Reklama

Głos z Torunia

Toruń

Trud nagrodzony

Niedziela toruńska 48/2014, str. 3

[ TEMATY ]

nagroda

Archiwum autora

Ks. prał. Józef Nowakowski przyjmuje gratulacje

Ks. prał. Józef Nowakowski przyjmuje gratulacje

Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Torunia, kończącej VI kadencję toruńskiego samorządu, 13 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego ks. prał. Józef Nowakowski, proboszcz i troskliwy opiekun zabytkowej, pofranciszkańskiej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i i bł. Stefana W. Frelichowskiego, odebrał z rąk Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia medal „Za zasługi dla Miasta Torunia”, przyznany jednomyślną uchwałą Rady Miasta. Człowiek skromny i pracowity, twórczy, życzliwy i otwarty, jak powiedziano w laudacji „człowiek instytucja”. Troskliwy opiekun ubogich, młodzieży, rodzin i potrzebujących, twórca Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, od 1949 r. harcerz, obecnie harcmistrz i kapelan Hufca ZHP Toruń. W stanie wojennym prowadził Ośrodek Pomocy Internowanym i wydawanie leków, przyjaciel środowiska Armii Krajowej i Sybiraków. Ks. prał. Nowakowski jest kustoszem sanktuarium bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, świadkiem w procesach beatyfikacyjnych ks. Stefana Frelichowskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, organizatorem corocznych pielgrzymek do Górska. Spośród licznych funkcji dodać należy, że jest diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy.

Kapituła i Rada podzieliły opinię wnioskodawcy – Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej – o zasadności wyróżnienia założyciela i od 22 lat asystenta stowarzyszenia, osoby tak zrośniętej z życiem miasta, jego mieszkańców i diecezji, człowieka niezwykłej osobowości i dynamizmu, pełnego troski o człowieka, jego formację duchową, obywatelską i patriotyczną, żyjącego służbą dla parafialnej i lokalnej społeczności. Medal został wręczony wobec licznie zebranych władz samorządowych miasta i województwa oraz zaproszonych gości. Medal to zaszczytne wyróżnienie dla tych, którzy wybitnie przyczynili się do rozwoju miasta, przysporzyli mu dobrego imienia i zasłużyli się mieszkańcom. Medal imienny, numerowany wykonany jest ze srebra; na awersie znajdują się: herb miasta, wyobrażenie salamandry w płomieniach oraz dewiza miasta „DURABO” (tzn. „przetrwam”). Na rewersie widnieją: nazwisko osoby uhonorowanej, data i numer wpisu do rejestru honorowych wyróżnień. Wstęga medalu jest w barwach miasta, bieli i niebieskim. Serdecznie gratulujemy, życzymy sił do dalszej posługi ludziom i Kościołowi.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzysztof Penderecki uhonorowany nagrodą Grammy

[ TEMATY ]

muzyka

nagroda

Ks. Mariusz Frukacz

Kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę fonograficzną Grammy w kategorii „Muzyka chóralna” za album „Penderecki Conducts Penderecki”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles.

W tym roku Grammy przyznano po raz 59. Wśród nominowanych artystów znaleźli się polscy twórcy - kompozytor Krzysztof Penderecki i śpiewak Mariusz Kwiecień.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję