Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Wspomnienia z tureckiej pielgrzymki

Wspomnienia z niedawnej podróży apostolskiej do Turcji były przedmiotem katechezy papieża Franciszka podczas audiencji ogólnej 3 grudnia br. na Placu św. Piotra.

Ojciec Święty podziękował wiernym za towarzyszenie modlitwą zarówno przygotowaniom, jak i przebiegowi tej pielgrzymki, prosząc jednocześnie o dalsze modlitwy, aby przyniosła ona owoce w postaci dialogu międzychrześcijańskiego i międzyreligijnego oraz pokoju między narodami.

Reklama

Papież Franciszek zwrócił uwagę, że brak wolności religijnej i fundamentalistyczne wypaczenia religii rodzą przemoc, i dodał, że właśnie dlatego podkreślił znaczenie wspólnego zaangażowania chrześcijan i muzułmanów na rzecz sprawiedliwości, pokoju i solidarności oraz że każde państwo musi zapewnić swym obywatelom i wspólnotom wyznaniowym rzeczywistą wolność kultu.

Ojciec Święty prosił „wszechmogącego i miłosiernego Boga”, aby nadal chronił i strzegł narodu tureckiego, rządzących i mieszkających tam ludzi różnych religii i aby Turcja stawała się miejscem ich pokojowego współistnienia. Wezwał też do modlitw, by „Duch Święty uczynił tę podróż apostolską owocną i wspierał w Kościele zapał misyjny, aby głosił on wszystkim narodom, w poszanowaniu dialogu braterskiego, że Pan Jezus jest drogą, prawdą, pokojem i miłością”.

(KAI)

Bliżej beatyfikacji i kanonizacji

„Kobiece” dekrety

Reklama

Papież Franciszek przybliżył drogę do beatyfikacji dwóm matkom rodziny i trzem zakonnicom. Podczas audiencji prywatnej dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato 6 grudnia br. Papież wyraził zgodę na ogłoszenie heroiczności cnót pięciorga sług Bożych.

Elisabetta Tasca pochodzi z Włoch. Była matką trzynaściorga dzieci (jedno zmarło zaraz po urodzeniu), w tym dwóch księży i dwóch sióstr zakonnych. Zmarła w 1978 r. Drugą matką rodziny jest Prassede Fernández García. Była Hiszpanką aktywnie zaangażowaną w Trzeci Zakon Dominikański. Zmarła w 1936 r. Kolejne dekrety dotyczą dwóch założycielek zgromadzeń zakonnych. Są to: pochodząca z Sycylii s. Carmela od Jezusa i Hiszpanka - s. Maria Séiquer Gayá. Ostatni z dekretów uznających heroiczność cnót sługi Bożej dotyczy czeskiej zakonnicy. S. Vojtěcha Hasmandová była przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Zmarła w 1988 r. Ponadto papież Franciszek uznał cuda za wstawiennictwem trzech błogosławionych zakonnic, co otwiera im drogę do kanonizacji. S. Joanna Emilia De Villeneuve pochodziła z Francji. Założyła Zgromadzenie Sióstr od Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, zwane „błękitnymi siostrami z Castres”. Została ogłoszona błogosławioną w 2009 r. Drugi cud dokonał się za wstawiennictwem palestyńskiej siostry Marii Alfonsiny Danil Ghattas, współzałożycielki zgromadzenia Sióstr Dominikanek od Najświętszego Różańca, pierwszego palestyńskiego zgromadzenia żeńskiego. Jej beatyfikacja odbyła się w Nazarecie w 2009 r. Trzeci z cudów przypisywany jest wstawiennictwu bł. siostry Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Maria Baouardy). Pochodziła ona z Galilei, była karmelitanką. Zmarła w Betlejem w 1878 r.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Módlcie się ze mną!

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękując Bogu za to, że umożliwił mi spotkanie się z braćmi chrześcijanami, którzy żyją w Turcji i na Bliskim Wschodzie, proszę Was, byście modlili się ze mną za nich, aby mocni wiarą, miłością i nadzieją byli dla całego Kościoła znakiem braterskiej komunii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 3 grudnia 2014 r.

(RV)

Modlitwa „Anioł Pański”

Głosić Boże orędzie pocieszenia

Przed modlitwą „Anioł Pański” w niedzielę 7 grudnia br. Ojciec Święty zachęcił do głoszenia wszystkim ludziom Bożego orędzia pocieszenia. Ojciec Święty zaapelował, abyśmy byli świadkami miłosierdzia i czułości Pana, które wstrząsa zrezygnowanymi, ożywia zniechęconych, zapala ogień nadziei. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji osób uciśnionych cierpieniem, niesprawiedliwościami i nadużyciami, zniewolonych pieniądzem, władzą, sukcesem, światowością.

(RV)

Na 78. urodziny

Tango dla papieża Franciszka

W wywiadzie rzece pt. „Jezuita” papież Franciszek wyznał, że uwielbia narodowy taniec argentyński - tango. Z okazji 78. rocznicy urodzin Papieża z Argentyny 17 grudnia w Rzymie 7 tys. tancerzy wykona jeden ze stylów tego tańca - „wielką milongę świata”. Wydarzenie będzie miało miejsce na położonym niedaleko od Watykanu placu Risorgimento i zaplanowane jest na dwie godziny. Wcześniej, przed południem 17 grudnia, ok. 3 tys. tancerzy weźmie udział w środowej audiencji generalnej w Watykanie.

(KAI)

PS Za tydzień w „Niedzieli” napiszemy o filmie Krzysztofa Żurowskiego pt. „Tango Papieża”, który będzie emitowany w TVP1 w Wigilię o godz. 11.

Z twittera papieża Franciszka

Czas Adwentu napełnia nas nadzieją - nadzieją, która nie zawodzi. Pan nie zawodzi nigdy.

2014-12-09 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję