Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rozpoczyna się Rok Życia Konsekrowanego

Rok Życia Konsekrowanego to bardzo dobra okazja, by dzielić się pięknem życia zakonnego

Niedziela rzeszowska 48/2014, str. 1

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Archiwum Junioratu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi

Już w listopadzie 2013 r. papież Franciszek ogłosił zamiar ustanowienia roku 2014-15 Rokiem Życia Konsekrowanego. Uroczystego otwarcia Roku Życia Konsekrowanego papież Franciszek dokona w Bazylice św. Piotra w Rzymie, w pierwszą niedzielę Adwentu, 30 listopada br., zaś jego zakończenie przewidziane jest na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2016 r.

Zaproszenie do katedry

W diecezji rzeszowskiej ten czas również zostanie w sposób uroczysty rozpoczęty. Rok Życia Konsekrowanego zainauguruje pasterz diecezji bp Jan Wątroba w pierwszą niedzielę Adwentu (30 listopada) w katedrze podczas Mszy św. o godz. 15. Do udziału w tej uroczystości niech czują się zaproszeni wszyscy wierni, ale przede wszystkim ojcowie, bracia i siostry zakonne pracujące na terenie diecezji rzeszowskiej.

Konsekrowani w diecezji

Na obszarze naszej diecezji istnieją zarówno zakony i zgromadzenia męskie oraz żeńskie o charakterze kontemplacyjnym, kontemplacyjno-czynnym, jak i apostolskim. Na uwagę zasługują też indywidualne formy życia zakonnego, takie jak: dziewice konsekrowane, wdowy konsekrowane, czy pustelnicy. Obecne są także Instytuty świeckie. W diecezji jest 328 sióstr zakonnych żyjących w 65 domach zakonnych, 114 ojców zakonnych zgromadzonych w 13 domach zakonnych oraz 9 braci zakonnych. Na terenie diecezji znajdują się domy prowincjalne, domy formacji początkowej: postulatu i nowicjatu. Zgodnie ze swoimi charyzmatami, ojcowie i siostry zakonne pełnią owocną posługę na polu duszpasterskim, wychowawczym, opiekuńczym, charytatywnym i naukowym. Można więc mówić o znaczącym wkładzie osób zakonnych naszej diecezji w życie wielu wspólnot. W Roku Życia Konsekrowanego należy bardziej zauważyć ten materialny i duchowy dorobek, uwypuklić go, a przede wszystkim dziękować za niego Bogu oraz podjąć osobistą refleksję nad tym szczególnym powołaniem i jego wyzwaniami w kontekście Kościoła i współczesnego świata.

Ukazać piękno życia zakonnego

Życie powołanych musi z jednej strony pociągać – zwłaszcza ludzi młodych – swoją świeżością, radością, naturalnością i autentycznością, a z drugiej tajemniczością, która wyrasta z zaślubin z Jezusem i Kościołem oraz wyraża się w duchowej głębi. Świat na tyle będzie pięknie myślał i mówił o życiu zakonnym, na ile spotka pięknych i pięknie żyjących zakonników i siostry zakonne. Rok Życia Konsekrowanego to bardzo dobra okazja, by dzielić się pięknem życia zakonnego we wspólnocie zakonnej, w parafii, w bezpośrednich spotkaniach z drugim człowiekiem, a także przez media. Ochotnym sercem podejmijmy ten wysiłek, a cały lud będzie odnosił się do nas życzliwie. Pan zaś będzie przymnażał nam codziennie tych, którzy będą dostępowali zbawienia (por. Dz 2, 47).

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w diecezji

Niedziela sandomierska 50/2014, str. 1

[ TEMATY ]

zakony

rok życia konsekrowanego

Adam Stachowicz

Siostry składają, w imieniu swych domów zakonnych, duchowe postanowienia na Rok Życia Konsekrowanego

Siostry składają, w imieniu swych domów zakonnych,
duchowe postanowienia na Rok Życia Konsekrowanego

W wigilię I Niedzieli Adwentu w bazylice sandomierskiej miało miejsce rozpoczęcie diecezjalnego Roku Życia Konsekrowanego. Na modlitwie zgromadziły się wspólnoty zakonne z terenu całej diecezji. Wspólnej modlitwie, podczas której sprawowano Mszę św. wraz z modlitwą Nieszporów, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zwracając się do osób konsekrowanych wskazał na osoby zakonne, jako znaki działania Ducha Świętego, który jak ogień ma oczyszczać i rozpalać ludzi wierzących. – Można wypełniać skrupulatnie wskazania Ewangelii i dać się jej porwać, poprowadzić z zamkniętymi oczami. Można okazjonalnie poświęcać Bogu swój czas i siły, albo oddać Mu całkowicie swoje życie. Różne są sposoby wypełniania chrześcijańskiego powołania, a przynależność do jakiegoś stanu w Kościele (duchownego, zakonnego, świeckiego), niekoniecznie musi odgrywać determinującą rolę. Zakony wierne charyzmatowi otrzymanemu od swoich założycieli i reformatorów, wnoszą jednak do życia Kościoła tę iskrę, ogień Ducha Świętego. Ogień, który oczyszcza i rozpala serca Ludu Bożego. Wszyscy potrzebujemy tego żaru, tego ożywczego płomienia – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz. – Dlatego modlimy się o powołania zakonne oraz za wszystkich, którzy wybrali drogę życia konsekrowanego. I prosimy was, drodzy Ojcowie, Księża, Bracia i Siostry, bądźcie wierni waszemu charyzmatowi zakonnemu tak w wymiarze osobistym, jak i wspólnotowym. Pielęgnujcie go, gdyż on jest skarbem całego Kościoła świętego. To przyniesie odrodzenie dla waszych wspólnot i dla nas wszystkich – podkreślał Ksiądz Biskup.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność i nadzieja. Złoty jubileusz Ruchu Światło-Życie

2022-12-02 08:11

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła po Soborze Watykańskim II. Założyciel dzieła, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, włączył w nie ludzi różnego wieku i stanu: dzieci, młodzież, dorosłych, małżeństwa, kapłanów, osoby życia konsekrowanego. Zadaniem oazy jest ukształtowanie dojrzałych chrześcijan, gotowych służyć Bogu i człowiekowi w Kościele i ojczyźnie. Szczególnym miejscem na mapie Ruchu jest Lublin, gdzie do połowy lat 70. XX wieku mieszkał i pracował ks. Franciszek Blachnicki. Tu idee zrodzone w sercu założyciela przekładały się na konkretne działania duszpasterskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję