Reklama

Głos z Torunia

Toruń

Trud nagrodzony

Niedziela toruńska 48/2014, str. 3

[ TEMATY ]

nagroda

Archiwum autora

Ks. prał. Józef Nowakowski przyjmuje gratulacje

Ks. prał. Józef Nowakowski przyjmuje gratulacje

Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Torunia, kończącej VI kadencję toruńskiego samorządu, 13 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego ks. prał. Józef Nowakowski, proboszcz i troskliwy opiekun zabytkowej, pofranciszkańskiej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i i bł. Stefana W. Frelichowskiego, odebrał z rąk Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia medal „Za zasługi dla Miasta Torunia”, przyznany jednomyślną uchwałą Rady Miasta. Człowiek skromny i pracowity, twórczy, życzliwy i otwarty, jak powiedziano w laudacji „człowiek instytucja”. Troskliwy opiekun ubogich, młodzieży, rodzin i potrzebujących, twórca Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, od 1949 r. harcerz, obecnie harcmistrz i kapelan Hufca ZHP Toruń. W stanie wojennym prowadził Ośrodek Pomocy Internowanym i wydawanie leków, przyjaciel środowiska Armii Krajowej i Sybiraków. Ks. prał. Nowakowski jest kustoszem sanktuarium bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, świadkiem w procesach beatyfikacyjnych ks. Stefana Frelichowskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, organizatorem corocznych pielgrzymek do Górska. Spośród licznych funkcji dodać należy, że jest diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy.

Kapituła i Rada podzieliły opinię wnioskodawcy – Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej – o zasadności wyróżnienia założyciela i od 22 lat asystenta stowarzyszenia, osoby tak zrośniętej z życiem miasta, jego mieszkańców i diecezji, człowieka niezwykłej osobowości i dynamizmu, pełnego troski o człowieka, jego formację duchową, obywatelską i patriotyczną, żyjącego służbą dla parafialnej i lokalnej społeczności. Medal został wręczony wobec licznie zebranych władz samorządowych miasta i województwa oraz zaproszonych gości. Medal to zaszczytne wyróżnienie dla tych, którzy wybitnie przyczynili się do rozwoju miasta, przysporzyli mu dobrego imienia i zasłużyli się mieszkańcom. Medal imienny, numerowany wykonany jest ze srebra; na awersie znajdują się: herb miasta, wyobrażenie salamandry w płomieniach oraz dewiza miasta „DURABO” (tzn. „przetrwam”). Na rewersie widnieją: nazwisko osoby uhonorowanej, data i numer wpisu do rejestru honorowych wyróżnień. Wstęga medalu jest w barwach miasta, bieli i niebieskim. Serdecznie gratulujemy, życzymy sił do dalszej posługi ludziom i Kościołowi.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Mater Verbi

Medal Mater Verbi został ustanowiony w 1998 r. przez redaktora naczelnego „Niedzieli” jako rodzaj wyróżnienia dla osób, które szczególnie zasłużyły się w wykorzystywaniu środków społecznego przekazu do ewangelizacji oraz wkład w rozwój Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagroda ta spotkała się z wielkim uznaniem i wiele osób, które otrzymały je, wyrażało swoją wdzięczność za zauważenie ich działalności. Wielokrotnie przychodzili do mnie ludzie, stwierdzając, że medal ten jest dla nich bardziej wartościowy ni z niejeden dyplom.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję