Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2014, str. 5

[ TEMATY ]

koncert

Marcin Maciborski

Koncert na Wałach Chrobrego w Szczecinie

Koncert na Wałach Chrobrego w Szczecinie

Kolejna rocznica odzyskania niepodległości za nami. Zespół „Serduszka” – działający przy sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia, przygotował cztery patriotyczne koncerty. Towarzyszyły im słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: „Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! Naprzód między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w Ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować”.

Pieśni wykonane przez Zespół oraz zaproszone Orkiestry z Gdańska i Władysławowa pozwoliły wszystkim słuchaczom koncertów wyjątkowo przeżyć kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Pieśni, ich treść, muzyka, a przede wszystkim kontekst ich powstania stanowią żywą lekcję historii, dlatego publiczność, słysząc wykonywane przez zespół „Serduszka” przy akompaniamencie zaprzyjaźnionych orkiestr utwory, mogła poczuć dumę z przynależności do naszego narodu. Ileż bowiem patriotyzmu możemy odnaleźć m.in. w „Pierwszej Brygadzie” czy „Marszu Polonia”... Sam marszałek Józef Piłsudski nazwał kiedyś utwór „My, Pierwsza Brygada” „najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”. Wyjątkowym momentem w trakcie koncertów była solowa gra małego Adasia podczas utworu „Rozkwitały pąki białych róż”. Słuchacze tę pieśń nagradzali szczególną owacją.

Trzy koncerty odbyły się w Szczecinie: w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, w parafii pw. Bożego Ciała oraz podczas Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości, natomiast jeden miał miejsce w Stargardzie Szczecińskim w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata.

Przygotowaniem muzycznym „Serduszek” zajęła się p. Aleksandra Kunt – dyrygent zespołu, natomiast przygotowania Orkiestry podjął się p. Grzegorz Karłowicz – wieloletni opiekun i dyrygent Orkiestry z Władysławowa.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pospieszalscy kolędowali w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

koncert

Monika Łukaszów

Mimo, że na co dzień mieszkają w różnych miastach, uprawiają różne zawody, uczą się bądź studiują, to łączy ich wielka pasja jaką jest muzyka, miłość do tradycji, wspólne świadectwo wiary i radość bycia ze sobą. I aby zarażać innych swoją radością i entuzjazmem, raz do roku tuż po świętach Bożego Narodzenia spotykają się i ruszają w trasę koncertową z kolędami. Mowa o rodzinie Pospieszalskich, którzy w tym roku wystąpili z wyjątkowym koncertem w Legnicy w parafii Matki Bożej Królowej Polski. Dwupokoleniowa rodzina, w sumie czternaście osób, zaśpiewało i zagrało kilkanaście znanych i tych mniej znanych kolęd i pastorałek, w tradycyjnych oraz nowych aranżacjach muzycznych.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję