Uroczystość wręczenia tego medalu grupie laureatów poprzedziła koncelebrowana Msza św. odprawiona w katedrze praskiej św. Wita, Wacława i Wojciecha pod przewodnictwem niemieckiego kardynała seniora Joachima Meisnera z Kolonii, który też w tym dniu pobłogosławił w Pradze wraz z prymasem Czech kard. Duką kamień węgielny z opactwa Benedyktynów kościoła Panny Marii i św. Hieronima z Emaus, przekazywany w imieniu czeskich Kościołów chrześcijańskich dla powstającego w Polsce „Centrum Kongresowego Kopca Pamięci i Pokoju” w Oświęcimiu.
Uczestnikami uroczystej Mszy św., w której jednym z celebransów był również ks. Marek Zołoteńki z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wałbrzychu, byli kawalerowie Medalu św. Wojciecha zaproszeni na nią specjalnym listem przez Prymasa Czech wraz z towarzyszącymi im gośćmi. Medale zostały laureatom wręczone po Mszy św. w reprezentacyjnej sali pałacu arcybiskupa Pragi na Hradczanach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Stojący na czele Komitetu Organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” Julian Golak był jedną z kilkunastu osób wyróżnionych na tej dorocznej uroczystości najwyższym odznaczeniem arcybiskupa Pragi. W odczytanej na jego cześć laudacji podkreślono, że Prymas Czech ocenia bardzo wysoko osobiste zasługi Juliana Golaka działacza opozycji antykomunistycznej w Polsce wniesione w dzieło powstania i organizację od 25 lat Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”, które stały się zaczątkiem nowej jakości związków naszych narodów mieszkających na pograniczu. Kontaktów opartych o wartości szerzone przez wszystkie wyznania chrześcijańskie w Czechach i Polsce.
Na uroczystości wręczenia Medali św. Wojciecha tegorocznym laureatom stojącemu na czele Kościoła katolickiego i prymasowi Czech kard. Dominikowi Duce towarzyszył kardynał senior Miloslav Vlk, wielka postać czeskiego Kościoła, bardzo u nas znana i ceniona za swoją działalność opozycyjną oraz przychylność okazywaną przy organizowanych na pograniczu naszych krajów Dni przez przedstawicieli obu narodów.
Towarzyszący Julianowi Golakowi członkowie rodziny oraz grono jego przyjaciół z Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej przekazali na tym spotkaniu Księdzu Prymasowi w darze kopię rzeźby Matki Bożej z kościoła Jezuitów w Kłodzku, przy której modlił się kiedyś pierwszy arcybiskup Pragi bp Arnošt z Pardubic. Jest to pomniejszony wizerunek Maryi, która ma odwróconą na bok twarz. Jak głosi legenda, arcybiskup praski miał zauważyć to odwrócenie, co było wtedy momentem jego osobistej przemiany duchowej. Replikę tej figury której oryginał znajduje się obecnie w kościele św. Katarzyny w Słupcu wykonał kłodzki rzeźbiarz Jarosław Radomski, który razem z Julianem Golakiem uczestniczył też w przekazywaniu kopii.