Reklama

Niedziela Sandomierska

Rok w duszpasterstwie

Właśnie rozpoczyna się nowy rok duszpaterski. Jak będzie on wyglądał w naszej diecezji? Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie?

Jubileusze parafialne

800 lat to długi okres czasu. A takie właśnie jubileusze będą świętować dwie wspólnoty parafialne: w Gawłuszowicach i w Tarnobrzegu Wielowsi. Ks. Witold Szczur, proboszcz Gawłuszowickiej parafii, informuje nas: – Rok jubileuszowy potrwa do 22 listopada przyszłego roku. Głównym punktem obchodów będzie uroczystość odpustowa ku czci św. Wojciecha. Wśród licznych wydarzeń należy zauważyć przeprowadzenie sympozjum o parafii, misje parafialne, transmisję Radia Maryja i TV Trwam oraz audycję „Rozmowy niedokończone” prowadzoną z parafii. Ale także: Roraty o św. Wojciechu, koncert kolęd – rodzinne śpiewanie, Orszak Trzech Króli, piknik rodzinny, rajd rowerowy im. św. Wojciecha, rekolekcje Apostolstwa Dobrej Śmierci i inne – wylicza ks. Szczur.

Natomiast taki sam jubileusz 15 marca rozpocznie wspólnota parafialna z Tarnobrzega Wielowsi. Ks. proboszcz Dariusz Woźniczka wyjaśnia: – Uroczystości potrwają do 29 września. Będzie to rok szczególnej łaski Bożej dla parafian, którzy będą mogli także doświadczyć miłości i miłosierdzia Boga zyskując odpusty, przeżywając parafialne misje, uczestnicząc w liturgii w kościele, na cmentarzu i miejscu lądowania św. Jana Pawła II. Ponadto będzie to okazja do przypomnienia sobie historii i dziejów parafii naznaczonych wstawiennictwem świętych patronów: św. Gertrudy i św. Michała Archanioła. To też czas uświadomienia sobie wspólnej odpowiedzialności za parafię, która istnieje już 8 wieków – podkreśla Duszpasterz.

Rok Caritas

Rok obecny, w ramach przygotowania do Jubileuszu 200-lecia diecezji, da nam okazję do lepszego przyjrzenia się działalności diecezjalnej Caritas. Dyrektor Caritas, ks. Bogusław Pitucha, informuje: – Roczne obchody zostały podzielone na 4 etapy: pomoc dzieciom i młodzieży, pomoc ubogim rodzinom, pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym oraz pomoc osobom bezdomnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym – wylicza ks. Pitucha. – W wydarzenia tego roku wpisze się poświęcenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego w Bojanowie w Niedziele Miłosierdzia Bożego. Zakończenie Roku Caritas odbędzie się w Sandomierzu 12 czerwca, w 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście.

Reklama

Rok Życia Konsekrowanego

Przez najbliższe miesiące, pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”, będziemy przeżywać w łączności z całym Kościołem, Rok Życia Konsekrowanego, w duchu wdzięczności Bogu za dar osób konsekrowanych. Chcemy jednocześnie prosić o nowe, święte powołania, szczególnie przez wstawiennictwo św. Teresy od Jezusa, w Jej 500. rocznicę urodzin oraz św. Jana Bosko, przeżywając 200 lat od Jego narodzenia. Będzie wiele wydarzeń, organizowanych po to, abyśmy uświadomili sobie lepiej rolę osób konsekrowanych w Kościele oraz mogli poznać bogactwo ich charyzmatów i różnorodność dzieł, które prowadzą.

– W diecezji ten rok zawierzyliśmy Miłosierdziu Bożemu. Chcemy wsłuchując się w wykłady oraz konferencje przypominać sobie i wprowadzać w życie prawdę, że siostry modlitwą i pracą czynią Miłosierdzie – podkreśla s. Klara Radczak CFS, referentka diecezjalna ds. zakonów. Na początku roku w Sandomierzu spotkają się osoby życia konsekrowanego na diecezjalnym zlocie połączonym ze spotkaniem opłatkowym. Parafialny Dzień Życia Konsekrowanego będziemy obchodzić 1 lutego, czyli w przeddzień XIX Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, natomiast w samą uroczystość wspólnie razem będziemy mogli świętować w katedrze. Siostry zakonne mają również regularne spotkania formacyjne. Dodatkowym wydarzeniem będzie 15 maja pielgrzymka życia konsekrowanego do Janowa Lubelskiego, 5 września na Święty Krzyż i 17 października do Ostrowca Świętokrzyskiego. Dla wskazania na wołanie o nowe powołania kapłańskie i zakonne będzie zorganizowany diecezjalny Tydzień Życia Konsekrowanego w dniach 21-27 września. Zamknięcie Roku Życia Konsekrowanego w diecezji dokona się 2 lutego 2016 r.

Reklama

Wołanie o powołania

Warto tematowi powołania poświecić trochę czasu. Powołany to służący Bogu i ludziom. Osoba taka ma sama siebie uświęcać i do świętości prowadzić. Ks. Krystian Musiał wyjaśnia: – W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi ma problem z rozeznaniem swojej drogi życiowej. Wychodząc im naprzeciw został w diecezji powołany zespół referentów ds. powołań w rejonach duszpasterskich. Ich zadaniem jest pomagać młodym ludziom odkryć to do czego wzywa ich Bóg, aby towarzyszyć im w drodze ku rozeznaniu powołania. W ramach duszpasterstwa organizowane są dni skupienia i dni rozeznania powołania – podkreśla Ksiądz Referent. Z tym też związane są organizowane przez WSD w Sandomierzu „dni rozeznania powołania”. Najbliższe spotkania będą miały miejsce: 5-7 i 12-14 grudnia, oraz 16-18 stycznia i 13-15 marca 2015 r. Stałym elementem otwierania się Wyższego Seminarium Duchownego jest organizowany co roku Dzień Otwartej Furty. W tym roku wyjątkowo przesunięty na 2 maja i połączony z zakończeniem peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Oczywiście mówiąc o powołaniu należy przywołać uroczystości, w których alumni otrzymują posługi i święcenia, a szczególnie diakonat (9 maj) i prezbiterat (19 czerwiec).

Co u dzieci i młodzieży

Wszystkie ruchy i stowarzyszenia dziecięce oraz młodzieżowe planują dla swoich podopiecznych szkolenia, warsztaty czy wypoczynek. Duszpasterstwo zaprasza uczniów III klas gimnazjum na Święty Krzyż (22 maj), dzieci komunijne do Janowa Lubelskiego (30 maj), a maturzystów na Jasną Górę (26 i 27 marzec). Liturgiczna Służba Ołtarza jest zaproszona do Katedry (2 kwiecień), a kolejne XVIII już spotkanie młodych Diecezji Sandomierskiej odbędzie się w Staszowie (18 – 20 wrzesień). Duszpasterstwo organizuje również konkursy: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, Olimpiadę Teologii Katolickiej, Konkurs Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”.

Reklama

Światowy Dzień Młodzieży

Niecodziennym wydarzeniem w skali naszego kraju jest peregrynacji Symboli Światowych Dni Młodych. Od 19 kwietnia do 2 maja będziemy je gościć w diecezji. Uroczystości rozpoczną się na Świętym Krzyżu, a zakończą w Sandomierzu. Krzyż i Ikona Matki Bożej będą przemierzać kolejne dekanaty.

Inne działania duszpasterskie

W krajobraz duszpasterstwa diecezjalnego niewątpliwie mocno wpisuje się piesze pielgrzymowanie do Częstochowy. Z diecezji ruszamy w czterech kolumnach, by 12 sierpnia spotkać się na Jasnej Górze.

W tym roku wydział duszpasterski zaprasza diecezjan zaangażowanych w ruchach i stowarzyszeniach duszpasterskich do Sanktuarium na Świętym Krzyżu w dniu rozpoczynającym peregrynację Symboli Światowych Dni Młodych (19 kwietnia). Członków Róż Różańcowych do Ożarowa (3 października), a miłośników jazdy na rowerach na Rajd Papieski do Sandomierza (6 czerwca). Niewątpliwie popularność zdobywają również Marsze Trzech Króli, które odbędą się tradycyjnie w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Sandomierzu, Janowie Lubelskim, Staszowie, Rudniku n. Sanem i jako nowe miejsce w Gawłuszowicach.

W większych miastach odbywać się będą już po raz kolejny Stacyjne Drogi Krzyżowe.

Rok Rodziny

W katedrze sandomierskiej 4 października nastąpi otwarcie Roku Rodziny w ramach przygotowania do jubileuszu 200-lecia diecezji. Ks. Wiesław Surma, dyrektor Wydziału Małżeństw i Rodzin, informuje: – 27 września Ogólnopolską Pielgrzymką Rodzin – którą poprowadzi nasza diecezja – rozpocznie się u nas Rok Rodziny. Jego hasłem będą słowa: „Rodzina w dialogu miłości”. Chcemy, aby to hasło było wyjątkową okazją i zachętą do budowania przez dialog miłości głębszych więzi rodzinnych. Będziemy przez każdy miesiąc obejmowali wiekowo wszystkich członków rodziny, ukazując ich niezastąpioną obecność i rolę w tworzeniu wspólnoty miłości – podkreśla ks. Surma.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chiny: władze odpowiadają papieżowi

Władze w Pekinie odpowiedziały na słowa papieża Franciszka, który podczas audiencji ogólnej 22 maja wezwał do modlitwy za katolików chińskich w dniu święta Matki Bożej z Szeszan, przypadającego 24 maja. Obchodzony jest wtedy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, ustanowiony przez Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję