Reklama

Aspekty

Przyjadą do Królestwa Bożego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rozmowa

Ks. Adrian Put

Ks. Robert Patro

Ks. Robert Patro

KS. ADRIAN PUT: – W niedzielę 9 listopada w naszych kościołach czytany był List Episkopatu Polski o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Przypomnijmy, kiedy dokładnie odbędą się dni młodych i gdzie odbędzie się to spotkanie?

KS. ROBERT PATRO: – Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie.

– Do Światowych Dni Młodzieży zostało zatem niecałe dwa lata. To dużo czy mało czasu?

– To jest bardzo mało czasu, zaś pracy związanej z przygotowaniem jest bardzo dużo. Ojciec Święty Franciszek wyznaczył 3-letni program przygotowawczy. Kończy się obecnie pierwszy rok przygotowania pod hasłem: „Chat ze słowem”. Wchodzimy zaś w drugi rok przygotowania, którego temat opiera się na słowach: „Błogosławieni czystego serca”, a hasło brzmi: „Serce 2.0”. Ostatni rok przygotowań poświęcony będzie rozważaniu słów: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Sprawy organizacyjne koordynuje Lokalny Komitet Organizacyjny w Krakowie. Komisja Episkopatu Polski ds. Młodych przygotowuje materiały na peregrynację Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej, czyli znaków tego spotkania.

– Jak my jako diecezja przygotowujemy się do tego wydarzenia. Co chcemy zaproponować młodym?

– Nasza diecezja rozpoczęła przygotowanie od gromadzenia wolontariuszy, po 10 osób z każdego dekanatu. Są to tzw. dziesiętnicy. Ich pierwsze spotkanie odbyło się w Rokitnie w związku z jubileuszem koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Poza tym Diecezjalna Rada Młodzieżowa i dekanalni duszpasterze młodzieży odbyli trzy spotkania, których celem było przygotowanie młodych z diecezji do ŚDM w Krakowie.
Teraz jesteśmy na etapie przygotowań pod kątem logistycznym. Księża dziekani zbierają informacje – ile poszczególne parafie mogą przyjąć osób z zagranicy na noclegi. Przed spotkaniem w Krakowie młodzi przyjadą do wszystkich polskich diecezji na tzw. tydzień w diecezjach, aby poznać nasz kraj i naszą kulturę oraz duchowo przygotować się do spotkania krakowskiego.
Pod kątem organizacyjnym już rozpoczęliśmy przygotowania do centralnego wydarzenia w ramach tzw. tygodnia w diecezji, jakim będzie spotkanie młodych w Świebodzinie przy figurze Chrystusa Króla. Każda polska diecezja, organizując takie spotkanie, wybrała biblijną nazwę, która najbardziej oddaje jej charakter. My ze względu na Świebodzin nazywamy się Królestwem Bożym.
Przygotowujemy także plan peregrynacji Krzyża i Ikony w naszej diecezji. Ta peregrynacja odbywać się będzie od 21 lutego do 5 marca 2016 r. Diecezja zostanie podzielona na 6 rejonów, w których młodzież będzie mogła się modlić i zatrzymać przy znakach ŚDM. Cały 2015 r. będzie poświęcony konkretnym spotkaniom w tych rejonach. Spotkania będą dwudniowe i będą miały charakter modlitewny i przeżyciowy.

Reklama

– Zatem nasza diecezja będzie gościła młodzież z całego świata już podczas tzw. tygodnia w diecezjach. Czy wiemy, kto do nas przyjedzie?

– Musimy być przygotowani na przyjęcie kilku tysięcy młodych z różnych krajów. Już otrzymaliśmy pytania o możliwość przyjazdu od 3 grup z Włoch, 100-osobwej grupy z Francji, od grup duszpasterskich z Chorwacji, z Nowego Jorku, z Ukrainy, z Niemiec spod Augsburga oraz z Boliwii. Będziemy zapewne także gościli biskupa z Boliwii i być może z Włoch. Nasz diecezjalny komitet przyjmuje zgłoszenia w językach angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim.

– Czy są jakieś szczególne atrakcje, które pokażemy młodzieży?

– Pragniemy pokazać im piękno ziem naszej diecezji. Chcemy pokazać to, co mamy najcenniejsze: Rokitno, sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Paradyż, Międzyrzecz, Gorzów, Zieloną Górę, Głogów. Chcemy pokazywać także piękno naszej przyrody, naszej kultury oraz przygotować atrakcje sportowe. W regionie znajdują się bardzo piękne obiekty sportowe i je także chcemy zaproponować młodzieży. Myślimy o naszych muzeach oraz o zorganizowaniu koncertów w amfiteatrach. W Świebodzinie mają być wielka międzynarodowa Eucharystia oraz koncert i duża pantomima, które ukażą polskość i religijność naszych ziem. Zaczynamy prace związane z przygotowaniem liturgii i muzyki świebodzińskiego spotkania. Liturgia i muzyka muszą być przygotowane na najwyższym poziomie. Dlatego już dziś rozmawiamy o zorganizowaniu specjalnych warsztatów muzycznych i teatralnych.

– Jakiej pomocy potrzebuje Diecezjalny Komitet Organizacyjny?

– Przede wszystkim zapraszamy młodych ludzi – uczniów szkół średnich, studentów – do tworzenia tego dzieła. Ważne, aby każdy wierzący młody człowiek z naszej diecezji poczuł się odpowiedzialny za to dzieło i by stał się takim lokalnym organizatorem. Zachęcamy do gromadzenia się w dekanatach wokół dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Potrzebujemy bardzo wielu wolontariuszy, którzy znają języki obce do kontaktu z grupami. Kiedy przyjadą do nas młodzi z różnych krajów i różnych języków musimy być z nimi nie tylko na modlitwie, ale także pomóc im poruszać się po naszym regionie. Potrzebujemy muzyków oraz ludzi, którzy tworzą różne dzieła dramowe. Chcemy również zaprosić naszą młodzież, aby nie tylko gościła rówieśników ze świata, ale żeby razem z nimi pojechała do Krakowa.

– A co możemy zrobić w naszych parafiach?

– W naszych parafiach możemy się organizować w wolontariat, myślmy kto i gdzie może przyjąć młodzież na nocleg. Warto, abyśmy już dziś mówili o tym wydarzeniu w naszych środowiskach.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla Naszej Przyszłości

Rozmowa z Lidią Kochanowicz-Mańk – członkiem Zarządu, dyrektorem finansowym Fundacji „Lux Veritatis”; członkiem Komisji Rewizyjnej Fundacji „Nasza Przyszłość”

NIEDZIELA: – Spotykamy się w pięknym czasie – Wielkanoc niesie przesłanie nadziei dla każdego z nas i zwycięstwa dobra nad złem; wiosna budzi do życia przyrodę. To dogodny moment, by podjąć wysiłek i zrobić coś pożytecznego...

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję