko.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostry Sercanki w Orli

Niedziela podlaska 16/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

zakony

rok życia konsekrowanego

Zdjęcia ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Społecznego w Orli

Orla, 1926 r. Kurs kroju dla dziewcząt

Orla, 1926 r. Kurs kroju dla dziewcząt

Sytuacja kościoła w XIX wieku na obszarze Królestwa Polskiego była niezwykle trudna. Pogorszyła się drastycznie po upadku powstania listopadowego. Car Mikołaj I przystąpił do rusyfikacji ziem polskich i uszczuplania praw katolików, a liczni duchowni podlegali represjom. Zostało zamkniętych ponad 200 domów zakonnych. Powstanie styczniowe w 1863 r., do którego przystąpiło wielu księży diecezjalnych i zakonnych, ściągnęło na kraj i Kościół najsurowsze represje. Wielu biskupów skazano na wygnanie, a wielu księży stracono. Skasowano też niemal wszystkie klasztory. Zniesiono te, w których przebywało na stałe mniej niż 8 osób, i te, które podejrzewano o sympatię dla powstania. Po ukazie carskim z 1864 r. pozostało jedynie 25 klasztorów męskich i 10 klasztorów żeńskich ze 140 zakonnicami.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - na Francję Polska w podobnym składzie co na Meksyk

2022-12-04 14:51

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polska w meczu z Francją w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze wystąpi niemal w takim samym składzie, co w fazie grupowej z Meksykiem. Jedyną zmianą jest obecność Przemysława Frankowskiego w miejsce Nicoli Zalewskiego. Początek spotkania o godzinie 16.00.

Robert Lewandowski wystąpi po raz 138. w reprezentacji, a po raz 103. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka będzie to 98. mecz w kadrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję