Reklama

Niedziela Świdnicka

Cztery języki papieża

Niedziela świdnicka 48/2014, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

konferencja

Ks. Sławomir Marek

Ks. Rafał Kowalski

Ks. Rafał Kowalski

W listopadową sobotę po Mszy św. w świdnickiej katedrze w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej zgromadziło się ciało doradcze biskupa świdnickiego nazywane Radą Duszpasterską.

Głównym punktem tegorocznego spotkania była konferencja dyrektora Wydziału ds. Komunikacji Społecznej Archidiecezji Wrocławskiej ks. Rafała Kowalskiego. W intrygująco zatytułowanym wystąpieniu opowiadał o sposobie bycia i komunikacji papieża Franciszka. „Cztery języki papieża” to odpowiedź na czworo uszu, jakie posiada każdy słuchacz – wyjaśniał ks. rzecznik. Odpowiadają one czterem poziomom wypowiedzi. Jedno odpowiada sobie na pytanie – kim jest człowiek, który do mnie mówi? Drugi poziom to sposób przekazywania treści – czy on wie co mówi? Dopiero teraz interesujemy się, czy wypowiedź jest skierowana do mnie, a na końcu dopiero zainteresowani jesteśmy merytoryczną treścią wypowiedzi. Stąd miliony ludzi zasłuchanych w wypowiedzi Ojca Świętego i znudzeni, ziewający słuchacze, gdybym to ja miał dokładnie ten sam tekst przeczytać z kartki. Autentyczność świadectwa decyduje o autentyczności komunikatu – podsumował konferencję gość z Wrocławia.

W krótkiej dyskusji po prelekcji zwrócono uwagę na fenomen przepowiadania papieskiego, często niedostępny innym. Podkreślono, że papież Bergolio nie nakłada maski, nie naśladuje Jana Pawła II czy Benedykta XVI, bo nie musi. Daje Kościołowi, to kim jest i dlatego to jego przepowiadanie to nie sztuczki erystyczne a życie dobrego człowieka.

Na koniec konferencji omówiono kalendarium wydarzeń duszpasterskich na nowy 2015 r. i przypomniano o dwóch najważniejszych wydarzeniach, przed którymi stoi Kościół – w diecezji świdnickiej rozpoczęta właśnie peregrynacja figury Matki Bożej Świdnickiej, a w wymiarze powszechnym Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie.

2014-11-27 10:33

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Decyzja o dacie konklawe w najbliższych dniach

[ TEMATY ]

spotkanie

konklawe

MARGITA KOTAS

142 spośród 207 członków kolegium kardynalskiego wzięło udział w jego pierwszej kongregacji generalnej, jaka odbyła się dziś rano w Watykanie. Obecnych było 103 spośród 115 oczekiwanych kardynałów elektorów, którzy wezmą udział w konklawe, mające wybrać następcę Benedykta XVI. Uczestnicy spotkania przyjęli propozycję kard. Angelo Sodano, by wystosować przesłanie do papieża-emeryta. Jego tekst będzie dyskutowany na kolejnych kongregacjach.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję