Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Serdecznie drodzy czytelnicy „Niedzieli Sosnowieckiej”!

Niedziela sosnowiecka 48/2014, str. 1

[ TEMATY ]

list

BOŻENA SZTAJNER

Chcę nawiązać do faktu, że kiedyś (do roku 1992) ziemia Zagłębia, a w niej Sosnowiec, należała do diecezji częstochowskiej. Sam pochodzę z tej pięknej ziemi, zawsze mi bliskiej, i doskonale pamiętam, że kiedy w 1981 r. reaktywowaliśmy „Niedzielę”, tak wielu tutejszych kapłanów okazywało nam dużo serca i dobroci przy jej tworzeniu. Wspomnę tylko ks. kan. Kazimierza Szwarlika, który serdecznie traktował „Niedzielę” i wspomagał mnie jako jej redaktora naczelnego. Dzisiaj odwdzięczam się tym księżom modlitwą i wspomnieniem wyrażanym na łamach naszego pisma.

„Niedziela” ciągle czuje ciepło ziemi zagłębiowskiej jako tej cząstki siostrzanej, miłej i serdecznej. Po nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce na tym terenie utworzona została diecezja sosnowiecka, należąca do metropolii częstochowskiej. Stąd, gdy spłonął dach katedry sosnowieckiej, jako wyraz naszej solidarności z diecezją zamieściliśmy na okładce „Niedzieli” zdjęcie katedry, bo uważamy, że jest naszym obowiązkiem pomóc w jak najszybszej odbudowie tej świątyni.

Pragnę zwrócić uwagę, że różne czynniki spowodowały pewien spadek czytelnictwa „Niedzieli”, jak zresztą i innych pism w Polsce. Zauważcie jednak, Drodzy Czytelnicy, że „Niedziela” jest pismem kościelnym, wiernym Ojcu Świętemu i Kościołowi oraz polskiej tradycji. Jest pismem patriotycznym i tak pragnie formować czytelnika. Oczywiście, mogą być różne gusty, „Niedziela” nigdy nie była i nie będzie „Tygodnikiem Powszechnym” ani „Gościem Niedzielnym” – jest sobą. Ma ona dodatek w postaci „Niedzieli Sosnowieckiej” (od roku 1992), w którym zapisują się dzieje diecezji. Nigdzie nie spotka się tylu wiadomości o swoim Kościele lokalnym, jak właśnie tutaj. Redaktorzy tej edycji pracują bardzo gorliwie, rejestrują wydarzenia, nie pomijając żadnych. Mam porównanie do innych edycji diecezjalnych i widzę, że redakcja sosnowiecka wykazuje ogromną pilność w relacjonowaniu wszystkiego, co dzieje się w diecezji. Służy Biskupowi sosnowieckiemu i kapłanom. W tym miejscu chciałbym podziękować Księżom za ich przyjaźń i życzliwość – nie będę wymieniał imiennie, żeby kogoś nie przeoczyć. Jestem wdzięczny za pomoc w rozprowadzaniu „Niedzieli” wśród parafian, czym przyczyniają się także do rozbudzania duszpasterstwa w diecezji. Pragniemy zauważyć, że są w diecezji sosnowieckiej gorliwi kapłani, wykazujący się duszpasterską wyobraźnią i serdecznym podejściem do ludzi. Gratuluję Księdzu Biskupowi tak znakomitych duchownych, wspomagających jego wysiłki pasterskie.

Reklama

Pragnę powiadomić wszystkich prenumeratorów naszego tygodnika, że od nowego roku „Niedziela” w prenumeracie indywidualnej będzie tańsza o 34 proc. – informujemy o tym szczegółowo w innym miejscu. Skorzystajcie Państwo, proszę, z tej okazji, powiadomcie też sąsiadów i znajomych o interesującej ofercie. To zdecydowanie najlepsza forma nabywania wartościowego pisma.

Pierwszy biskup częstochowski i założyciel „Niedzieli” Teodor Kubina pokładał w nowym piśmie wielkie nadzieje dla rozwoju parafii i rodziny. Pamiętajmy bowiem, że rodzina czytająca „Niedzielę” będzie zawsze na bieżąco żyć Kościołem, będzie mieć wiele materiału do refleksji i rozmów z bliskimi, na wiele pytań i niejasności uzyska odpowiedź. I na pewno każdy duszpasterz będzie miał o czym rozmawiać ze swoimi parafianami.

Zechciejcie, Drodzy, zainteresować się – także i innych „Niedzielą”. Nawet żeby krytykować, trzeba pismo samemu poznać, a nie bazować na złośliwych niekiedy opiniach innych. Każdego tygodnia nad przekazywanym do Waszych rąk materiałem pracuje rzesza znakomitych redaktorów, którzy żyją wiarą i prawdą, i na pewno nie są manipulantami.

Pozostaję z radością na owocne czytelnictwo „Niedzieli” i pozdrawiam serdecznie wszystkich Czytelników „Niedzieli Sosnowieckiej”, zapewniając o modlitwie u Pani naszej Jasnogórskiej.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA - LIST SPOŁECZNY EPISKOPATU POLSKI

[ TEMATY ]

list

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

- Potrzebujemy nawrócenia i dialogu – piszą polscy biskupi w opublikowanym dziś liście społecznym, zatytułowanym: „O ład społeczny dla wspólnego dobra”. Dodają, że aktualny stan polskiego społeczeństwa stanowi poważne wyzwanie dla misji Kościoła, gdyż „rywalizacja polityczna dawno przekroczyła granice demokratycznych polemik (…) i dotyka najgłębszych fundamentów naszej narodowej wspólnoty”.

Publikujemy treść dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję