Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileusz parafii w Jaworznie-Jeziorkach

5 listopada br. świętowano 20. rocznicę istnienia parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Niedziela sosnowiecka 48/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Piotr Lorenc

Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach

Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika należy do najmłodszych w Jaworznie. Oficjalnie została powołana do istnienia w 1994 r. A została wydzielona z dwóch wspólnot: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie i św. Wojciecha w Jaworznie. Przed utworzeniem samodzielnej parafii katecheza dzieci i młodzieży odbywała się w domach prywatnych, a mieszkańcy Jeziorek na Msze św. chodzili albo do Byczyny, albo do centrum Jaworzna.

Na pomysł utworzenia samodzielnej parafii wpadł ks. Jan Głód, ówczesny proboszcz z Byczyny. Pierwsze co zrobił, to pozyskał do swojego projektu wiernych, a następnie postarał się o działkę pod budowę tymczasowej kaplicy. W niedługim czasie mieszkańcy Jeziorek cieszyli się z nowo powstałej kaplicy, którą poświęcono 1 maja 1984 r. Równocześnie z budową kaplicy rozpoczęto starania o zezwolenie na budowę kościoła. I już w sierpniu 1984 r. taką zgodę uzyskano. Kościół parafialny zaprojektował inż. architekt Józef Maria Dutkiewicz. Budowę kościoła rozpoczęto wiosną 1985 r. Wtedy jeszcze były takie czasy, że wielu wiernych pomagało przy pracach ziemnych czy wznoszeniu murów. Prace budowlane zostały zakończone w 1989 r., co należy uznać za sukces, gdyż kościół powstawał tylko i wyłącznie staraniem mieszkańców Jeziorek. W latach 1989-94 budynek pozostawał w stanie surowym i nie prowadzono dalszych prac. Przełom nastąpił w czerwcu 1994 r., kiedy to staraniem ks. Eugeniusza Cebulskiego, kolejnego proboszcza z Byczyny, do kościoła doprowadzone zostało zasilanie elektryczne i, co więcej, bp sosnowiecki Adam Śmigielski erygował w Jeziorkach samodzielną parafię pw. św. Józefa Rzemieślnika. Stało się to 26 sierpnia 1994 r. Pierwszym proboszczem, na którego spadło dzieło dokończenie budowy i wyposażenie kościoła, był ks. Jerzy Dębski. Po objęciu parafii ks. Dębski wraz z wiernymi rozpoczął intensywne prace wykończeniowe w kościele i w budynku plebanii, który stanowi integralną część budowli. Jeszcze tego samego roku w grudniu, na zakończenie rekolekcji adwentowych bp Piotr Skucha poświęcił nowe tabernakulum. Na początku 1995 r. udało się zamontować okna w kościele. Wstawione zostały dwukomorowe zestawy szyb ze szkła katedralnego z wewnętrzną wkładką szkła witrażowego wg projektu Janusza Łęgowskiego – plastyka z Katowic. Wiosną, dzięki zaangażowaniu parafian wytynkowano część mieszkalną, zakrystię i salki dla dzieci oraz wykonano centralne ogrzewanie na plebanii. W pierwszą rocznicę utworzenia parafii – 26 sierpnia – poświęcony został nowy ornat ufundowany przez Żywy Różaniec. We wrześniu natomiast pomalowany został dach kościoła. W maju i czerwcu 1996 r. wytynkowane zostało wnętrze kościoła. 22 września 1996 r. podczas wizytacji kanonicznej bp Skucha odprawił Mszę św. w murach nowego kościoła, w czasie której dokonał wmurowania kamienia węgielnego, pobłogosławienia nowej świątyni i poświęcenia stacji drogi krzyżowej.

Reklama

Rok 1997 nie zostanie dobrze zapamiętany przez parafian. W Wielki Piątek, 28 marca, podczas silnej wichury zostało zerwane poszycie wschodniej części dachu kościoła. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wiernych jeszcze w tym samym dniu zabezpieczono budynek kościoła przed większymi szkodami. Z pomocą parafii przyszła diecezja. Bp Śmigielski zarządził zbiórkę, w wyniku której zebranych zostało 26 tys. zł. W lipcu rozpoczęto gruntowne prace remontowe dachu; budynek został jeszcze zabezpieczony instalacją odgromową. W sierpniu przyszedł czas na układanie posadzki w kościele. Wykonano również lamperię z tynku akrylowego. Rok 1997 zakończył się odbiorem budowlanym budynku kościoła. Z początkiem 1998 r. rozpoczęto malowanie i wyposażanie kościoła, które zaprojektował Janusz Łęgowski. W lutym 1999 r. zamontowano na wieży kościelnej dzwony elektroniczne oraz zamontowano instalację nagłaśniającą w kościele. I w końcu po przygotowaniu świątyni i terenu wokół niej nadszedł czas konsekracji. Dokonał tego 5 listopada bp Śmigielski. Od tej chwili wierni z Jeziorek mają miejsce kultu namaszczone świętymi olejami przez biskupa, miejsce wymodlone, miejsce w którym zamieszkał Bóg. W 2002 r. parafia wzbogaciła się o nowe ławki i konfesjonały, które wykonał jeden z parafian.

W sierpniu 2004 r. dobiegła końca posługa duszpasterska ks. Dębskiego. Zastąpił go ks. Wiesław Jarząbek, który szczęśliwie doprowadził parafię do świętowania jubileuszu 20-lecia istnienia. Główne uroczystości odbyły się 5 listopada, w dniu, w którym dokładnie przypadła 14. rocznica konsekracji świątyni. Przewodniczył im bp Grzegorz Kaszak. Podczas dziękczynnej Eucharystii Pasterz kościoła sosnowieckiego poświęcił tablicę upamiętniającą bp Śmigielskiego, który erygował parafię przed 20 laty. – Nasza wspólnota jest niewielka, ale zaradna i ofiarna. Każdego roku wykonujemy prace przy kościele, plebanii i wokół świątyni. W ostatnim czasie udało nam się wykonać elewację zewnętrzną kościoła. Została do ocieplenia tylko wieża. Świątynia była także malowana w środku przed 5 laty. Ostatnim naszym projektem jest wykonanie schodów i ganku na plebanii. A przymierzamy się do zmiany schodów wejściowych do kościoła i przearanżowania prezbiterium – tłumaczy ks. Jarząbek.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy polskie parafie potrzebują zmiany mentalności i nawrócenia?

[ TEMATY ]

parafia

Bożena Sztajner/Niedziela

O konieczności przebudzenia wspólnot parafialnych i zmiany kierunku ewangelizacji w ramach kolejnego spotkania Szkoły Liderów Nowej Ewangelizacji organizowanej przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie mówił ks. Artur Godnarski, sekretarz Biura Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję