Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Serdecznie drodzy czytelnicy „Niedzieli Sosnowieckiej”!

Niedziela sosnowiecka 48/2014, str. 1

[ TEMATY ]

list

BOŻENA SZTAJNER

Chcę nawiązać do faktu, że kiedyś (do roku 1992) ziemia Zagłębia, a w niej Sosnowiec, należała do diecezji częstochowskiej. Sam pochodzę z tej pięknej ziemi, zawsze mi bliskiej, i doskonale pamiętam, że kiedy w 1981 r. reaktywowaliśmy „Niedzielę”, tak wielu tutejszych kapłanów okazywało nam dużo serca i dobroci przy jej tworzeniu. Wspomnę tylko ks. kan. Kazimierza Szwarlika, który serdecznie traktował „Niedzielę” i wspomagał mnie jako jej redaktora naczelnego. Dzisiaj odwdzięczam się tym księżom modlitwą i wspomnieniem wyrażanym na łamach naszego pisma.

„Niedziela” ciągle czuje ciepło ziemi zagłębiowskiej jako tej cząstki siostrzanej, miłej i serdecznej. Po nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce na tym terenie utworzona została diecezja sosnowiecka, należąca do metropolii częstochowskiej. Stąd, gdy spłonął dach katedry sosnowieckiej, jako wyraz naszej solidarności z diecezją zamieściliśmy na okładce „Niedzieli” zdjęcie katedry, bo uważamy, że jest naszym obowiązkiem pomóc w jak najszybszej odbudowie tej świątyni.

Pragnę zwrócić uwagę, że różne czynniki spowodowały pewien spadek czytelnictwa „Niedzieli”, jak zresztą i innych pism w Polsce. Zauważcie jednak, Drodzy Czytelnicy, że „Niedziela” jest pismem kościelnym, wiernym Ojcu Świętemu i Kościołowi oraz polskiej tradycji. Jest pismem patriotycznym i tak pragnie formować czytelnika. Oczywiście, mogą być różne gusty, „Niedziela” nigdy nie była i nie będzie „Tygodnikiem Powszechnym” ani „Gościem Niedzielnym” – jest sobą. Ma ona dodatek w postaci „Niedzieli Sosnowieckiej” (od roku 1992), w którym zapisują się dzieje diecezji. Nigdzie nie spotka się tylu wiadomości o swoim Kościele lokalnym, jak właśnie tutaj. Redaktorzy tej edycji pracują bardzo gorliwie, rejestrują wydarzenia, nie pomijając żadnych. Mam porównanie do innych edycji diecezjalnych i widzę, że redakcja sosnowiecka wykazuje ogromną pilność w relacjonowaniu wszystkiego, co dzieje się w diecezji. Służy Biskupowi sosnowieckiemu i kapłanom. W tym miejscu chciałbym podziękować Księżom za ich przyjaźń i życzliwość – nie będę wymieniał imiennie, żeby kogoś nie przeoczyć. Jestem wdzięczny za pomoc w rozprowadzaniu „Niedzieli” wśród parafian, czym przyczyniają się także do rozbudzania duszpasterstwa w diecezji. Pragniemy zauważyć, że są w diecezji sosnowieckiej gorliwi kapłani, wykazujący się duszpasterską wyobraźnią i serdecznym podejściem do ludzi. Gratuluję Księdzu Biskupowi tak znakomitych duchownych, wspomagających jego wysiłki pasterskie.

Reklama

Pragnę powiadomić wszystkich prenumeratorów naszego tygodnika, że od nowego roku „Niedziela” w prenumeracie indywidualnej będzie tańsza o 34 proc. – informujemy o tym szczegółowo w innym miejscu. Skorzystajcie Państwo, proszę, z tej okazji, powiadomcie też sąsiadów i znajomych o interesującej ofercie. To zdecydowanie najlepsza forma nabywania wartościowego pisma.

Pierwszy biskup częstochowski i założyciel „Niedzieli” Teodor Kubina pokładał w nowym piśmie wielkie nadzieje dla rozwoju parafii i rodziny. Pamiętajmy bowiem, że rodzina czytająca „Niedzielę” będzie zawsze na bieżąco żyć Kościołem, będzie mieć wiele materiału do refleksji i rozmów z bliskimi, na wiele pytań i niejasności uzyska odpowiedź. I na pewno każdy duszpasterz będzie miał o czym rozmawiać ze swoimi parafianami.

Zechciejcie, Drodzy, zainteresować się – także i innych „Niedzielą”. Nawet żeby krytykować, trzeba pismo samemu poznać, a nie bazować na złośliwych niekiedy opiniach innych. Każdego tygodnia nad przekazywanym do Waszych rąk materiałem pracuje rzesza znakomitych redaktorów, którzy żyją wiarą i prawdą, i na pewno nie są manipulantami.

Pozostaję z radością na owocne czytelnictwo „Niedzieli” i pozdrawiam serdecznie wszystkich Czytelników „Niedzieli Sosnowieckiej”, zapewniając o modlitwie u Pani naszej Jasnogórskiej.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Malta: list duszpasterski biskupów na temat ochrony życia

[ TEMATY ]

list

obrońcy życia

Millaf/fotolia.com

Ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju jest głównym tematem najnowszego listu pasterskiego biskupów maltańskich. Abp Charles Scicluna i bp Mario Grech przypomnieli na wstępie niedawne szokujące zamachy terrorystyczne we Francji, Niemczech i Iraku, w których śmierć poniosło wiele osób. Prawu do życia zagraża dzisiaj także kultura pieniądza, która pozwala traktować ludzi jak śmieci - ostrzegli hierarchowie.

Podkreślili, że prowadzi ona do „zabijania nienarodzonych dzieci, porzucania osób starszych, izolowania niepełnosprawnych, oceniania ludzi według ich potencjału ekonomicznego i konsumpcyjnego, niewłaściwego stosunku do ubogich”.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję