Reklama

Niedziela Legnicka

Niedziela Chrystusa Króla w Legnicy

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w legnickiej katedrze w dniu swojego patronalnego święta modliły się delegacje oddziałów Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych. Modlitwie przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.

W przygotowanie Liturgii zaangażowali się reprezentanci poszczególnych stowarzyszeń. W homilii bp Cichy przypomniał, że Chrystusa Króla próbuje się przedstawiać na wiele różnych sposobów. Chrystusowi Królowi są poświęcane obrazy, rzeźby czy też produkcje filmowe. Ksiądz Biskup nawiązał też do osobistych wspomnień, kiedy przed kilkunastu laty miał okazję uczestniczyć w spotkaniu biskupów w Meksyku. Obok oficjalnych obrad odwiedził jedną z biedniejszych parafii, w której brakowało ludziom wiele do normalnego życia, ale biskup miejsca chwalił tę parafię za niezwykłe bogactwo duchowe. Działało w niej ok. 20 stowarzyszeń i wspólnot, które gromadziły dzieci, młodzież i dorosłych. – Kiedy stamtąd wyjeżdżaliśmy, mieszkańcy żegnali nas zawołaniem: „Chrystus Król i Maryja Królowa” – wspominał kaznodzieja. – Widać było, jak żyją wiarą w Chrystusa, swojego Króla, i na co dzień starają się Jemu służyć. To było dla nas świadectwem, że oni poważnie przygotowują się na ten szczególny egzamin, który będziemy musieli zdać przed Chrystusem Królem na Sądzie Ostatecznym.

Nawiązując do Ewangelii, mówił: – Słowo Boże mówi nam, że Chrystus Król będzie nas sądził nie z tego, ile się modliliśmy, cośmy napisali, cośmy powiedzieli, ale z tego, co uczyniliśmy. „Chrystus, Król miłości” – jak pisał św. Jan od Krzyża – będzie nas sądził z miłości. Jako przedstawiciele różnych stowarzyszeń i ruchów, starajmy się jak najlepiej przygotować do tego wydarzenia, aby zdać egzamin z miłości – mówił Ksiądz Biskup.

Bp Cichy przypomniał też osoby, które patronują poszczególnym stowarzyszeniom. Dla AK jest to bł. Stanisław Kostka Starowieyski, KSM – bł. Karolina Kózkówna, a dla ERM – bł. Imelda Lambertini. O tej ostatniej błogosławionej, pochodzącej z Bolonii, Ksiądz Biskup przypomniał, że podjął starania o pozyskanie jej relikwii. Jednak ostatni okres w jego życiu, związany z zakończeniem pracy jako biskupa diecezjalnego, sprawił, że nie udało się zrealizować tego przedsięwzięcia do końca.

Reklama

– Można jeszcze wyliczać wielu innych świętych i błogosławionych, którzy budowali tu na ziemi królestwo Chrystusowe, ale do nich mamy dołączyć dzisiaj i my. Nie tylko przedstawiciele Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży czy też Eucharystycznego Ruchu Młodych, lecz wszyscy tu zgromadzeni. Wszyscy mamy to królestwo budować, nie tylko powtarzać w codziennej modlitwie „przyjdź królestwo Twoje”, ale budować naszą modlitwą, zaangażowaniem, pomocą wobec drugich, potrzebujących. Byśmy z rękoma pełnymi dobrych uczynków mogli stanąć przed Chrystusem, Królem miłości, i zdać egzamin z naszego życia w naśladowaniu Jego postawy – apelował bp Cichy.

Wśród uczestników Liturgii był ks. prał. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski, który przybył tego dnia do Legnicy na zaproszenie Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej, mającej doroczne spotkanie, z wykładem pt.: „Jak aktywnie głosić Dobrą Nowinę w Internecie”.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaka korona dla Chrystusa?

Niedziela podlaska 47/2020, str. I

[ TEMATY ]

Chrystus Król

uroczystość Chrystusa Króla

Archiwum parafii

Figura Chrystusa Króla w centrum świątyni

Figura Chrystusa Króla w centrum świątyni

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 r., porównując z innymi, jest dość młoda, lecz w swej treści teologicznej, od zawsze istniejąca w wierze Kościoła.

W czasie przemian społecznych i politycznych, dewaluacji, a nawet zupełnego odrzucania monarchii, Kościół wskazuje na Chrystusa Króla.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Tryb.: 45. Męski Publiczny Różaniec ulicami miasta

2022-12-04 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W pierwszą sobotę adwentu  już po raz 45. odbył się Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. We wspólnej modlitwie wzięło udział niemal 60 mężczyzn. Wydarzenie wpisało się w obchodzony w tych dniach Jubileusz 100-lecia parafii pw. św. Jacka i św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję