Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Będzin

Błogosławiony z Zagłębia

Niedziela sosnowiecka 48/2014, str. 2

[ TEMATY ]

błogosławiony

Piotr Lorenc

Ks. prof. Jan Związek opowiada o ks. Ludwiku Rochu Gietyngierze

Ks. prof. Jan Związek opowiada o ks. Ludwiku Rochu Gietyngierze

Postać bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera jest stosunkowo mało znana w Zagłębiu, a należy on przecież do grona 108 polskich męczenników za wiarę z czasów II wojny światowej, których beatyfikował w 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II.

Dlatego będzińskie Stowarzyszenie „Ratujmy Kościół na Górce” postanowiło wydać książkę kapłana z archidiecezji częstochowskiej ks. prof. dr. hab. Jana Związka pt. „Błogosławiony z Będzina – ks. Ludwik Roch Gietyngier”, przybliżającą postać Błogosławionego w 110. rocznicę jego urodzin. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że ks. Gietyngier przez 5 lat, od 1929 do 1934 r., pracował jako prefekt na terenie Będzina. Uczył w Gimnazjum Żeńskim Wandy Replińskiej i Szkole Podstawowej nr 6 w Będzinie.

12 listopada w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie odbyło się spotkanie promujące książkę ks. prof. Jana Związka poświęconą bł. ks. Ludwikowi Gietyngierowi. Gośćmi specjalnymi, obok autora, byli m.in.: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak, ks. kan. Andrzej Stępień – proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie, prezes Stowarzyszenia „Ratujmy Kościół na Górce”, ks. dr Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. dr hab. Marian Duda oraz ks. kan. Jan Wajs, proboszcz z Żarek k. Częstochowy, gdzie urodził się i wychował ks. Ludwik Roch Gietyngier.

Podczas spotkania ks. prof. Jan Związek przybliżył nie tylko postać wyjątkowego kapłana, który poniósł męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, lecz także okoliczności, w jakich przyszło mu pracować oraz zdradził szczegóły procesu uznającego jego męczeńską śmierć za wiarę.

Gdy wybuchła II wojna światowa ks. Gietyngier przebywał w Wieluniu. Jesienią 1939 r. zabrakło duszpasterza w parafii Raczyn, przyjął więc nominację biskupa częstochowskiego na stanowisko tamtejszego proboszcza. 6 października 1941 r., podobnie jak wszyscy kapłani katoliccy w powiecie wieluńskim, został aresztowany i wywieziony do obozu przejściowego w Konstantynowie k. Łodzi. Warunki w obozie były bardzo ciężkie. Ks. Gietyngier odczuwał je bardzo dotkliwie, gdyż od dłuższego już czasu cierpiał na różne choroby. Po 3 tygodniach został wysłany transportem kolejowym wraz ze wszystkimi kapłanami do obozu koncentracyjnego w Dachau. Trzydniowa podróż w ciężkich warunkach zakończyła się 30 października 1941 r. W obozie otrzymał numer 28288. Bardzo złe warunki więzienne w Konstantynowie, ciężka podróż do obozu koncentracyjnego oraz terror pierwszych dni pobytu w Dachau spowodowały, że stan jego zdrowia uległ dalszemu pogorszeniu. Odczuwał zwłaszcza silne bóle żołądka. 30 listopada 1941 r. został odprowadzony na rewir do szpitala obozowego, gdzie został powalony na ziemię przez Seppa Heydena, kapo więziennego. W swoim bestialstwie Heyden posunął się do tego stopnia, że butami deptał po brzuchu, a następnie zamordował ks. Gietyngiera. Trzeba podkreślić, że wobec kapłanów więzienni strażnicy stosowali szczególnie wyrafinowane męczarnie.

Reklama

26 marca 1999 r. w Watykanie, w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II, został uroczyście ogłoszony dekret o męczeństwie za wiarę 108 Sług i Służebnic Bożych z Kościoła katolickiego w Polsce z okresu II wojny światowej, w tym ks. Ludwika Rocha Gietyngiera. Moment ten oznaczał pomyślne zakończenie długich i wnikliwych prac procesowych. Ojciec Święty, po zapoznaniu się z całością problematyki, przyjął i potwierdził swoim autorytetem autentyczność męczeństwa za wiarę 108 osób, uznając ich Błogosławionymi Męczennikami Kościoła.

Książkę ks. prof. Jana Związka pt. „Błogosławiony z Będzina – ks. Ludwik Roch Gietynger” można nabyć m.in. w parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie oraz w siedzibie Stowarzyszenia „Ratujmy Kościół na Górce” w Będzinie.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beatyfikacja abp. Oskara A. Romero, męczennika i pasterza ubogich

[ TEMATY ]

błogosławiony

pl.wikipedia.org

Oscar Romero

Oscar Romero

W sobotę 23 maja na Placu Ameryk w stolicy Salwadoru – San Salvadorze prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosi błogosławionym dawnego arcybiskupa tego miasta Oskara Arnulfa Romero. Zginął on śmiercią męczeńską 24 marca 1980 podczas odprawiania Mszy św. w kaplicy stołecznej kliniki. Zasłynął jako duszpasterz i obrońca ubogich, a jego gwałtowna śmierć nie została do dziś do końca wyjaśniona.

Jutrzejsza beatyfikacja, do której dochodzi w 35 lat po tamtych bolesnych wydarzeniach, wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i w samym Salwadorze. Ma na nią przybyć ćwierć miliona osób z różnych krajów i kilkunastu przywódców państwowych z tego regionu.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję