Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2014, str. 8

Marian Sztajner

Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

Akt Zawierzenia i hołd z kwiatów

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia br. przed figurą Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich został wypowiedziany Akt Zawierzenia Maryi i złożono Jej wiązanki białych kwiatów.

Historia jasnogórskiego hołdu z kwiatów dla Maryi Niepokalanej zaczęła się 8 grudnia 2009 r., kiedy to w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się poświęcenie nowej figury Matki Bożej Niepokalanej na kolumnie przed jasnogórskim Szczytem. Abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski, odmówił Akt Zawierzenia Matce Bożej, a wierni ułożyli wokół kolumny przyniesione przez siebie białe kwiaty. U stóp Matki Bożej Niepokalanej kwiaty złożył abp Nowak, wyniesiony na wysokość figury w podnośniku wozu strażackiego, przygotowanego przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Tak rozpoczęła się jasnogórska tradycja składania 8 grudnia hołdu Maryi Niepokalanej. Od ubiegłego roku uroczystości przewodniczy abp Wacław Depo, obecny metropolita częstochowski.

Reklama

Jasnogórski zwyczaj nawiązuje do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotowywać każdego roku 8 grudnia na placu Hiszpańskim uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Tę tradycję podtrzymują kolejni papieże.

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary katolickiej. Ogłosił go uroczyście papież Pius IX 8 grudnia 1854 r. bullą „Ineffabilis Deus”.

W rozmowie dla Radia Jasna Góra o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, powiedział: - Podczas uroczystości przy figurze Maryi zawsze pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego składany jest Akt Zawierzenia. - Jest on jakby kontynuacją tego, co dzieje się na tym świętym miejscu. Jesteśmy bardzo wdzięczni obecnemu księdzu arcybiskupowi Wacławowi Depo, a także jego poprzednikowi - arcybiskupowi seniorowi Stanisławowi Nowakowi, którzy bardzo chętnie tu przybywają, aby z pielgrzymami, z braćmi i ojcami paulinami oraz siostrami zakonnymi wypowiedzieć Akt Zawierzenia u stóp figury Matki Bożej Niepokalanej i symbolicznie złożyć Jej kwiaty. To przypomnienie o związaniu naszych serc z Maryją, która jest wzorem oddania się Bogu.

Pielgrzymka rolników ekologicznych

Reklama

Z udziałem ok. 700 osób odbyła się 29 listopada br. 11. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy, którzy od wielu lat zajmują się produkcją ekologiczną zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi - produkują zboża, warzywa, owoce, ale także przetwory mięsne i mleczne. - Rolnictwo ekologiczne to sposób gospodarowania bez chemii: musi być odpowiedni płodozmian, odpowiednie nawożenie, muszą być zwierzęta - czyli jest to sposób gospodarowania bez niszczenia środowiska, działanie na rzecz dobra środowiska i przede wszystkim dla dobra człowieka, żeby nasze produkty były dobre dla ludzi, którzy chcą się nimi odżywiać - wyjaśniał Mieczysław Babalski, przewodniczący Stowarzyszenia Ekołan.

Mszy św. dla rolników ekologicznych w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Krzysztof Pisanko, paulin, duszpasterz tej grupy zawodowej. W kaplicy św. Józefa podczas spotkania rolników m.in. tradycyjnie łamano się ekologicznym chlebem oraz częstowano.

Krótko

29 listopada na Jasnej Górze odbyła się prezentacja dzieła o. Matthiasa Fuhrmanna OSPPE „Decus Solitudinis” - Ozdoba Pustyni, czyli żywot św. Pawła Pierwszego Pustelnika (więcej pisaliśmy tydzień temu). Księgę przetłumaczył z łaciny na język polski prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski, wybitny latynista, konfrater Zakonu Paulinów, który został szczególnie wyróżniony przez ten zakon. Podczas Apelu Jasnogórskiego Panu Profesorowi wręczono medal Matki Bożej Jasnogórskiej „Regina Poloniae”, w dowód wdzięczności za promocję ideałów Zakonu Paulinów w służbie Kościoła, Ojczyzny i sprawiedliwości społecznej na świecie.

29 listopada miał miejsce Ogólnopolski Adwentowy Dzień Skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich. W tym roku spotkaniu przyświecało hasło: „Wspólnota i dziedzictwo wiary. 20. rocznica śmierci ks. Andrzeja Buczela”. W dniu skupienia uczestniczyło około tysiąca osób. Obecny był bp Andrzej Siemieniewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

30 listopada w Kaplicy Różańcowej po raz pierwszy został pokazany film „Spełniona w Maryi”. Obraz poświęcony jest śp. Marii Okońskiej, założycielce Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która przez prawie 40 lat współpracowała ze sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Paweł Woldan.

Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie
Dzieło Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”
zapraszają na sesję z okazji 50. rocznicy ogłoszenia Maryi Matką Kościoła:

„Kościół ma Matkę!”

14 grudnia godz. 16.00 - Kaplica Różańcowa na Jasnej Górze

W programie:

16.00 - powitanie - o. Tomasz Tlałka OSPPE, Izabela Tyras, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie

16.15 - Anna Rastawicka, Instytut Prymasa Wyszyńskiego

16.45 - ks. prof. Janusz Królikowski, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II

17.15 - o. Mariusz Tabulski OSPPE, definitor generalny Zakonu Paulinów

17.45 - dyskusja: prowadzi: o. Michał Legan OSPPE

18.30 - Eucharystia - Kaplica Matki Bożej

19.30 - adoracja Ikony Jasnogórskiej - Kaplica Matki Bożej

Patronat medialny: Radio Jasna Góra, Tygodnik Katolicki „Niedziela”

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-12-09 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję