Reklama

Niedziela w Warszawie

Recydywa afery na bemowie?

Na Bemowie wygrał komitet byłego burmistrza Jarosława Dąbrowskiego. Mieszkańcy dzielnicy wybrali skompromitowane osoby, które niebawem mogą zasiąść na ławie oskarżonych

Niedziela warszawska 48/2014, str. 4

[ TEMATY ]

miasto

Artur Stelmasiak

O Dąbrowskim zrobiło się głośno, gdy wybuchła tzw. afera bemowska. – Śledztwo nadal trwa. Nie zakończy się zbyt szybko, bo postępowanie jest wielowątkowe – mówi „Niedzieli” prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej. – Nawet pan Dąbrowski nie został jeszcze przesłuchany, bo logika tego postępowania wskazuje na to, że będzie on zeznawał na samym końcu.

I choć prokurator nie może odpowiedzieć, czy Dąbrowskiemu zostaną postawione zarzuty, to jednak powszechnie wiadomo, że na końcu przesłuchuje się tych, którzy mogą zasiąść na ławie oskarżonych.

Jedyna taka kampania

Wiosenna kontrola na Bemowie wykazała masę kompromitujących informacji na temat dotychczasowej władzy. Materiał obciążający miejscowych włodarzy wskazywał na to, że były burmistrz na długie lata popadnie w polityczny niebyt. Tak się nie stało, bo kilka miesięcy później Dąbrowski wraz ze swoim współpracownikiem Krzysztofem Zygrzakiem założył własny komitet wyborczy. Szybko zadbali o to, aby cała dzielnica była szczelnie oplakatowana ich podobiznami. Oprócz tego reklamowali się na bilbordach, w prasie i radiu. Wszyscy mieszkańcy dostali aż trzy kolejne numery propagandowej gazetki wyborczej, która do złudzenia przypominała biuletyn wydawany przez ratusz. Co ciekawe, limity na kampanie wyborczą do rady dzielnicy wynoszą tylko 30 tys. złotych. A ich kampania była większa od wszystkich innych ugrupowań razem wziętych.

– Gołym okiem widać, że musiała kosztować kilkaset tysięcy złotych. Ciekawe jak z tego się teraz rozliczą – mówi „Niedzieli” Marcin Wierzchowski, szef klubu radnych PiS na Bemowie.

Najbardziej zaskakującym elementem wojny o Bemowo okazała się rezygnacja 6 kandydatów z listy PO w jednym z 5 bemowskich okręgów. Była to pierwsza taka sytuacja w historii wyborów samorządowych w Warszawie. – Osoby kandydujące z listy PO w okręgu wyborczym numer 5 zrezygnowały, bo zostały przekupione przez Komitet Wyborczy Jarosława Dąbrowskiego – napisał na facebooku Łukasz Grajek, który stracił możliwość kandydowania w tym okręgu.

Reklama

Po brutalnej i brudnej kampanii Dąbrowski z Zygrzakiem wygrali wybory uzyskując, aż 9 mandatów do rady dzielnicy. PiS ma drugi wynik z 7 manatami, później jest PO, które również uzyskało 7 mandatów i Bemowska Wspólnota Samorządowa z 2 mandatami.

– Zadaje sobie pytanie, co Dąbrowski musi jeszcze złego zrobić na Bemowie, aby ludzie mu podziękowali. To nie my z nim przegraliśmy, to przegrali mieszkańcy Bemowa. On może jeszcze dużo złego zrobić w dzielnicy – mówi Andrzej Jędrasiak, szef Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej.

Największą klęskę odniosła tu Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz burmistrz Krzysztof Strzałkowski, który został przysłany na Bemowo do gaszenia aferowego pożaru. – Udawano, że nic się nie stało, a bemowska gazetka i strona internetowa nie podała na ten temat ani słowa. Zamiast wyjść i powiedzieć całą prawdę, to próbowano zamieść sprawę pod dywan – mówi Wierzchowski. – Tam się cały czas tliło, a teraz znów mamy pożar.

Atak na parafię

Dla Dąbrowskiego wybory na Bemowie, to była sprawa politycznego życia lub śmierci. Był więc gotowy zrobić wszystko, aby je wygrać. Podczas kampanii zaatakował nawet pierwszą w archidiecezji warszawskiej parafię pw. św. Jana Pawła II: „Z przykrością przyjąłem wiadomość, że nasza młoda wspólnota już teraz stała się celem ataku kandydatów na radnych Dzielnicy Bemowo. Jednym z zarzutów jest argument, że teren naszej parafii powinien służyć mieszkańcom (...). Jako proboszcz powstającej parafii św. Jana Pawła II zapewniam, że będzie ona służyć lokalnej społeczności, tak jak będziemy potrafili” – napisał w internecie ks. Sławomir Abramowicz.

Z serwisu społecznościowego fb.com/wybory.bemowo dowiadujemy się, że z jednej strony komitet Dąbrowskiego atakował nową parafię, a w tym samym czasie agitował i rozdawał ulotki wyborcze przed innymi kościołami. Wierni wychodzący ze Mszy św. nie dostawali jednak materiałów antykościelnych.

Reklama

– To pokazuje jego hipokryzję. Jest gotowy na wszystko – mówi Marcin Wierzchowski. – Prawo i Sprawiedliwość uważa, że mieszkańcy osiedli koło Fortów Bema mają prawo do duszpasterskiej opieki. Osobiście cieszę się, że na moim Bemowie będzie kościół, którego patronem jest św. Jan Paweł II.

Atak okazał się wyborczym niewypałem. Lista Dąbrowskiego w okręgu nr. 1 uzyskała tylko jeden mandat. Antykościelni kandydaci dostali śladowe ilości głosów.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radzyń Podlaski został zawierzony Panu Jezusowi

[ TEMATY ]

miasto

zawierzenie

Graziako

Aktu zawierzenia Panu Jezusowi przez ręce Maryi Panny - Miasta Radzyń Podlaski i jego mieszkańców dokonano 12 grudnia w kościele Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim. Uroczystość odbyła się w ramach inauguracji nowej kadencji samorządu miejskiego. Inicjatorem aktu zawierzenia był nowo wybrany burmistrz Miasta, były poseł PiS - Jerzy Rębek oraz radni miejscy radni. Wcześniej odprawiono msza święta w intencji mieszkańców miasta i ojczyzny.

"Chcemy powierzyć opiece Pana Boga za przyczyną Maryi tych, którzy z naszego wyboru wzięli odpowiedzialność za to miasto: burmistrza, radę miasta i wszystkich, którzy piastując różne urzędy, pełniąc różne funkcje społeczne są powołani do tego, by służyć dobru wspólnemu. – mówił w homilii ks. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii Trójcy św.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję