Reklama

O prawdziwym św. Mikołaju

W warszawskim metrze na początku grudnia przeczytałem taką informację: „Do Polski przyjechał najsympatyczniejszy mieszkaniec Finlandii - św. Mikołaj”. A skoro ten uwielbiany przez dzieci święty pochodzi ze Skandynawii, jak chcą laickie media, to można, ich zdaniem, pójść jeszcze dalej i powierzyć jego rolę gejowi-celebrycie, o czym poinformowała z oburzeniem „Fronda”.

Reklama

Dlatego tak ważne jest przywracanie świadomości społecznej prawdziwego św. Mikołaja, biskupa Miry żyjącego w IV wieku, hierarchę, który wywarł ogromny wpływ nie tylko na Kościół katolicki, ale także na prawosławie, gdzie jest czczony jako najbardziej popularny święty. Podkreślał to zresztą św. Jan Paweł II, który, modląc się u grobu tego świętego w Bari, powiedział: „Kult św. Mikołaja jest tym, co łączy oba płuca Kościoła: Wschód i Zachód”.

Temu przywracaniu św. Mikołaja chrześcijaństwu służy najnowsza książka Piotra Kordyasza, która ukazała się tuż przed mikołajkami nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek. Autor adresuje swoją publikację do wszystkich zainteresowanych, ale historię św. Mikołaja przedstawia tak, jakby opowiadał ją swoim pięciorgu dzieciom. Zresztą Kordyasz „święty Mikołaj z Miry”, jest znany jako specjalista w pisaniu dla najmłodszych, o czym świadczą jego wcześniejsze książki przeznaczone dla nich o dziecięcych latach Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły.

Kordyasz omawia wszystkie źródła historyczne o św. Mikołaju. Odwołuje się też do bogatej tradycji, która zachowała kapitalne legendy z najważniejszym przesłaniem tego świętego: w imię Jezusa musimy być apostołami dobra i nie przechodzić obojętnie obok potrzebującego człowieka. I to jest prawdziwy obraz św. Mikołaja.

Wydawnictwo Sióstr Loretanek
ul. L. Żeligowskiego 16/20
04-476 Warszawa, tel. (22) 673-58-38
e-mail: wsl@loretanki.pl

2014-12-09 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję